Sobota, 20.04.2024, Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czeslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

„Niezłomni ludzie nie dają się złamać. Są nieugięci. Nawet w obliczu cierpienia i śmierci”

01.03.2016, 17:00:05 Rozmiar tekstu: A A A
„Niezłomni ludzie nie dają się złamać. Są nieugięci. Nawet w obliczu cierpienia i śmierci”
Fot. Ryszard Biel

Pięć lat temu, ustanowiono 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. - W tym dniu w 1951 r. władze komunistyczne dokonały rozstrzelenia ostatniego Kierownictwa Konspiracji Polskiej. To oni do końca wytrwali w swojej honorowej, wiernej przysiędze „Bóg, Honor, Ojczyzna” - mówił Miron Sycz, wicemarszałek woj. warmińsko-mazurskiego podczas elbląskich obchodów.

Punktualnie o godz. 12.00 pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego na skwerze Rotmistrza Pileckiego odbyły się uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. - Od 2011 r., rok w rok, te uroczystości nabierają coraz większego wymiaru. Są jeszcze ludzie, którzy żyją i pamiętają te straszne czasy – zaznaczył Mirosław Sycz. - Ból, jaki wycierpieli Żołnierze Wyklęci, Żołnierze Niezłomni był dla nich jeszcze większy niż w czasie okupacji.

Dziś podczas uroczystości elblążanie oddali cześć tym, którzy zapłacili najwyższą cenę za walkę o niepodległą Polskę. - Żołnierze Wyklęci walkę o niepodległość kontynuowali po zakończeniu II Wojny Światowej. (…) Wyklęci, począwszy od samej nazwy, są w najnowszej historii Polski szczególną grupą żołnierzy – zaznaczył Bogusław Milusz, wiceprezydent Elbląga. 

Kim byli Żołnierze Wyklęci? - Najpierw po przegranej kampanii września 1939 r. nie pogodzili się z czwartym rozbiorem Polski i z bronią w ręku walczyli z okupantem. Natomiast po zakończeniu II Wojny Światowej, kiedy w Polsce zapanował sowiecki terror, wielu z Żołnierzy Podziemia pozostało Żołnierzami Podziemia, zbrojnie kwestionując radziecką strefę wpływów rozpościerającą się nad Polską. Prześladowania, brutalne likwidowanie, procesy sądowe ukazujące wyjęcie spod prawa, wreszcie więzienia i kary śmierci. Taka perspektywa powodowała, że wielu z nich ukrywało się  nadal w lasach, tworzyło mniejsze lub większe zgrupowania i walczyło dalej – opowiadał Bogusław Milusz.

O Żołnierzach Wyklętych nie można było wówczas mówić.

Na miano wyklętych zasłużyli sobie na własnej ziemi, zwanej wtedy Polską Ludową. Warto pamiętać, że Żołnierze Wyklęci byli pierwszą antykomunistyczną opozycją, dając świadectwo, że nie ma zgody na nową formę zniewolenia

– podkreślił wiceprezydent.

 

Podczas uroczystości zabierający głos niechętnie używali zwrotu „Żołnierze Wyklęci”, szybko dopowiadając „Żołnierze Niezłomni”.

Niezłomni ludzie nie dają się złamać. Są nieugięci. Nawet w obliczu cierpienia i śmierci. Są niezwyciężeni. Taki był też elblążanin Andrzej Żelazny, pseudonim „Cień” (…). Przed wybuchem wojny marzył o konstruowaniu statków. Wojna przerwała marzenia, bo trzeba było stanąć w obronie Ojczyzny. Jako Żołnierz Armii Krajowej walczył w Powstaniu Warszawskim (…). Po klęsce Powstania ukrywa się i działa w podziemiu antykomunistycznym na Lubelszczyźnie. W 1946 r. przyjechał do Elbląga i brał udział w odgruzowywaniu zrujnowanego miasta

– mówił Marek Pruszak, Przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu.

Dlaczego Pamięć o Żołnierzach jest tak ważna?

Zbrodniarze z Urzędu Bezpieczeństwa, na usługach sowietów, nie dość, że  torturowali i mordowali tych żołnierzy, to jeszcze chcieli z patriotów i bohaterów zrobić bandytów i zdrajców, a najlepiej wymazać ich całkowicie z pamięci narodu, żeby nawet ich grobów nie odnaleziono. Chcieli zrobić bandytów z gen. Fieldorfa Nila, Rotmistrza Pileckiego, Majora Łupaszki czy młodej sanitariuszki „Inki”. Komuniści stworzyli imperium kłamstwa i represji. Przez ponad 40 lat sami żyli w dostatku, tworząc sieć władzy i powiązań, która w dużym stopniu niestety  przetrwała do dziś

 – podkreślił Marek Pruszak. 

Po przemówieniach i Apelu Pamięci delegaci złożyli kwiaty pod Pomnikiem. 

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Galeria / Obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych ( zdjęć 62 )
Dodano: 2016-03-01 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (13)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +4
    ~ olka
    Wtorek, 01.03

    Cześć Ich pamięci

  2. 2
    +6
    ~ zdrowy na umyśle
    Wtorek, 01.03

    Łupaszkę z Pileckim mieszają - a pies wam mordę lizał

  3. 3
    +5
    ~ powiec
    Wtorek, 01.03

    W związku z tym, że nie wszyscy mają "czyste karty" proponuję kompromisowe hasło: „chwała bohaterom, hańba mordercom"! To powinno zadowolić wszystkie strony historycznego sporu.

  4. 4
    +7
    ~ klik
    Wtorek, 01.03

    No to p. Pruszak siebie dowartościował.

  5. 5
    +11
    ~ Polak
    Wtorek, 01.03

    heh ciągle prowokują - banderowiec sycz wypowiada się o Żołnierzach Niezłomnych - żałosna prowokacja

  6. 6
    +3
    ~ Eryk
    Wtorek, 01.03

    dlaczego słowo " B A N D Y T A " jest cenzurowane ?

  7. 7
    +5
    ~ informator
    Wtorek, 01.03

    DO Polak zgadzam się z Tobą - ale jeszcze trochę takiej polityki PIS i sycz będzie występował jako syn żołnierza wyklętego

  8. 8
    +1
    ~ może się k..... obudzicie?
    Środa, 02.03

    Nic się nie zmieniło POPIS dzieli i rządzi

  9. 9
    +8
    ~ rr
    Środa, 02.03

    Jestem w szoku! Ukrainiec Sycz na polskich uroczystościach? Przecież ten człowieczek głosował w polskim sejmie przeciwko uznaniu ludobójstwem mordy ukrańców na polskich dzieciach, kobietach i starcach na Wołyniu. Kompromitacja!

  10. 10
    +2
    ~ a
    Środa, 02.03

    A tak na marginesie ten na 14 zdieciu z olsztyna z mazur czego szuka tu w Elblągu???Elbląg to Żuławy nie bagna.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.92647504806519