Niedziela, 26.01.2020, Imieniny: Paulina, Wanda, Tytus
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

"Patrioci pamiętają, kto był katem, a kto ofiarą". 78. rocznica wybuchu II wojny światowej

01.09.2017, 16:20:32 Rozmiar tekstu: A A A
"Patrioci pamiętają, kto był katem, a kto ofiarą". 78. rocznica wybuchu II wojny światowej
Fot. Ryszard Biel

1 września 1939 roku. Godzina 4.45. W Westerplatte uderzają pierwsze pociski. Chwilę wcześniej niemieckie samoloty zrzucają bomby na Wieluń. W ciągu kilku minut Polska staje w ogniu. Hitler pokazał swą zbrodniczą twarz, rozpoczynając podbój świata. Liczniejszej i lepiej wyposażonej armii niemieckiej nie udało się jednak błyskawicznie zająć naszego kraju. Polacy bronili się do początku października, mimo że od 17 września, po wkroczeniu na ziemie polskie Armii Czerwonej walczyliśmy na dwa fronty – przypomniał dzisiaj, w 78. rocznicę wybuchu II wojny światowej Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga.

Dzisiaj mija 78. rocznica wybuchu II wojny światowej. Dźwięk syren, który rozbrzmiał dokładnie o godzinie 12, rozpoczął obchody w Elblągu. O godzinie 14 oficjalne uroczystości odbyły się na elbląskim cmentarzu Agrykola. Aby uczcić ofiary wojny i przypomnieć o tragicznych wydarzeniach 1939 roku przed Krzyżem Katyńskim zebrali się kombatanci, przedstawiciele samorządu, parlamentarzyści, żołnierze i harcerze oraz mieszkańcy Elbląga. Pod krzyżem złożono kwiaty, na grobach bohaterów zapłonęły znicze.

1 września to jedna z dramatyczniejszych dat w historii Polski. Tego dnia niemieckie wojska zaatakowały Polskę, rozpoczynając najokrutniejszy konflikt zbrojny w dziejach świata. Dzisiaj przypominali o tym uczestnicy uroczystości, podkreślając jak ważna jest pamięć o tym wydarzeniu i jego bohaterach. Pamięć o tym, co straciliśmy, ale też o tym, czego nie udało się Polakom odebrać.

Był to czas przemocy i bezprawia, utraconej młodości i miłości, rodzin i przyjaciół, ale przede wszystkim czas straconej wolności. Było to jednak także czas poznania prawdy o wielkiej miłości Polaków do Ojczyzny. Byliśmy pierwszym narodem, który z bronią w ręku przeciwstawił się agresorowi. Polscy dowódcy nie mieli złudzeń co do finału wojny. Mimo wszystko potrafiliśmy dać przykład. Nie pozwoliliśmy odebrać sobie dumy i godności. Dzisiaj mamy obowiązek pamiętać o tych zdarzeniach. Trzeba o nich mówić szczególnie młodym pokoleniom, aby pamiętali o przeszłości, historii własnego kraju

- przekonywał Jan Bobek, przewodniczący sejmiku warmińsko-mazurskiego.

Walczyliśmy na wszystkich frontach II wojny światowej, choć nie dane nam było uczestniczyć w paradzie zwycięstwa, a na prawdziwą wolność przyszło nam czekać jeszcze długo. Dla nas, mieszkańców Elbląga ważne jest, że w wyniku traktatów pokojowych, kończących wojnę nasze miasto stało się ponownie częścią Rzeczpospolitej, a wśród nowych mieszkańców miasta pojawili się ludzie z różnych stron dawnej Polski, także z utraconych Kresów Wschodnich. Wspólnie budujemy tożsamość naszego miasta, zachowując wspomnienia i pamięć o dramatycznych losach zarówno małych ojczyzn, jak i Ojczyzny pisanej z duże litery

– dodał wiceprezydent Janusz Nowak.

Przewodniczący elbląskiej rady miejskiej przypomniał również o kwestiach, które w ostatnim czasie powróciły do debaty publicznej.

Młodzi polscy patrioci pamiętają, kto był katem, a kto ofiarą. Dobitnie przypomnieli o tym światu kibice Legii Warszawa, wywieszając ogromny baner na stadionie. Tamta wojna pochłonęła około 70 milionów ofiar, w tym blisko 6 mln polskich obywateli. Nasza stolica i wiele miast zostało zniszczonych. Polski rząd słusznie domaga się od Niemiec reparacji. Inne państwa otrzymały blisko 70 miliardów euro odszkodowań, a Polska, która poniosła relatywnie największe straty, zaledwie 1,5 miliarda. Dlaczego byli więźniowie niemieckich obozów koncentracyjnych z innych państw otrzymują odszkodowania, a polscy więźniowie nie? Są wśród nas kombatanci, inwalidzi wojenni. Nikt nie zwróci im zdrowia, zmarnowanego dzieciństwa - wtedy, gdy wybuchła wojna mieli po kilka, kilkanaście lat. To oni w pierwszej kolejności powinni otrzymać należne zadośćuczynienie

– mówił Marek Pruszak, przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu.


Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Galeria / 78 rocznica wybuchu II wojny światowej ( zdjęć 40 )
Dodano: 2017-09-01 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +6
  ~ klik
  Piątek, 01.09

  Czyżby p. Pruszak już rozpoczął " swoją " kampanię na fotel prezydenta?

 2. 2
  +1
  ~ Kuba84
  Piątek, 01.09

  Cześć i chwała bohaterom, a tym łajzom politycznym lansujący się nawet na rocznicy wojny, środkowy palec.

 3. 3
  --3
  ~ jasio
  Sobota, 02.09

  Nowak czerwony komuch mówił o 1 Września to jego ideowi koledzy napadli na Polskę -wstyd komuchu nie przebieraj się w polskie piórka

 4. 4
  --5
  ~ rejtan
  Sobota, 02.09

  Pan Pruszak to najlepszy człowiek na prezydenta z całego PIS-u !!! a reszta to hołota ,aferzyści ,i goście z przerostem ambicji mający tylko prywatę na względzie i trzepanie kasy.co mają w dupie Elbląg

 5. 5
  +3
  ~ Ja
  Sobota, 02.09

  Skoro wiecie co robił Hitler to czemu głosujecie na PiS

 6. 6
  +3
  ~ Pajace i Swołocz
  Niedziela, 03.09

  Pruszak to kościelny frajer, który próbuje się teraz lansować na kibicach - do budy, PiSowska pało!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.