Poniedziałek, 2.10.2023, Imieniny: Slawa, Dionizy, Teofil
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

W Elblągu działa patrol antysmogowy. Prezydent Wróblewski: Chcemy wypowiedzieć walkę trucicielom

19.12.2017, 14:40:55 Rozmiar tekstu: A A A
W Elblągu działa patrol antysmogowy. Prezydent Wróblewski: Chcemy wypowiedzieć walkę trucicielom
Fot. Ryszard Biel

- Od dłuższego czasu Straż Miejska prowadzi monitoring i szuka trucicieli, którzy palą odpadami, plastikami. Postanowiliśmy zintensyfikować te działania w kilku kierunkach – zapowiedział Prezydent Elbląga Witold Wróblewski.

Stworzono specjalną ulotkę informującą mieszkańców komu należy zgłosić sytuację, w której dochodzi do zanieczyszczania powietrza. - W efekcie powstaje emisja toksycznych gazów, które szkodzą nam wszystkim. Z ulotki można będzie się dowiedzieć, jak postępować, gdzie zadzwonić – mówi Witold Wróblewski.

Między 6.00 a 22.00 Straż Miejska będzie prowadzić partol antysmogowy.

W godzinach nocnych, jeśli zajdzie taka konieczność, będą wspomagani przez Komendę Miejską Policji, by ten problem był monitorowany cały czas. Nie będzie sytuacji, że na jakieś zgłoszenie nie będzie reakcji. Chcemy wypowiedzieć walkę trucicielom, którzy palą odpadamy

– zapewniał Prezydent Elbląga.

W 2017 r. w budżecie Miasta zabezpieczono 150 tys. zł na wymianę pieców. - 90 osób wymieniło piece na ekologiczne, czyli takie, które spalają paliwo nie szkodząc – dodał Witold Wróblewski. - W 2018 r. również przeznaczymy na ten cel 150 tys. zł.

Jak Prezydent ocenia jakość powietrza w naszym mieście? - Na szczęście nie ma u nas sytuacji, jak w Krakowie czy Katowicach, gdzie wszystkie normy są wielokrotnie przekroczone. Nie znaczy to jednak, że patrzymy na ten temat obojętnie. Na naszym podwórku jest sporo do zrobienia i będziemy zachęcać, by w roku następnym również elblążanie decydowali się na wymianę pieców na te bardziej ekologiczne – mówił.

Warto pamiętać, że spalanie odpadów jest niezgodne z prawem. - Według ustawy o odpadach jest wykroczeniem - ostrzegał Jan Korzeniowski, komendant Straży Miejskiej.

Strażnicy Miejscy zostali upoważnieni przez Prezydenta do przeprowadzania kontroli.

Mamy prawo wejść od godz. 6.00 do 22.00 do mieszkań, domów jednorodzinnych. Czekamy oczywiście na zgłoszenia mieszkańców, ale również sami  prowadzimy rozpoznanie

– mówił  Jan Korzeniowski.

Co w przypadku jeśli elblążanin nie będzie chciał do domu wpuścić Strażnika Miejskiego? - Jest to przestępstwo z Kodeksu Karnego zagrożonego karą grzywny lub karą pozbawienia wolności do lat 3. W takim przypadku powiadamiamy policję, która podejmuje działania i wszczyna postępowanie karne – podkreślił  Jan Korzeniowski.

- My, jako policja, w tym roku mieliśmy cztery zgłoszenia, które zakończyły się mandatami bądź pouczeniami – przyznał insp. Robert Muraszko, Komendant Policji w Elbląg. - Ważnym tematem są również kopcące pojazdy. Komenda Miejska Policji w Elblągu dysponuje analizatorem spalin do pojazdów benzynowych oraz dymomierzem do pojazdów napędzanym olejem napędowym.

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (25)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +15
  ~ er
  Wtorek, 19.12

  Na Dębową wystarczy pojechać. Przez cały rok, bo tam odpadami podgrzewają też wodę. Kupują odpady ze stolarni.

 2. 2
  +5
  ~ "Szukajcie,a znajdziecie...":)
  Wtorek, 19.12

  Szukacie,hihi. U Benka w pizzerii sobie na dupach siedzicie zamiast szukać,albo w ciepłym aucie. Kto was wpuści do mieszkania? Nie macie prawa wejść do cudzego mieszkania.

 3. 3
  +6
  ~ twój podpis
  Wtorek, 19.12

  A Wróblewski ogarnia swoim, ,rozumem"" że za niską emisję odpowiada też indywidualny transport samochodowy? Nieograniczony niczym w Elbląg nadmiar samochodów na uliacach miasta? Jak nie to niech się spyta posiadaczy bardziej ogarniętych

 4. 4
  +9
  ~ mieszkaniec
  Wtorek, 19.12

  Straszyć to można małych dzieci kominiarzem . ale też nie wszystkie dzieci się boją Mój sąsiad chciał postraszyć swego syna strażnikiem miejskim , a syn mu odpowiedział, Tato oni sami siebie się boją ,czy ty widziałeś kiedyś strażnika godzina 16 już są w domciu . A co by nas "Ugryś "powiedział jak by zobaczył takiego czarnego na posesji . SPALANIE ŚMIECI JEST DOZWOLONE , ZALEŻY CO UWAŻAMY ZA ŚMIECIE . .Ja spalam drewno, buk , grab i jesion i to drewno musi mieć co najmniej 3lata leżakowania ,czy kora i trociny to są śmieci czy odpady ? czy materiał ekologiczny do palenia . Nie popieram tych co zatruwają środowisko , Palenie papierosów też jest zatruwanie środowiska i powinno być karane .

 5. 5
  +5
  ~ KUNEGUNDA
  Wtorek, 19.12

  Do - er to czemu nie zgłosisz tego faktu do Straży Miejskiej lub Policji, na co czekasz , aż się zatrujesz i umrzesz ?

 6. 6
  +3
  ~ Elblążanin
  Wtorek, 19.12

  No nareszcie Pan Prezydent Wróblewski i inne służby wzięli się poważnie za ten incydent w naszym mieście !. Niektórzy z ciemnego grodu i patologia nie rozumie problemu i robi na złość, się naśmiewa z powagi sprawy, ze truje siebie i innych ludzi ! Jak palisz byle jakimi odpadami i zatruwasz środowisko - to jak najbardziej Straż Miejska i Policja ma prawo wejść do takiego domu i nałożyć ci karę grzywny, lub podać cie do Sądu o zaniedbywanie groźnego w skutkach problemu !!!! Więc nie okłamuj samego siebie, bo bzdury gadasz jeden z drugim !!! Jak ci się jeszcze nie dostało,to wkrótce możesz być ukarany i zobaczysz jak to boli !! Zapraszam do stosowania się i podporządkowania tym rygorom ! Bo ja sam mogę takiego jednego i drugiego zgłosić do Straży Miejskiej i Policji. Weź sobie to do serca

 7. 7
  +2
  ~ Zgoda
  Wtorek, 19.12

  Ale czemu miasto tak mało płaci za wymianę pieców. Koszty montażu pieca icentralnego to dziesięć, piętnaście, dwadzieścia tysięcy złotych.

 8. 8
  +7
  ~ mieszkaniec
  Wtorek, 19.12

  Proszę państwa najstarszym opałem na świecie jest drewno twarde i dobrze wysuszone , gdy palimy takim materiałem dymu nie widać i to się nazywa ekologia , Kiełbaski , szyneczki , boczki wędzimy takim drewnem i mówimy , ale smaczne jaki zapach klasa .smacznego .

 9. 9
  +8
  ~ Przemek
  Wtorek, 19.12

  To niech Pan prezydent się weźmie w końcu za kotłownię Epecu wszystko idzie w komin

 10. 10
  --4
  ~ Grzesiu z chetyna
  Wtorek, 19.12

  Panowie gdzie można złożyć dnia? Chcetnie go tam zniosę. Mam doświadczenie w donoszeniu i kapowaniu. Wszak wasz kraj zwany polska podpierdzielam i na was donoszę do Parlamentu europejskiego domagając się sankcji karnych dla polakow

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2594568729401