Wtorek, 22.01.2019, Imieniny: Anastazy, Wincenty, Wiktor
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

"Prezydent Wróblewski i radni PiS nie poparli mojej inicjatywy. Teraz próbują przeforsować wersje zmodyfikowane"

06.06.2018, 11:30:59 Rozmiar tekstu: A A A
"Prezydent Wróblewski i radni PiS nie poparli mojej inicjatywy. Teraz próbują przeforsować wersje zmodyfikowane"
Radna Maria Kosecka zawnioskowała w ubiegłym roku, aby jeszcze w grudniu 2017 r. została podjęta uchwała mająca na celu zwolnienie z opłat za przejazdy dzieci i młodzież szkolną. Nie spotkało się to z pozytywną reakcją Prezydenta Elbląga, ani Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości. Po kilku miesiącach sami proponują obniżenie cen biletów. Co na to radna?
 
Przekonując do swojego pomysłu radna Maria Kosecka podawała za przykład Tomaszów Mazowiecki. - W tym mieście podjęto uchwałę, że od stycznia 2018 r. gratis będą jeździli wszyscy mieszkańcy tego miasta i to dwudziestoma pięcioma nowymi autobusami z napędem hybrydowym – podkreśliła w listopadzie 2017 r. Maria Kosecka. - Z bezpłatnej komunikacji miejskiej mogą korzystać także mieszkańcy wielu mniejszych gmin, m. in. Bełchatowa, Strykowa, Głowna, Lubina, Wadowic, Środy Wlk., Żor, Polkowic, Kościerzyny.
 
Radna proponowała, by bezpłatnie z komunikacji miejskie mogli korzystać uczniowie elbląskich placówek.
  Uważam, że wprowadzenie bezpłatnej komunikacji dla uczniów szkół podstawowych, ewentualnie też ponadpodstawowych, powinniśmy rozważyć również w Elblągu. Biorąc pod uwagę niezwykle istotny, ze społecznego punktu widzenia aspekt takiej decyzji, wnioskuję o podjęcie uchwały zwalniającej z opłat za przejazdy dzieci i młodzież szkolną oraz uwzględnienie w budżecie począwszy od 2018r kosztów tej decyzji
– zaznaczyła.
 
Maria Kosecka stwierdziła, że skoro w budżetu miasta pokaźne kwoty przekazywane są na sprawy marketingowo-promocyjne, to pieniądze powinny się znaleźć również na to. - To wszystko jest bardzo ważne i dobre, natomiast wydaje się, że Elbląg nie jest w niebezpieczeństwie finansowym i może finansować takie projekty, a gdyby przeznaczyć na to część środków idących na kwestie marketingowe, to byłaby to lepsza akcja promocyjna dla miasta niż niejedna kampania czy reklama - dodała.
 
Prezydent Elbląga Witold Wróblewski przekonywał, że na realizację takiego pomysłu nie znajdą się środki w budżecie Miasta. - To jest piękne hasło, ale wszystko kosztuje. To, że nie zapłaci mieszkaniec to zapłaci Miasto. W tej chwili uczniowie mają ulgi i nie ma co dyskutować o bezpłatnej komunikacji, bo nas po prostu na to nie stać. To jest robienie komuś nadziei. W poprzedniej kadencji doprowadzono do tego, że Elbląg zajął pierwsze miejsce na liście najbardziej zadłużonych miast. To pokazuje, jak ważne jest odpowiednie gospodarowanie pieniędzmi – zapewniał.
 
Od tego czasu minęło kilka miesięcy i przedstawiono już dwie nowe propozycje.
Pierwsza – Prezydenta dotyczyła obniżenia cen biletów zarówno jednorazowych jak i okresowych, poza jednorazowymi biletami papierowymi. W największym stopniu obniżka ceny biletów dotyczyła biletów jednorazowych dla użytkowników EKM: przejazdu jednorazowego oraz przejazdu przesiadkowego.
 
- Dla użytkowników EKM w projekcie uchwały proponuje się obniżenie ceny przejazdu jednorazowego z 2,60 zł do 2,30 zł, czyli o 11,5% oraz obniżenie z 0,40 zł do opłaty w wysokości 0,01 zł za przejazd przesiadkowy. Z 2,20 zł do 2,10 zł, czyli o 4,5% obniżana jest cena za przejazd nieprzekraczający 2 przystanków, równocześnie obniżane są ceny biletów okresowych o ok.6%- wyjaśniono w projekcie uchwały.
 
Ostatecznie projekt uchwały wycofano. Radni Prawa i Sprawiedliwości, którzy mają większość w RM, zapowiedzieli swoją propozycję obniżek cen biletów w ramach programu „Elblążanin +”.
 
Kilka dni temu propozycje PiS zostały oficjalnie zaprezentowane. Według nich: bilet dla posiadaczy Elbląskiej Karty Miejskiej na jazdę do dwóch przystanków będzie kosztować 2 zł (normalny) i złotówkę (teraz 2,20 i 1,10 zł), bilet EKM powyżej dwóch przystanków: 2,30 i 1,15 zł (teraz 2,60 zł i 1,30 zł), bilet przesiadkowy (przesiadka w ciągu 20 minut) – 1 grosz (teraz 40 groszy), bilet jednorazowy godzinny kupowany u kierowcy – 3 zł i 1,50 zł (teraz 3,40 zł i 1,70 zł), bilet imienny miesięczny dla uczniów i studentów na terenie miasta – 25 zł (teraz ulgowy miesięczny imienny kosztuje 42,50 zł), bilet semestralny dla uczniów i studentów – 120 zł (teraz 180 zł), bilet miesięczny imienny – 80 i 40 zł ulgowy (teraz 85 zł i 42,50 zł), bilet miesięczny na dni robocze – 75 zł i 37,50 zł ulgowy (teraz 80 i 40 zł).
 
Dodatkową zachęcą do korzystania z komunikacji miejskiej miałby być też bilet za 1,50 zł dla właścicieli pojazdów, którzy zrezygnują z poruszania się autem na rzecz komunikacji miejskiej.
 
Jak na te propozycje zareagowała radna, która jako pierwsza podczas sesji poruszyła ten temat?
 
Obłuda władzy w najlepszym wydaniu. Kiedy 8 listopada 2017 r. zgłaszałam wniosek o zwolnienie z opłat elbląską młodzież szkolną za przejazdy komunikacją miejską usłyszałam, że miasto nie ma pieniędzy. Moja interpelacja celowo zgłoszona przed zatwierdzeniem budżetu na 2018 r. dawała możliwość ujęcia odpowiednio tej pozycji w nowym planie finansowym. Tak się jednak nie stało i zarówno Prezydent Witold Wróblewski, jak i mający większość w Radzie PiS nie poparli mojej inicjatywy. Widać jednak, że mój wniosek spodobał się zarówno jednym jak i drugim i próbują teraz przeforsować wersje zmodyfikowane. Tak czy inaczej cieszę się, że elblążanie mogą doczekać się w końcu decyzji skierowanych do nich bezpośrednio, wpływających na poziom życia
 
– stwierdziła Maria Kosecka.
Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 5

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (19)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +22
  ~ obserwator77
  Środa, 06.06

  ja proponuję całkowicie pozbyć się transportu publicznego w Elblągu,bo bądźmy szczerzy...firma ma przynajmniej zarabiać na swoje utrzymanie, inaczej to my dokładamy do tej firmy.A jeśli radna Kosecka ma chęć dokładać,to niech to robi za swoje.

 2. 2
  +14
  ~ Opus Dei
  Środa, 06.06

  Grunt pali się pod nogami?! Ciekawi mnie od dawna jaki szablon przyjęła pani redaktor, że jednych pub;likuje innych nie? Może trzeba wykupić jakiś abonament?

 3. 3
  +12
  ~ Opornik
  Środa, 06.06

  No chyba jest różnica w obniżce ceny a jej zniesieniu za przejazdy? Co sezon truskawkowy minął a ogórków gruntowych jeszcze nie ma to trzeba coś pisać? Oczywiście tytuł sensacyjny z cyklu " zgwałcili lub został zgwałcony"? Zastanawiam się co na to wydawca?

 4. 4
  +15
  ~ kovalski
  Środa, 06.06

  po to dostali ludziska 500+ wystarczy już tej dobroci jak kogoś nie stać na bilety to niech dyma na piechotę .

 5. 5
  +19
  ~ jako komisja panu zabraniam
  Środa, 06.06

  Oho idą wybory to znów radna "niezależna" od rozumu się uaktywnia, zaraz pewnie Turlej dołączy jak zwykle.

 6. 6
  +7
  ~ Prorok Igor
  Środa, 06.06

  Tak, czy siak w przyszłości tylko nie Nowak!

 7. 7
  +15
  ~ Figa
  Środa, 06.06

  Tramwaje ruiny, autobusy zbieranina i tak wygląda komunikacja w Elblągu. I żaden mądry nie potwierdzi tego, nawet nie zauważa że Elbląg jest niszczony totalnie przez olsztyn. A politycy to tylko patrzą ile w kieszeni maja i na koncie. Przestańcie być cyniczni i smieszni.

 8. 8
  +20
  ~ bbb
  Środa, 06.06

  już mam wrażenie że otwieram lodówkę a tam radna nieporadna Kosecka

 9. 9
  +19
  ~ kajal
  Środa, 06.06

  dziwnie ucichła sprawa Kołobrzegu i męża radnej Arkadiusza. Jak to rączka rączke myje, mam nadzieje że tej pani radnej już nikt więcej nie wybierze

 10. 10
  +11
  ~ ?????????
  Środa, 06.06

  Oj ludzie, ludzie pani Kosecka to proszę wskazać skąd maja pochodzić środki na uzupełnienie "darmowych przejazdów". Kiedy pani wystąpi w obronie tych kierowców co zarabiają po 2 tys. Szans na podwyżkę nie będą mieli, a ZKM dalej będzie generował straty.W pierwszej kolejności należy zabezpieczyć środki na rozwój komunikacji. Dziwi mnie takie działanie radnych, "dawać za darmo" . a skąd na to brać?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.