Sobota, 17.02.2018, Imieniny: Zbigniew, Julian, Lukasz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Zmienią się zasady darmowych przejazdów komunikacją miejską. Kto będzie mógł z niej skorzystać?

13.11.2017, 18:00:44 Rozmiar tekstu: A A A
Zmienią się zasady darmowych przejazdów komunikacją miejską. Kto będzie mógł z niej skorzystać?
Zdjęcie stanowi jedynie ilustracje do artykułu (fot. archiwum redakcji)

Do grona osób, które będą mogły w Elblągu skorzystać z darmowych przejazdów komunikacją miejską niebawem mogą dołączyć osoby posiadające tytuł "Zasłużony Dawca Przeszczepu". Taki zapis chcą wprowadzić radni w uchwale w sprawie cen biletów za przejazdy komunikacją miejską.

Wśród projektów uchwał, nad którymi w czwartek, podczas sesji, będą procedować radni znalazła się ta dotycząca wprowadzeniu zmian w uchwale "w sprawie cen biletów za przejazdy osób i przewóz bagażu oraz innych opłat obowiązujących w środkach komunikacji miejskiej w granicach administracyjnych miasta i gmin sąsiadujących".

 

Wprowadzona zmiana  zwalnia z obowiązku ponoszenia opłat z tytułu korzystania z komunikacji miejskiej Zasłużonych Dawców Przeszczepu. Zgodnie z art. 22 ust. 3 Ustawy z dnia 1 lipca 2005r. o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów (Dz. U. z 2017r. poz. 1000 t. j.) tytuł Zasłużonego Dawcy Przeszczepu przysługuje Dawcy Przeszczepu, który oddał szpik lub inne regenerujące się komórki i tkanki więcej niż raz oraz dawcy narządu

- wyjaśnia Marek Pruszak, Przewodniczący RM.

Jak można udowodnić posiadanie tytułu "Zasłużonego Dawcy Przeszczepu"? - Podstawą do zwolnienia z obowiązku ponoszenia opłat z tytułu korzystania z komunikacji miejskiej będzie legitymacja "Zasłużony Dawca Przeszczepu" - precyzuje Marek Pruszak. - Sposób i tryb nadawania dokumentu określa rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 sierpnia 2008r. w sprawie odznak "Dawca Przeszczepu" i "Zasłużony Dawca Przeszczepu" (Dz. U. z 2017r. poz.63 t.j.).

Jak będzie to wyglądać w praktyce?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia, legitymacja "Zasłużony Dawca Przeszczepu" nie identyfikuje osób, którym je przyznano. Mając powyższe na uwadze, osoby posiadające tytuł "Zasłużony Dawca Przeszczepu", aby mogły korzystać z bezpłatnego przejazdu będą musiały okazać w czasie kontroli również dokument stwierdzający tożsamość lub imienną Elbląską Kartę Miejską z uprawnieniem zapisanym na podstawie wskazanej Legitymacji
 

- dodaje Marek Pruszak.

Darmowe przejazdy komunikacją miejską mają na celu zachęcenie elblążan do zostania dawca. - Zasadne jest rozszerzenie katalogu osób uprawnionych do bezpłatnych przejazdów o osoby posiadające tytuł "Zasłużony Dawca Przeszczepu" ze względów społecznych i ma na celu propagowanie dawstwa komórek, tkanek i narządów. Ewentualne skutki finansowe, zostaną pokryte ze środków Zarządu Komunikacji Miejskiej w Elblągu – mówi Marek Pruszak.

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (13)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +8
  ~ Mojakrew
  Poniedziałek, 13.11

  Szkoda ze nie ma ulgowych biletow po przekroczeniu polowy ustalonej ilości krwi .

 2. 2
  +14
  ~ Wszyscy
  Poniedziałek, 13.11

  Za jazdę tym złomem wszyscy powinni mieć przejazd darmowy. Za te nowe komplikacje tramwajowe też jazda za darmo.

 3. 3
  +11
  ~ rthrt
  Poniedziałek, 13.11

  Bardziej starego zdjęcia do artykułu to już nie było? Przecież to foto jeszcze sprzed remontu Robotniczej

 4. 4
  +6
  ~ q
  Poniedziałek, 13.11

  Dotyczy to w Elblągu kilkunastu maksymalnie osób. Też mi dar :-). A co z zasłużonymi dawcami krwi II i III grupy?

 5. 5
  +12
  ~ Anna
  Poniedziałek, 13.11

  Bardzo dobry pomysł. Mam też nadzieję ,że wszyscy radni poprą tą inicjatywę. Uważam również ,że honorowi dawcy krwi także powinni mieć taką ulgę.

 6. 6
  +4
  ~ ojdyromuchomoro
  Poniedziałek, 13.11

  A dlaczego nie można zrobić w ten sposób aby posiadacz auta na postawie dowodu rejestracyjnego i oc mogla jeździć za darmo? Przecież to są same korzyści mniejsze korki i mniejsze zanieczyszczenie powietrza. Kierowcy i tak najwięcej sa najwięcej lupieni w tym kraju na każdym kroku... A honorowi dawcy nasienia są w tym przypadku dyskryminowani tez wielu osobą dali życie, a i wiele małżeństw też jest szczęśliwych. Pomijam juz to ze kiedys będą podatnikami czyli dojną krową.

 7. 7
  +5
  ~ jurek w.
  Poniedziałek, 13.11

  Tak ! Dawcy nasienia przede wszystkim, ojdyromuchomoro ma rację

 8. 8
  +3
  ~ Nieznajoma
  Poniedziałek, 13.11

  Powinny mieć nawet osoby które mają żółta legitymację z oznaczeniem niepełnosprawności w innych miastach tak jest a u nas mandat wstawiaja ....

 9. 9
  +1
  ~ Uczeń
  Wtorek, 14.11

  I kto to będzie sprawdzał jak po 17 kanara nie zobaczysz .i wszyscy jeżdżą na gapę.

 10. 10
  +2
  ~ luksfer
  Wtorek, 14.11

  A honorowi dawcy moczu?

 11. 11
  +2
  ~ KUNEGUNDA
  Wtorek, 14.11

  ZNOWU NASTĘPNĄ BZDURĘ WPROWADZILI te dzikusy

 12. 12
  +6
  ~ Ploterek
  Wtorek, 14.11

  Dawcy krwi II i III stopnia ? A co to za wyczyn oddać 6 litrów ? No 12 to już coś, mi brakuje jeszcze jednej donacji aby mieć oddane 12 litrów, ale nie uważam, że należy mi się z tego tytułu darmowa komunikacja. Darmowa komunikacja przysługuje za najwyższe odznaczenie, I stopnia, i tak jest dobrze.

 13. 13
  +1
  ~ Buchalter
  Wtorek, 14.11

  Postulujących wprowadzenie bezpłatnej komunikacji miejskiej prosze o podanie sposobu jej opłacenia, to znaczy kto zapłaci, z jakich środków. Bo przeciez ktos musi za nią zapłacić, nie ma zmiłuj się.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.