Piątek, 29.03.2024, Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

ZUS kontroluje prawidłowe wykorzystanie zwolnień lekarskich. "64 osoby pozbawiono prawa do zasiłku"

04.02.2017, 12:00:36 Rozmiar tekstu: A A A
ZUS kontroluje prawidłowe wykorzystanie zwolnień lekarskich. "64 osoby pozbawiono prawa do zasiłku"
REKLAMA

Zakład Ubezpieczeń Społecznych coraz baczniej przygląda się wykorzystywaniu zwolnień lekarskich. Jak sytuacja wygląda w naszym województwie?

- Kontrola zwolnień lekarskich przebiega dwutorowo. Kontroluje się prawidłowość wykorzystania zwolnienia oraz słuszność jego wystawienia. Celem wystawienia zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy jest powrót do zdrowia i dalsze zatrudnienie - informuje Katarzyna Krupicka, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS.

Pracodawcy są zobowiązani do kontrolowania, czy przedstawiane przez pracownika zwolnienie lekarskie jest celowe.- Na płatniku składek spoczywa obowiązek przeprowadzania kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy z powodu choroby lub konieczności sprawowania opieki - stwierdziła Katarzyna Krupicka. - Dotyczy on tych  płatników składek - pracodawców, którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych.

Co należy do obowiązku ZUS-u? - Kontrole prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy pracowników zatrudnionych u pracodawców zgłaszających do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 ubezpieczonych oraz osób prowadzących pozarolniczą działalność przeprowadzają upoważnieni pracownicy oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który jest płatnikiem zasiłków dla tych pracowników - wyjaśnia Katarzyna Krupicka.

Na czym polega  kontrola przeprowadzona przez ZUS? - Kontrola prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy z powodu choroby polega na ustaleniu, czy pracownik w okresie orzeczonej niezdolności do pracy nie wykonuje pracy zarobkowej albo czy nie wykorzystuje zwolnienia od pracy w sposób niezgodny z jego celem - wyjaśnia Katarzyna Krupicka. - Pracownik, który w czasie niezdolności do pracy wystawionym na druku ZUS ZLA wykonuje pracę zarobkową lub wykorzystuje to zwolnienie niezgodnie z jego celem, traci prawo do zasiłku chorobowego.


W takiej sytuacji pracownik straci zasiłek przysługujący mu w czasie całego zwolnienia. - Zasiłek chorobowy nie przysługuje w takim przypadku za cały okres objęty zaświadczeniem lekarskim, w czasie którego została stwierdzona choćby jedna z tych okoliczności - dodała Katarzyna Krupicka.  - Zasady te dotyczą także wynagrodzenia z tytułu niezdolności do pracy z powodu choroby, wypłacanego na podstawie art. 92 Kodeksu pracy przez pracodawcę z jego środków za okres 33 dni, a w przypadku  pracowników, którzy ukończyli 50. rok życia - za okres 14 dni niezdolności do pracy w roku kalendarzowym.

W naszym województwie wykryto wiele nieprawidłowości.

Podczas przeprowadzonych przez ZUS kontroli ujawnione zostały przypadki traktowania zwolnienia jak urlopu i wyjazd na wczasy lub wycieczkę zagraniczną, przeprowadzanie remontu mieszkania, intensywna praca na działce, zajmowanie się starszym rodzicem wymagającym opieki kiedy sam ubezpieczony jest chory, czynne uczestniczenie w imprezach sportowych, koncertach itp., stałe nadzorowanie pracy pracowników we własnej firmie lub w ogóle  prowadzenie w pełnym wymiarze własnej działalności, wykonywania prac polowych we własnym gospodarstwie rolny

- wymienia Katarzyna Krupicka.

Co jeśli pracownik ZUS-u nie zastaje w domu osoby, którą ma skontrolować? - W przypadku przeprowadzania kontroli w miejscu zamieszkania lub pobytu ubezpieczonego i stwierdzenia jego nieobecności, kontrolę ponawia się w miarę możliwości i wyjaśnia przyczyny tej nieobecności. Najczęstszym wyjaśnieniem powodu nieobecności są wizyty kontrolne u lekarza, realizacja recepty w aptece, czy też odbywanie rehabilitacji. Gdy chory odmówi wyjaśnienia przyczyny nieobecności w domu w czasie kontroli albo nie  udzieli wyjaśnień, w przypadku, gdy pracownikowi wypłacono zasiłek chorobowy za okres niezdolności do pracy, a w wyniku kontroli prawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego od pracy ustalono brak prawa do zasiłku, pracodawca ma obowiązek wystąpić do oddziału ZUS o wydanie decyzji zobowiązującej pracownika do zwrotu wypłaconego zasiłku chorobowego - mówi Katarzyna Krupicka.- Zakład po przeanalizowaniu sprawy wydaje decyzję, w której zobowiązuje pracownika do zwrotu  nienależnie pobranego zasiłku.

Jak można podsumować 2016 r.?

W Oddziałach ZUS w Olsztynie i Elblągu,  w IV kwartale  2016 roku przeanalizowano  2,8 tys. druków ZUS ZLA i wydano  169 decyzji skracających zwolnienia lekarskie. Zaoszczędzone pieniądze, które przyniosła ta weryfikacja to kwota 71,5 tys. zł. Równolegle wykonane były kontrole prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich. Skontrolowano 1149 osób, 64 pozbawiono prawa do zasiłku. Zaoszczędzona została przy tym kwota 86,6tys. zł

- Katarzyna Krupicka.

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (11)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +7
    ~ Jwk
    Sobota, 04.02

    Ile wydano na wynagrodzenia kontrolerów?

  2. 2
    +8
    ~ jakim
    Sobota, 04.02

    Okupant olsztyn a nie nasze województwo!!!!!!!!!!!!!!!

  3. 3
    +12
    ~ Sombrerro
    Sobota, 04.02

    zus - ZŁODZIEJE kradnący co miesiąc moje pieniądze z pensji bez mojej zgody. Jak uwolnić się od tych ***ów ?

  4. 4
    +10
    ~ hmmm
    Sobota, 04.02

    Przecież lekarze wiedzą kogo kierować na zwolnienie. chorych.

  5. 5
    +9
    ~ pracodawca
    Sobota, 04.02

    elblaski zus to kpina!!!! kilkakrotnie informowalem jako pracodawca o tym ze pracownik ciagnie "lewe" zwolnienie!!! nikt w zusie nie byl zainteresowany aby pomoc mi jako pracodawcy!!! teraz ja mam zus gleboko w powazaniu!!! Teraz w modzie sa zwolnienia na tle depresyjnym!!! trudne do skontrolowania a lapiduchy biora nie malo za takie L4

  6. 6
    +10
    ~ dex
    Niedziela, 05.02

    Jeżeli ktoś jest chory np. psychicznie (bardzo częste ostatnio depresje), ma chory kręgosłup itp itd, to dlaczego na zwolnieniu nie ma pojechać na odpoczynek zagraniczny?! Czy według ZUS człowiek na zwolnieniu ma GNIĆ W ŁÓŻKU WŁASNEGO MIESZKANIA?! Ludzie do czego to doszło - płaci się składki często pracując ponad siły, a kiedy siły zawodzą jakiś QUTAS urzędniczy mówi nam, jak mamy spędzić czas na zwolnieniu?!!!!!!!!!!!!! To PATOLOGIA! Gdzie my żyjemy?! Poniżanie ludzi do granic możliwości!

  7. 7
    --1
    ~ i bardzo dobrze
    Niedziela, 05.02

    Znam taką co na lewych zwolnieniach biegiem do UK lata i cudownie zdrowieje :))))

  8. 8
    +7
    ~ Dex c.d.
    Niedziela, 05.02

    Kolejna rzecz- choroby nowotworowe - wręcz wskazana, konieczna zmiana trybu życia- wyciszenie, brak stresu, dieta. Ludze "nowotworowi" często wyjeżdżają po to do Indii (znam trzy takie przypadk!) Też im QWA nie wolno wykorzystać ZWOLNIENIA do tego? Bo jakiejś piz....e urzędniczo-zusowskiej wydaje się, że są to WAKACJE?!!!!

  9. 9
    +2
    ~ E.
    Poniedziałek, 06.02

    Rozumienie procesu leczenia, jako zakupu pastylek w aptece i zażywanie ich w domu leżąc pod pierzyną dotyczy raczej tych chorób, które można wyleczyć w ciągu tygodnia i nie wymagają długich, kontrolowanych zwolnień lekarskich. Jeżeli mam złamaną nogę, to nie wolno mi pojechać na rekonwalescencję np. do Chorwacji (płacę 20 lat ubezpieczenie chorobowe)? i zażywając kąpieli słonecznych (vitamina D3), kąpiąc się w wysokim stężeniu soli (najlepsza rehabilitacja), żeby wrócić do pełnej sprawności, a nie tylko fikcyjnej, gdzie lekarz napisze - zesztywnienie stawu skokowego i renta, bo na tyle stać nasze 10 minutowe pseudo rehabilitacje?! Bo to według urzędników jest urlop? To jakaś średniowieczna mentalność… Nowoczesne leczenie leczy duszę, ciało i umysł - inaczej się nie da. W domu też nie… :-(

  10. 10
    0
    ~ Olek65
    Środa, 04.10

    Jeśli ktoś ma kłopoty z kontrolą ZUS i bardzo się obawia. To mój znajomy skorzystał z pomocy Pana Daniela Kaparuka z firmy Ekspert. Jest to osoba, która pracowała w ZUS-ie kilkanaście lat, więc zna się na tym jak nikt inny. Dodam, że pracuje na terenie całej Polski.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.078360080719