Czwartek, 2.07.2020, Imieniny: Jagoda, Urban, Otton
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii ELBLĄŻANIE Z PASJĄ

Liceum skończył z trzema indeksami. Paweł Lefelbajn - młody matematyk na... siódemkę

09.05.2017, 20:00:19 Rozmiar tekstu: A A A
Liceum skończył z trzema indeksami. Paweł Lefelbajn - młody matematyk na... siódemkę

Paweł Lefelbajn, tegoroczny maturzysta z klasy matematyczno-fizycznej 3e II LO w Elblągu żyje wśród liczb, bo to lubi.  Skończył szkołę już z trzema indeksami uczelni wyższych w kieszeni. Jego wychowawczyni i nauczycielka matematyki Ewa Aniszewska twierdzi, że „to chłopak na siódemkę, szóstka dla niego to za mało".

"Imponuje talentem, pracowitością i niekonwencjonalnymi pomysłami na rozwiązywanie zadań. Bierze udział w wielu konkursach matematycznych, które wygrywa lub kończy z zadowalającymi wynikami…”, czyli w wielkim skrócie jest: laureatem X Ogólnopolskiej Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH; laureatem z matematyki Ogólnopolskiego Konkursu Matematyczno-Fizycznego WYGRAJ INDEKS na Politechnice Gdańskiej, laureatem - I miejsce (uwaga!- 50/50 punktów i pokonał około 130 uczniów z trzech województw) w Warmińsko-Mazurskich Zawodach Matematycznych organizowanych przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Paweł był też uczestnikiem, jednym z dwóch przedstawicieli naszego województwa, Okręgowego Etapu LXVII Olimpiady Matematycznej, jak też uczestnikiem Okręgowego Etapu LXVI Olimpiady Fizycznej. Dwukrotnie wygrał z maksymalną punktacją konkurs zadań otwartych „Rozwiąż i Ty” pod patronatem profesora Henryka Iwańca. Uzyskał tytuł finalisty XXI edycji konkursu matematycznego „Matematyka W Zarządzaniu” dla uczniów szkół  ponadgimnazjalnych województwa warmińsko-mazurskiego. Jest ubiegłorocznym laureatem internetowego konkursu matematycznego organizowanego przez PWSZ  i W-MODN  w Elblągu. Po egzaminach maturalnych, 25 maja, weźmie udział  w tegorocznym finale  konkursu organizowanego przez PWSZ  i W-MODN  w Elblągu, do którego awansował wraz z dziewięcioma kolegami i koleżankami ze swojej klasy. Ponadto trzeci raz z rzędu rozwiązuje zadania z kolejnej edycji konkursu  zadań otwartych „Rozwiąż i Ty” pod patronatem profesora Henryka Iwańca - Honorowy obywatel miasta Elbląga fundator nagród w Konkursie „Rozwiąż i Ty” jest światowej sławy matematykiem, specjalizującym się w teorii liczb pierwszych. Prof. Henryk Iwaniec został uhonorowany w 2015r Nagrodą Fundacji Shawa- prestiżową nagrodą przyznawaną matematykom. Profesor Iwaniec jest elblążaninem z urodzenia,  absolwentem Technikum Mechanicznego w Elblągu.

Skąd wzięło się Twoje zamiłowanie do matematyki?

Paweł Lefelbajn: Od zawsze lubiłem tą dziedzinę, ale w liceum zapałałem miłością do analizy matematycznej, rachunku różniczkowego i całkowego. Pani Aniszewska umożliwiła mi to ogromnie, bo poświęcała mi czas po lekcjach, zaopatrywała w książki i zaraziła pasją, dla której sam po lekcjach codziennie spędzam kilka godzin, bo chcę wiedzieć więcej. Szczególnie podoba mi się matematyka w aspekcie fizycznym, bo za pomocą jednego rachunku mogę wyznaczyć np. grubość atmosfery. Fascynuje mnie to, bo do tak ważnych informacji wystarcza mi tylko wiedza teoretyczna, a nie doświadczenie.

Czy mógłby być z Ciebie też super - fizyk?

Lubię fizykę nie mniej niż matematykę. Mój nauczyciel p. Jacek Tomczak zainteresował mnie doświadczeniami. Pracowaliśmy nad nimi godzinami w czasie np. ferii. Fakt, że w fizyce mogę zastosować rachunek różniczkowy i całkowy uszczęśliwia mnie, więc nie mogę się temu oprzeć….

Masz wiele sukcesów. Czy je wykorzystasz?
Jeszcze nie wiem…. Rzeczywiście, w drugiej i trzeciej klasie liceum zdobyłem dwa indeksy na Wydział Fizyki Teoretycznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej, a w tym roku indeks uprawniający mnie do studiowania na Wydziale Matematyki w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Fajna sprawa, ale marzę o studiach w Politechnice Warszawskiej na Wydziale Matematyki. Skorzystam z osiągnięć, gdy nie uda mi się dostać tam, gdzie pragnę.

Kim będziesz w przyszłości?
Chciałbym zostać na uczelni i pracować naukowo. Jest to trudne wyzwanie, nie każdemu się udaje… Dawałoby mi to wiele radości, bo mógłbym robić to co lubię, spotykać się i dyskutować z ludźmi, którzy są pasjonatami tej samej dziedziny, mógłbym zarażać pasją i czerpać z tego przyjemność… A gdybym podjął drugi kierunek studiów od drugiego roku, czyli informatykę, to dodatkowo mógłbym pracować w domu. To moje drugie zainteresowanie. Gdyby wszystko było tak możliwe jak w II LO, byłoby super. Dyrekcja i nauczyciele umożliwiali mi przygotowania do konkursów i nadrabianie zaległości, za co jestem bardzo wdzięczny.

W konkursach i olimpiadach matematycznych, a także fizycznych systematycznie bierze i brało udział wielu uczniów z II LO, w tym z klasy matematyczno- fizycznej – dziś 3 e, którzy odnoszą i odnosili tam liczne sukcesy. Paweł Lefelbajn jednak jest wyjątkowym rekordzistą. To talent ze Szkoły Talentów, super skromny matematyk i fizyk, przed którym ciekawe perspektywy… Gratulujemy mu wszystkich sukcesów! Na razie jednak matura… Trzymamy kciuki… To przecież „drobiazg” w stosunku do konkursów matematycznych i fizycznych.                                

Dorota Radomska
Rzecznik prasowy II LO


 

Oceń tekst:

Ocen: 5

%80.0 %20.0


Komentarze do artykułu (12)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +16
  ~ pisman
  Środa, 10.05

  Zawsze byłem cieniutki z matmy , więc tym bardziej podziwiam faceta. Powodzenia i pamiętaj o Elblągu.

 2. 2
  +2
  ~ bady
  Środa, 10.05

  Podziwiam Tych młodych ludzi, ale wydaje mi się , że to geny zadziałały. Tylko dlaczego ma nazwisko tak trudne do wymówienia.

 3. 3
  +12
  ~ jan-49
  Środa, 10.05

  znajac polskie realia kariery w tym kraju nie zrobi bo licza sie tylko uklady i znajomosci a szkoda

 4. 4
  +14
  ~ xcccc
  Środa, 10.05

  Gratulacje i powodzenia!

 5. 5
  +2
  ~ Irena
  Środa, 10.05

  Mój sąsiad ma identyczne imię i nazwisko jest nieco starszych jest absolwentem PWSZ IPG

 6. 6
  --10
  ~ ciekawy
  Środa, 10.05

  i co w tym nadzwyczajnego? ... zwykły kujon i aspołeczny piękny umysł, ciekawe jakim będzie człowiekiem ...

 7. 7
  +13
  ~ db
  Środa, 10.05

  Gratulacje chłopaku

 8. 8
  +6
  ~ kkel
  Środa, 10.05

  Tak trzymaj Kolego. Gratulacje dla Rodziców!

 9. 9
  +1
  ~ zain
  Środa, 10.05

  gratulacje dla chłopaka, znam jednak jeszcze dużo lepszego matematyka z Elbląga, którym wywodzi się z gimnazjum przy II LO w Elblągu, już wtedy ze względu na osiągane wyniki - Laureat szczebla centralnego Olimpiady Matematycznej Gimnazjalistów - został zaproszony do kontynuowania nauki w III LO w Gdyni, gdzie w zeszłym roku - po zakończeniu I klasy liceum został najlepszym matematykiem w szkole, zdobył m.in. tytuł Laureata szczebla centralnego Olimpiady Matematycznej, złoty medal w drużynowych międzynarodowych zawodach matematycznych Baltic Way 2016 w Norwegii, w tym roku zdobył już znów tytuł Laureata szczebla centralnego Olimpiady Matematycznej, tytuł Laureata szczebla centralnego Olimpiady Informatycznej oraz srebrny medal międzynarodowym konkursie informatycznym Baltic Olympiad ...

 10. 10
  --1
  ~ Ja
  Czwartek, 11.05

  Ma 3 indeksy których nie wykorzysta super. Zastanawiam sie czy ma chociaż jakiegoś kolege bo z takimi wynikami to już naprawde jest zakuwanie dzień i noc a nie umiejętności hstfu

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.