Niedziela, 18.03.2018, Imieniny: Anzelm, Cyryl, Edward
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Elblążanie mogą czuć się bezpiecznie? Praktycy i teoretycy wspólnie szukali odpowiedzi na to pytanie

17.02.2017, 14:50:01 Rozmiar tekstu: A A A
Elblążanie mogą czuć się bezpiecznie? Praktycy i teoretycy wspólnie szukali odpowiedzi na to pytanie
Fot. Ryszard Biel

Powodzie, wypadki komunikacyjne, chuligani na stadionach... Długo można wymieniać zagrożenia, które również na elblążan czyhają we współczesnym świecie. Teoretycy i praktycy, ze świata nauki i służ bezpieczeństwa, spotkali się dzisiaj (17 lutego) w Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej, aby wspólnie odpowiedzieć na pytanie, Czy można być bezpiecznym w przestrzeni publicznej?

Podejmujemy ten temat celowo. Być może jest on trochę innowacyjny, ale ważny dla mieszkańców. Zagrożeń jest coraz więcej i trzeba o nich mówić. Chcieliśmy nie tylko je pokazać, ale możliwości ich likwidacji, działania, które możemy podjąć, aby im zapobiegać

– mówi Janusz Gierulski, Prezydent Lions Club Elbląg, współorganizującego wydarzenie.

Bezpieczeństwo powodziowe w delcie Wisły, wybrane sposoby działalności zorganizowanych grup przestępczych o charakterze transgranicznym, wpływ zmian architektonicznych i technicznych na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców Elbląga. To tylko przykłady tematów, którymi zajmowano się podczas seminarium naukowego „Czy można być bezpiecznym w przestrzeni publicznej? – refleksja nad aktualnymi zagrożeniami bezpieczeństwa publicznego” zorganizowanego przez EUH-E i Lions Club Elbląg. Jego celem głównym było zapoznanie się ze stanem badań nad aktualnymi zagrożeniami bezpieczeństwa publicznego oraz metodami ich eliminowania. Wydarzenie było również okazją do podjęcia dyskusji i wymiany doświadczeń z zakresu zapewniania bezpieczeństwa publicznego. Udział w nim wzięli: naukowcy, nauczyciele akademiccy, parlamentarzyści, przedstawiciela władz lokalnych i wojewódzkich, a także studenci i uczniowie elbląskich klas mundurowych.

W tej chwili w przestrzeni publicznej pojawia się szereg nowych zagrożeń. Jako obywatele, mieszkańcy chcielibyśmy oczywiście w tej przestrzeni bezpiecznie się poruszać, funkcjonować, mieć poczucie, że te zagrożenia są zminimalizowane. Stąd taka potrzeba dyskusji naukowej wokół tych problemów. Ta dyskusja jest bardzo zdywersyfikowana, co widać z programu naszego seminarium. Te kwestie bezpieczeństwa omawiane są w kontekście i transportu, zagrożenia powodziowego, funkcjonowania publicznego, architektury. Więc mnóstwo, mnóstwo różnych aspektów

– dodaje dr Izabela Seredocha, prodziekan Wydziału Administracji i Nauk Społecznych EUH-E.

Wydarzenie patronatem honorowym objął Gustaw Marek Brzezin, marszałek warmińsko-mazurski.

Wydaje się, że problem bezpieczeństwa jest gdzieś obok nas, a w rzeczywistości jest to jeden z najważniejszych problemów, dziedzin życia społecznego. Jeśli tego bezpieczeństwa by nie było, jaki niepokój, jakie poczucie strachu wkradłoby się w nasze życie? Szczególnie przy globalizacji, wzroście techniki, przemysłu, dostrzegamy, jak ważna jest rola bezpieczeństwa. Administracja publiczna też przywiązuje do tego niesamowitą wagę, dlatego też marszałek z przyjemnością objął patronatem honorowym to seminarium, bo ono ma dla nas nie tylko symboliczne znaczenie, tym bardziej w województwie, które ze względu na położenie, ma obowiązek zajmowania się problematyką bezpieczeństwa

– mówi Miron Sycz, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

Seminarium kolejnym, wspólnym przedsięwzięciem EUH-E i Lions Club Elbląg.

– Współpraca z Lions Club jest bardzo satysfakcjonująca, na pewno dla nas, ale myślę, że i dla naszego partnera. To jest już czwarte seminarium, jak widać, chociażby po ilości osób, które wzięły w nim udział, jest potrzeba organizowania takich wydarzeń – wyjaśnia dr Izabela Seredocha.

Myślę, że w najbliższych latach będziemy kontynuowali współpracę

–  przekonuje Janusz Gierulski.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%25.0 %75.0


Galeria / EUHE seminarium ( zdjęć 36 )
Dodano: 2017-02-17 | Fot. Ryszard Biel

Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +6
  ~ nie dla olsztyna
  Piątek, 17.02

  baju baju te bajeczki to dla olsztyniaków.Ostanie wylanie rzeki Elbląg pokazało jak olsztyn dba o Elbląg i Żuławy.

 2. 2
  +5
  ~ turban
  Piątek, 17.02

  to ze ten syn banderowca UPA jest w polskim nierzadzie to jedno wielkie nieporozumienie. jacys kompletni debile na niego glosowali. no ale wiadomo elektorat PO to zgraja oszolomow zlodzieji,bandziorow i potomkow banderowcow,komuchow

 3. 3
  +7
  ~ ale szkoda
  Piątek, 17.02

  Mój tata już nie żyje , to by opowiedział w jak bestialski sposób banderowcy mordowali Polaków. I to byłoby najważniejsze wystąpienie - jak bronić się przed wrogiem jakim są banderowcy, a sa oni do dziś bardzo aktywni, a Nasz Rząd nic z tym nie robi.

 4. 4
  +2
  ~ AM ale już nie koniecznie
  Piątek, 17.02

  nie bardzo wiadomo o co chodzi ale impreza się odbyła, swoją obecność zaznaczyli miejscowi notable i obrotowi - suweren tym bardziej nie jest w kursie dzieła, bo bredzi coś nie na temat - no zmiany, zmiany aż miło popatrzeć

 5. 5
  +3
  ~ Samośka
  Piątek, 17.02

  Powodzie? Wypadki komunikacyjne? Co to za bzdety?! Wielu elblążan boi się wyjść na ulicę po zmierzchu. Zamiast mówić o powodzian i wypadkach należy podkreślić wzrost przestępstw na tle rabunkowym, nozownictwo, pobicia... lanie wody, bicie piany o niczym. Zajmijcie się tym, co naprawdę zagraża a nie jakaś cofką czy byle wypadkiem komunikacyjnym.

 6. 6
  +3
  ~ laufer
  Piątek, 17.02

  Ej fachowcy. Gdzie wy widzicie burdy na stadionach w Elblagu?Chodze na mecze non stop i od dwóch dekad i nie widziałem zadnych burd.Takie bzdety to swoim wnukom nawijajcie fachowcy od PR

 7. 7
  +5
  ~ q
  Piątek, 17.02

  Trzeba jeszcze pogonić PO i PSL z władz wojewódzkich...

 8. 8
  +5
  ~ bolek
  Piątek, 17.02

  Tam gdzie są potomkowie banderowców nie można się czuć bezpiecznie

 9. 9
  +4
  ~ ert
  Sobota, 18.02

  Sycza nie wybrano do sejmu, to kumple z PO i PSL wsadzili go na stanowisko wicemarszałka województwa warmińsko-mazurskiego. Nigdy nie zagłosuję na PO czy PSL!

 10. 10
  +4
  ~ czas
  Sobota, 18.02

  Jeszcze chwila i obecnie siędzący na stołkach a dotyczy to PSL i PO wyleca.Dwie kadencje i won.BRAWO -PIS.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.