Wtorek, 27.07.2021, Imieniny: Julia, Natalia, Aureliusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Likwidują poradnie w szpitalu miejskim. Co dają w zamian?

23.12.2013, 14:36:49 Rozmiar tekstu: A A A
Likwidują poradnie w szpitalu miejskim. Co dają w zamian?
fot. AS

Ważnym punktem najbliższej sesji Rady Miejskiej będą rezolucje dotyczące nadania nowego Statutu Samodzielnego Publicznego Specjalistycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej - Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II w Elblągu. Z placówki przy Żeromskiego zniknie bowiem kilka poradni - min. osteoporozy i patologii ciąży. W nowy Statut zostaną za to wpisane inne komórki organizacyjne - Jeszcze niedawno szpital miejski miał być placówką Matki i Dziecka, a likwidowana jest poradnia patologii ciąży? - pytała dziś radna Małgorzata Adamowicz (PO), podczas posiedzenia Komisji Zdrowia.

Zmiany, które mają zafunkcjonować w szpitalu miejskim wyjaśniała dziś dyrektor placówki, Wiesława Lech  - Aktualny Statut odzwierciedla stan rzeczywisty szpitala. Nasze propozycje są takie, by wykreślić z niego te komórki, które absolutnie nie funkcjonują i wiemy, że nie będą działały, natomiast chcemy wpisać te, które są i działają, a do tej pory nie były wpisane w Statut, bo nie było takiej potrzeby - tłumaczy Wiesława Lech. - Chodzi np. o pracownię spirometryczną, EEG i szkołę rodzenia.

Te trzy komórki powstały w momencie, gdy szpital realizował tzw. program norweski - I kiedy wykonywały usługi w ramach programu, te nie musiały być wpisane w Statut szpitala. Po realizacji wspomnianego programu, w momencie, gdy pracownie te wykonują już usługi na zewnątrz i pobierają za to opłaty, pojawia się wymóg umieszczenia ich w Statucie - wyjaśnia dyr. Lech.

Ze Statutu szpitala znikają za to - i niejako kończą swoje funkcjonowanie - poradnie: ginekologiczna dla dziewcząt, patologii ciąży, hepatologiczna, osteoporozy oraz sklep medyczny - Uważamy, że powinny one zostać wykreślone, ponieważ nigdy nie będą one funkcjonowały i nie będą finansowane przez NFZ i są tzw. martwymi zapisami w obecnym Statucie - tłumaczy Wiesława Lech. - Sklep medyczny także nie powstanie, ponieważ nie mamy zapotrzebowania na tego typu jednostkę, poza tym w szpitalu nie ma na niego miejsca.

O powyższe zmiany dopytywali się radni na dzisiejszej Komisji Zdrowia - Czy w ogóle pozostałe szpitale w Elblągu mają w swojej ofercie te poradnie, które znikają ze szpitala miejskiego? - dopytywała radna Halina Sałata (PiS) - Patologia ciąży jest w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym, a poradnia ginekologiczna dla dziewcząt nie istnieje od lat w naszym mieście i nie prowadzi jej żaden szpital - mówi Wiesława Lech. - Zaś poradnia hepatologiczna współgra z poradnią chorób zakaźnych, która niejako dubluje jej zadania.

Zapisy prawne wykluczają także możliwość funkcjonowania poradni osteoporozy - Ta może działać tylko przy poradni ortopedycznej. Taką wprawdzie posiadamy, ale od lat jest ona NZOZ-em i nie jest poradnią szpitalną - dodaje Lech.

Radna Małgorzata Adamowicz (PO) pytała zaś o samą poradnię patologii ciąży - Ta jest likwidowana, a jeszcze niedawno szpital miejski miał być Szpitalem Matki i Dziecka - My w ogóle nie przystąpiliśmy do kontraktowania tej poradni z NFZ, ponieważ nie ma w ogóle takiej usługi w szpitalu - odpowiada dyr. Lech.

Stanowisko-widmo

To jednak nie koniec zmian, które wprowadza się w Statucie szpitala. Oprócz likwidacji wspomnianych poradni, kasacji ma ulec stanowisko Zastępcy Dyrektora ds. Ekonomiczno-Finansowyc - To stanowisko nigdy u nas nie funkcjonowało, było wpisane w Statut w momencie, kiedy była idea tworzenia spółki ze szpitala, ale ponieważ plany te nie doszły do skutku, na chwilę obecną nie ma takiej potrzeby, by ten zapis utrzymywać - mówi Wiesława Lech.

Przypomnijmy: Stanowiska Zastępcy Dyrektora ds. Ekonomiczno – Finansowych utworzono w wyniku głosowania radnych, w czerwcu 2012 roku. Miało ono na celu poprawić organizację pracy w zakresie spraw ekonomiczno – finansowych szpitala. To posunięcie było w owym czasie szeroko komentowane, przez m.in. Związki Zawodowe działające na terenie szpitala miejskiego, które wskazywały na nierozwagę w sposobie tworzenia takiego stanowiska, skoro szpital miał być przekształcony w Spółkę Prawa Handlowego. - Takie stanowisko generowałoby tylko dodatkowe koszty, a wszelkie sprawy w kwestii finansów szpitala i tak prowadzi Główna Księgowa z moim nadzorem - dodaje Wiesława Lech.

 

Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (9)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +5
  ~ 36,6
  Poniedziałek, 23.12

  a co z poradnią wróżb Pani Dyrektor ??

 2. 2
  +11
  ~ lanie wody
  Poniedziałek, 23.12

  W olsztynie budują od nowa szpital po szpitalu a dlaczego tego nie robi się w Elblągu.A miały być dwa równorzędne miasta????Elbląg i olsztyn .KOMU TEN KIT???Zbudujcie jeden nowy obiekt by Elblążanie tu na miejscu mogli sie leczyć bez wycieczek do olsztyna.

 3. 3
  +3
  ~ wiza
  Poniedziałek, 23.12

  No i następny minus panie Wilk. Tylko likwidacja?, kto raz się z tym zjawiskiem spotka tego to fatum nie opuści. Szkoda Elbląga.

 4. 4
  +7
  ~ stefan
  Poniedziałek, 23.12

  jak jest dotychczasowa droga zawodowa pani dyrektor ? czekamy na kogoś ,kto bedzie potrafił wykorzystać potencjał tego dużego obiektu i pracujących tam fachowców .a także postawi się osłabiającym tę placówkę dzialaniom Dyr. Gelert .Szpital Miejski musi pozostać , ale czemu 95 % dotacji spływa do Wojewódzkiego .To nierówna walka Teraz czas na ruch prezydenta Wilka i spólki . Prezydentowanie , to nie tyko przecinanie wstęg i manifestacje patriotyczne .ale także trudne , męskie decyzje na wysokim poziomie merytorycznym i walka o kazde miejsce pracy i prestiż miasta.

 5. 5
  +4
  ~ Na miód, to Misia, nie mnie .!!
  Poniedziałek, 23.12

  Stefan nic dodać , nic ująć . Oby się spełniło to co napisałeś ! Mądre słowa . Nie mniej nie byłbym sobą , gdybym nie czytając tekst artykułu i np . " Ważnym punktem... sesji Rady Miejskiej będą rezolucje dotyczące nadania nowego STATUTU " . No cóż jestem w POsiadaniu nijakiej " Odezwy " , która była roznoszona po " ZAWADZIE " , też jest o STATUCIE i o ewentualnych zmianach pod którymi mieszkańcy się podpisywali, ponoć setkami , takie słuchy chodzą. Tyle , że tekst jest tak przemyślnie skonstruowany , że można do niego DOPIĄĆ dziesiątki np: projektów uchwał . popartych np: przez niewielką GRUPKĘ , wystarczy 10 . Mogą być np; te SAME OSOBY. I co ?? A no to , ze z ludźmi o czym innym ROZMAWIALIŚMY a co innego PRZEPYCHAMY " , system, jak za KOMUNY , czyżby jednak jeszcze STOSOWANY ?

 6. 6
  +4
  ~ HEJ KTO POLAK?
  Wtorek, 24.12

  Pamiętajcie że rządzą nami dalej żydo-komuchy i dążą do wynarodowienia Polaków!!!!Oni tu tylko mieszkają i władają naszą mową to są anty-polacy!!!

 7. 7
  +6
  ~ lestek7
  Wtorek, 24.12

  Szpital miejski to schronisko dla miernot kierowniczych typu Grocka....

 8. 8
  +1
  ~ rozczarowana
  Środa, 25.12

  Poprzednia Pani dyrektor była pełna pomysłów na udźwignięcie szpitala i chciała go zreorganizować. Pokazała że tym szpitalem można dobrze zarządzać zmniejszając długi pozostawione przez Panią Lech. Niestety musiała zniknąć ze szpitala. Za to obecna zaczęła od likwidacji poradni i ponownego mnożenia długów. A może szpitalowi przydało by się stanowisko Zastępcy Dyrektora ds. Ekonomiczno Finansowych bo Pani Dyrektor razem z Panią księgową puszczą nasz szpital z dymem . Tak na prawdę to konkretnego pomysłu na ratowanie szpitala nie mają żadnego. Potrafią tylko mnożyć i powiększać jego długi.Tak więc stanowisko zastępcy byłoby uzasadnione.A gdzie w tym wszystkim obiecane podwyżki?

 9. 9
  +2
  ~ rencista
  Czwartek, 26.12

  Nowy , stary Dyrektor Szpitala , Wiesława Lech świetnie spełnia funkcję jego likwidatora . Choć liczę ,że tak się nie stanie i prezydent Wilk na to nie pozwoli .

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.