Piątek, 23.02.2024, Imieniny: Romana, Izabela, Damian
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Czy zobowiązania szpitala mogą umarzać radni? Dziś obradowała Komisja Zdrowia

17.02.2014, 15:30:57 Rozmiar tekstu: A A A
Czy zobowiązania szpitala mogą umarzać radni? Dziś obradowała Komisja Zdrowia
fot. Adrian Sajko

Na dzisiejszej (17 lutego) Komisji Zdrowia radni rozpatrzyli szereg uchwał, które w najbliższy czwartek staną na sesji Rady Miejskiej. Rozmawiano m.in. nad nowym statutem dawnego szpitala wojskowego, przyjęto nowe kryteria dochodowe do zasiłków celowych związanych z udzielaniem wsparcia w zakresie dożywiania. Dyskutowano także nad ewentualnym  umorzeniem zobowiązań szpitala miejskiego, spłaconych przez Gminę Miasto Elbląg wobec banku Nordea.

W 2012 roku z bankiem Nordea,  Miasto zawarło porozumienie  w sprawie zadłużenia wynikającego z wykupionych przez bank wierzytelności, których dłużnikiem był Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej Szpital Miejski im. Jana Pawła II. Zobowiązania szpitala opiewały na kwotę 4,5 mln zł.

Jednocześnie, między bankiem a Miastem została wtedy zawarta umowa poręczenia, w celu zabezpieczenia powyższych wierzytelności. W 2013 roku Gmina Miasto Elbląg dokonała spłaty części kapitału wraz z należnymi odsetkami w łącznej wysokości 881.525.72 zł.

W uzasadnieniu uchwały stwierdza się, że umorzenie tej należności przyczyni się do poprawy wyniku finansowego, jak również obniży poziom zobowiązań Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II w Elblągu.

Radni: nie wejdziemy w kompetencje prezydenta


Na Komisji stanęło jednak podstawowe pytanie - czy umorzeniem tym mogą się zająć radni? Z opinii miejskich radców prawnych wynik, że tak być nie może; jeśli przedmiotowa uchwała zostanie przyjęta w zaproponowanym kształcie będzie w istotny sposób naruszać prawo, co zobliguje organ  nadzoru do stwierdzenia jej nieważności. Konkretny zapis w ustawie o finansach publicznych nie daje bowiem Radzie Gminy kompetencji do umorzenia należności mającej charakter cywilno-prawny w konkretnej sprawie - Do umarzania, lub udzielania ulgi w spłacie należności cywilno-prawnej uprawniony jest prezydent miasta Elbląg i Skarbnik Miasta Elbląg, jeżeli należność pieniężna przypadająca jednostkom podległym Gminie Miasto Elbląg nie przekracza kwoty 10 tys. złoty do umarzania oraz udzielenia ulgi w spłacie należności uprawnieni są dyrektorzy, kierownicy tych jednostek. Zważywszy zatem, ze kompetencje do udzielania ulg w spłacie należności cywilo-prawnych zostały przyznane wyżej wymienionym osobom, to tym bardziej brak jest podstaw do podjęcia takiej decyzji przez radę gminy - podała dziś opinię radców radna Małgorzata Adamowicz (PO).

Inny pogląd na tę sprawę ma Skarbnik miasta, Zbigniew Pater - Nie zgadzam się z opinią prawników praktycznie wcale; jeśli rada może dać uprawnienia mi i prezydentowi do umorzenia, to równie dobrze może sama umorzyć tę należność - przekonywał.

Radni jednak jednogłośnie stwierdzili, ze w kompetencje m.in prezydenta nie będą wchodzić - Zobowiązania do 10 tys. zł umarza prezydent; takie są zasady i jednak jest jasne, ze radni nie mogą tego procedować - mówi radny Paweł Fedorczyk (PiS), a radna Halina Sałata dodaje, że rada będzie więc wnioskowała do prezydenta o wycofanie tego projektu z obrad sesji RM.

Nowy Statut dawnego"wojskowego"


W związku z licznymi zmianami w Statucie Elbląskiego Szpitala Specjalistycznego z Przychodnią SPZOZ w Elblągu, w celu jego ujednolicenia,należało nadać nowy regulamin. W dawnym szpitalu wojskowym pełną parą zacznie też działać ośrodek rehabilitacji kardiologicznej i poradnia chirurgii onkologicznej. Te ostatnia tworzy się w związku z pozyskaniem lekarza specjalisty z zakresu chirurgii onkologicznej, w celu rozszerzenia oferty szpitala w zakresie diagnostyczno – leczniczym poradni chirurgicznej.

Radni wysłuchali także sprawozdania kierowników elbląskich szpitali w zakresie skarg i wniosków pacjentów za 2012 i 2013 rok, rozmawiali także o kwestii podwyższenia kwot kryterium dochodowego uprawniającego do uzyskania pomocy w formie zasiłków celowych na dożywianie na 542 zł dla osoby samotnie gospodarujące i 456 zł na osobę w rodzinie.


 

Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 7

%57.1 %42.9


Komentarze do artykułu (23)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +11
  ~ hańba
  Poniedziałek, 17.02

  Radni niech odpowiedzą nam Elblążanom KIEDY przestaniemy jechac na olsztyn by się leczyć tu na miejscu.W Elblągu są szpitale a nawet wojewódzki i nadal cienko -wyjazd do olsztyna.Każdego dnia leczą się setki osób w Elblągu:mieszkańcy i przyjezdni.CZY TEGO PROBLEMU NIE WIDZICIE.

 2. 2
  +4
  ~ chory
  Poniedziałek, 17.02

  Właśnie dobry wpis -hańba.Musimy jechać do olsztyna.A w Elblągu kilka szpitali- ruin nie można bo nie ma wszystkich oddziałów DLACZEGO???????????????

 3. 3
  +11
  ~ lokalny patriota
  Poniedziałek, 17.02

  Ale kompromitacja Wilka. Wychodzi brak wiedzy i strach przed podejmowaniem decyzji. Pokazał to już zresztą w elsinie nic nowego tylko szkoda Elbląga.

 4. 4
  +6
  ~ WYBORCA
  Poniedziałek, 17.02

  ~hańba. Radni są od klaskania a nie od rozwiązywania problemów elblążan.

 5. 5
  +10
  ~ prawda
  Poniedziałek, 17.02

  Totalna kompromitacja Wilk - działa na oślep .facet który nie ma pojecia o zarządzaniu ,wie tyle co jego kompan od debat M..Lewandowski.Panowie razem zbudujecie potęgę Elbląga.Proponuję debatę pod patronatem Prezydenta

 6. 6
  +9
  ~ olo
  Poniedziałek, 17.02

  Jak radni zapłacą z własnych kieszeni to se mogą umarzac. A jak nie to to zgłoszenie do prokuratury i pozamykac niedojdy.

 7. 7
  +9
  ~ były pacjęt
  Poniedziałek, 17.02

  ile razy społeczeństwo elbląga będzie płasciło za niekompetencje władz szpitala im. J.P. II. Za czasów HS również ten problem istniał i nie został rozwiązany zapłacili mieszkańcy z kasy miasta. Ta kasa to przecież nasze pieniądze które mogły buć wydane na inne cele niż pokrywanie strat wynikłych z nieudolnego zarządzania szpitalem. hyba brak woli politycznej aby zmierzyć się z problemem i dokonać jedynie słusznej decyzji. metoda uników od lat zawodzi w yum temacie

 8. 8
  +10
  ~ a ku ku
  Poniedziałek, 17.02

  Odwołanie Dyrektora szpitala, przywrócenie P. Lech na stanowisko dyrektora szpitala, to doskonała decyzja Pana Wilka. Zapomniał biedaczek, że ta Pani Lech zadłużyła szpital i dalej zadłuża i żaden z niej dyrektor. A może to spłata zobowiązań, za zatrudnienie w szpitalu córki Pana Wilka? Tak się trzeba ustawić w życiu. Żona w Urzędzie Miejskim, córka w szpitalu. Tak wygląda walka z bezrobociem w wykonaniu naszego Prezydenta?

 9. 9
  +14
  ~ wiza
  Poniedziałek, 17.02

  A podobno pan Wilk z wyróżnieniem " zdał " w 2002 r., Szkołę Wyższą im. Jańskiego, a takie gafy popełnia? No cóż musimy się jeszcze przemęczyć 9 miesięcy.

 10. 10
  +5
  ~ olo
  Poniedziałek, 17.02

  Dopóki urzędasy są bezkarni i nie ponoszą odpowiedzialności za swoje decyzję dopóty będziecie lamentować, psioczyc, płakać, a to tylkorrozpacz bezradnego (osobiście nie znam zawodu w którym pracownik nie ponosi żadnej odpowiedzialności ). Należy powołać do życia ustawę z 30 stycznia 1920r. O odpowiedzialności urzędniczej. Inaczej będą nadal śmiać się w twarz wyborcom, a nam pozostanie życie na emigracji.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.98640513420105