Piątek, 22.03.2019, Imieniny: Boguslaw, Katarzyna, Oktawian
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii ZDROWIE I URODA

Elbląg: 20 zł za noc przy szpitalnym łóżku dziecka. To się zmieni

10.04.2018, 11:00:08 Rozmiar tekstu: A A A
 Elbląg: 20 zł za noc przy szpitalnym łóżku dziecka. To się zmieni
Fot. Ryszard Biel

Noce spędzane na niewygodnym łóżku polowym lub twardym materacu rozłożonym na podłodze tuż obok szpitalnego łóżka dziecka. Doskonale znają to rodzice hospitalizowanych maluchów. Co więcej, za taką "usługę hotelową" szpitale ich kasują. W Elblągu jej cena wynosi 20 złotych za dobę... W ciągu najbliższych trzech miesięcy ta sytuacja powinna się zmienić.


Organizacje pacjenckie od dawna apelują o zniesienie opłat dla rodziców, którzy towarzyszą hospitalizowanym dzieciom. Niedawno w tej sprawie głos zabrali również: Rzecznik Praw Obywatelskich i Rzecznik Praw Dziecka.

W tej chwili obecność rodzica bądź innej bliskiej dziecku osoby przy łóżku szpitalnym gwarantuje małym pacjentom ustawa o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta. Przepisy te równocześnie dopuszczają pobieranie opłat za nocleg rodzica w szpitalu, nie precyzują jednak dokładnie, ile to ma kosztować. Stawki ustalają same szpitale, kształtują się one różnie od symbolicznych kilku złotych do kilkudziesięciu.

W ubiegłym roku mój syn miał badania, spędziła wtedy z nim kilka dni w elbląskim szpitalu wojewódzkim. Kosztowało mnie to około 100 zł. Niby nie jest to dużo, ale umówmy się warunki, jakie w zamian otrzymuje rodzic, też nie są specjalne. Rozumiem, że szpital jakieś koszty naszego pobytu ponosi, ale na pewno nie w takiej kwocie. Zresztą wydaje mi się, że obecność rodzica w szpitalu to również pomoc dla samego personelu, szczególnie w przypadku tych najmłodszych dzieci. Cieszę się, że ktoś to wreszcie zauważył

- mówi pani Magda z Elbląga.

Jak sytuacja wygląda w Elblągu? W Szpitalu Miejskim im. Jana Pawła II opiekunowie dziecka lub osoby dorosłej za usługi hotelowe, jak ładnie ujęto to w szpitalnym cenniku, zapłacą za dobę 20 zł (gdy pacjent przebywa na oddziale pediatrycznym lub chirurgii dziecięcej) lub 28 zł (pozostałe oddziały). Podobnie wygląda to w szpitalu przy ul. Królewieckiej.

Z opłat za nocleg zwolnione są matki karmiące piersią do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia. W pozostałych przypadkach rodzice uiszczają kwotę 20 zł za nocleg z dzieckiem w szpitalu. Dotyczy to wszystkich oddziałów, w których leczone są małe dzieci. Rodzice mogą być zwolnieni z opłaty, na przykład ze względu na trudną sytuację materialną. W tym celu napisać podanie do dyrekcji szpitala, załączając informację o dochodach rodziny

- tłumaczy Anna Kowalska, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu.

Tak jest teraz. Jednak niebawem opłaty za nocleg rodziców w szpitalu będzie bezpłatny. W ciągu trzech miesięcy resort zdrowia chce zlikwidować takie opłaty.

To będzie wymagało nowelizacji ustawy o prawach pacjenta, ale pracujemy już nad tym. Rodzice bądź opiekunowie nie powinni płacić za dodatkowe łóżko. Tym bardziej że nie ma wątpliwości, iż ta obecność znacznie podnosi skuteczność leczenia, wpływa na lepsze samopoczucie dziecka

– mówił kilka dni temu Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

Szef resortu zaznaczył jednak, że dopuszczalne będą tylko opłaty za dodatkowy pokój czy posiłek dla rodzica.

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (14)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +8
  ~ Pazerna gelertowa
  Wtorek, 10.04

  Z każdego, nawet z trupa "BABA W LACZKACH" (PO) kase zedrze.

 2. 2
  +8
  ~ Arc
  Wtorek, 10.04

  Przecież jak rodzic jest przy dziecko, to personel wtedy juz praktycznie nic przy takim dziecku nie robi - np. podawanie leków, umycie, nakarmienie, ubranie itd. to wszystko wykonuje rodzic a personel moze dalej pić kawkę albo zająć się dziećmi, przy których nie ma opieki rodzica. Rodzicom wręcz powinno się dopłacać, bo wyręczają personel a nie, że muszą oni jeszcze płacić.

 3. 3
  +5
  ~ KAWOSZKA
  Wtorek, 10.04

  DO Arc A TEN ZNOWU DO TEJ KAWY SIĘ PRZYCZEPIA. KAŻDY PIJE KAWĘ 1 LUB 2 A TY WMAWIASZ LUDZIOM ŻE 12 GODZIN PERSONEL PIJE KAWĘ- TO MUSZĄ MIEĆ ZDROWIE. tym bardziej ze personel już wiekowy jest . IDŻ LEPIEJ POD POMNIK AGITOWAĆ

 4. 4
  --4
  ~ Arc
  Wtorek, 10.04

  hahaha Kawoszka, a poza tobą wszyscy w domu zdrowi?

 5. 5
  +2
  ~ DO DEB.. Arc
  Wtorek, 10.04

  aleś błysnął intelektem. z TEGO CO PISZESZ WNIOSKUJĘ ŻE JESTEŚ BRZYDKI I NAWET PSY SIĘ NIE CHCĄ Z TOBĄ BAWIĆ. DLATEGO SIĘ WYŻYWASZ .A MOŻE CIĘ MATKA W SZPITALU ZOSTAWIŁA DLATEGO SIEJESZ NIENAWIŚĆ.

 6. 6
  --6
  ~ Arc
  Wtorek, 10.04

  hahaha ale puściłaś "pokojowy i miluśmy" JAD ;P Ps. ty jednak masz cos nie teges - kawa ci sie śni i te sprawy ;P

 7. 7
  +5
  ~ DO Arc
  Wtorek, 10.04

  WYOBRAŹ SOBIE ŻE JA KAWY NIE PIJĘ BO MI NIE SMAKUJE, ALE TY PEWNIE POPALASZ JAKIEŚ ŚWIŃSTWO I MÓZG ZLASOWAŁO. PRZEBYWAŁAM W KILKU SZPITALACH W ODWIEDZINACH ( ŻEBYŚ NIE PISAŁ OD RAZU ŻE LEŻAŁAM NA PEWNYM ODDZIALE ) I WIEM JAK CIĘŻKA JEST PRACA W SŁUŻBIE ZDROWIA. NIE WRZUCAJ WSZYSTKICH DO JEDNEGO WORA RÓŻNI LUDZIE SIĘ ZDARZAJĄ . WSZĘDZIE PIJĄ KAWĘ W URZĘDACH, KSIĘŻA TEŻ PIJĄ WE WSZYSTKICH INSTYTUCJACH ALE PIELĘGNIARKI NIE MOGĄ ?

 8. 8
  --5
  ~ Arc
  Wtorek, 10.04

  Kawoszka nie pije kawy - jak nie byłaś na tym "pewnym oddziale" to szybciutko tam leć nim bedzie za późno - moze jeszcze nogi ci uratują ;p

 9. 9
  --3
  ~ ARC
  Wtorek, 10.04

  MIEJSCE TOBIE ZOSTAWIAM. JESTEM DOBRZE WYCHOWANA I USTĘPUJĘ MIEJSCA BARDZIEJ POTRZEBUJĄCYM. SZKODA MI CZASU NA PRZYPADKI BEZNADZIEJNE. CZEMU NIE PODEJMIESZ TEMATU PICIA KAWY W INNYCH INSTYTUCJACH, BO MASZ GÓWNIANE POJĘCIE O PRACY W SZPITALU. ZAŁÓŻ PIELUCHĘ I IDZ SPAĆ.

 10. 10
  --5
  ~ Arc
  Wtorek, 10.04

  ty to jednak masochistka jesteś ;P

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.