Poniedziałek, 10.08.2020, Imieniny: Borys, Bogdan, Wawrzyniec
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Uroczystym koncertem uczczono 69. rocznicę powstania Orkiestry Wojsk Lądowych z Elbląga

16.05.2013, 16:29:26 Rozmiar tekstu: A A A
Uroczystym koncertem uczczono 69. rocznicę powstania Orkiestry Wojsk Lądowych z Elbląga
fot. AS
Odnosząca sukcesy w kraju i za granicą Orkiestra Wojsk Lądowych z Elbląga obchodzi w tym roku swoje 69. urodziny. Jubileusz ten muzycy Orkiestry i ich goście uczcili dzisiaj, 16 maja, specjalnym koncertem urodzinowym w sali dawnego kina "Orzeł”. "Jubilatka" zaprezentowała m. in. utwory z repertuaru Andrzeja Zauchy, Marka Grechuty i Mieczysława Szcześniaka.

Orkiestra Garnizonowa w Elblągu jest jedną z najstarszych orkiestr wojskowych w Polsce. Jej rodowód sięga czasów II wojny światowej. Rozkazem Dowódcy I Armii Wojska Polskiego z dnia 7 maja 1944 roku został utworzony w Sumach na terenie byłego Związku Radzieckiego IV Zapasowy Pułk Piechoty w skład którego została powołana do życia; w okresie II wojny światowej orkiestra wykonywała różne zadania: brała udział w pogrzebach poległych żołnierzy, opatrywała rannych oraz oczyszczała szlaki komunikacyjne. Do roku 1949 orkiestra stacjonowała w Gdańsku. Rozkazem wyższych przełożonych w maju tego roku orkiestra została podzielona na trzy orkiestry i przeniesiona do Elbląga, Malborka i Braniewa.

Współcześnie Orkiestra bierze udział w uroczystościach o charakterze państwowym, patriotyczno-religijnym a także we wszelkiego rodzaju koncertach. Znają ją, i jej artystyczne możliwości, zarówno Elblążanie, ale także mieszkańcy innych miast i regionów naszego kraju. Muzycy orkiestry uczestniczą w ogólnopolskich przeglądach solistów i zespołów kameralnych, a ona sama znana jest także za granicą, gdzie bierze udział w organizowanych konkursach i koncertach. - Co roku jeździmy do Niemiec na festiwal - Music Paradę - mówi kpt. Maciej Skrzypczak, kapelmistrz Orkiestry od 2003 roku - Tam Orkiestra cieszy się naprawdę dużą popularnością, zawsze ze sceny schodzimy przy publiczności sięgającej kilku tysięcy widzów.

W programach koncertów Orkiestry obok muzyki wojskowej znajdują się utwory znanych kompozytorów światowych i polskich, zarówno muzyki poważnej, jak i rozrywkowej, we współczesnych aranżacjach - Repertuar dobierany jest oczywiście do sytuacji i charakteru danej uroczystości; począwszy od muzyki patriotycznej, przez pieśni żołnierskie, po piosenki zupełnie "lekkie" - mówi kapelmistrz Orkiestry. - Na tym polega ta sztuka, by ludzie wyszli zadowoleni z naszego koncertu.

Tak było i dziś, gdyż goście zebrani w sali dawnego kina "Orzeł" oprócz tradycyjnych pieśni żołnierskich usłyszeli utwory z repertuaru Andrzeja Zauchy, Marka Grechuty, Golec UOrkiestry, czy Mietka Szcześniaka. Porywały ich także swingujące klimaty, rodem z lat 30-tych, legendarnego Benny'ego Goodmana ( kompilacja The King of Swing), a także utwory w niezwykłych aranżacjach - niespotykanej dotąd w orkiestrze gitary elektrycznej i użycia ..... tłumika, z którego wydobyły się tony "Winchester Cathedral" - To są wspaniali ludzie, wspaniali muzycy - mówi kpt. Skrzypczak. - Spędzamy ze sobą wiele czasu na sali prób, ćwiczymy, dogrywamy, współgramy, ale ta ciężka praca jest warta swojego wysiłku, co mam nadzieję było słychać także dzisiaj - uśmiecha się Maciej Skrzypczak.

A przed Orkiestrą Wojsk Lądowych dalsza, wytężona praca - W tym tygodniu orkiestra jedzie do Przemyśla i Rzeszowa, gdzie będzie koncertować – tłumaczy kpt. Skrzypczak. – W tym roku jeszcze bierzemy również udział w Święcie Brygady i mamy nadzieję, ze tam również pokażemy się z jak najlepszej strony.

Wśród gości zgromadzonych na dzisiejszej uroczystości byli m.in. z-ca dowódcy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej gen. bryg. Stanisław Olszański, szef Kultury i Edukacji Oddziału Wychowawczego Dowództwa Wojsk Lądowych, ppłk. Mariusz Maciuszko, generałowie rezerwy: gen. dyw. Ryszard Sorokosz, gen. Ryszard Jabłoński, gen. Krzysztof Iborecki, ks. kanonik ppłk. Bogdan Zalewski, dowódcy jednostek wojskowych i instytucji wojskowych, służby mundurowe Miasta Elbląg, dyrektorzy szkół, przedstawiciele ośrodków kulturalnych, a także dawni muzycy Orkiestry wraz z byłym komendantem Wojskowego Liceum Muzycznego płk. Franciszkiem Suwałą – To za sprawą tego człowieka Orkiestry w Polsce reprezentują taki poziom. W szkole wołaliśmy na pana pułkownika  „Ojciec” – mówił wyraźnie wzruszony kpt. Skrzypczak.

Także podczas dzisiejszej uroczystości i koncertu postanowieniem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego zostały nadane srebrne medale za długoletnią służbę i wzorowe i sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej.
 
Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Galeria / Koncert z okazji 69. rocznicy powstania Orkiestry Wojsk Lądowych w Elblągu ( zdjęć 27 )
Dodano: 2013-05-16 | fot. Aleksandra Szymańska
0

Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ tech8
  Piątek, 17.05

  gen. Krzysztof Górecki pani Aleksandro a nie Iborecki i ppłk Mariusz Maciuszek a nie Maciuszko :)). Pozdrawiam!:)

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.