Wtorek, 6.12.2022, Imieniny: Mikolaj, Emilian, Leontyna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Informacja o Zamierzonym Referendum dla mieszkańców Elbląga

10.11.2022, 10:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Informacja o Zamierzonym Referendum dla mieszkańców Elbląga

Stosownie do zapisów ustawy z dnia 15 września 2000 roku o referendum lokalnym, jako pełnomocnik grupy mieszkańców zwanych dalej inicjatorami referendum, podaję do wiadomości mieszkańców Elbląga informację o zamiarze przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania przed upływem kadencji Prezydenta Miasta Elbląga i Rady Miejskiej w Elblągu. Dnia 7 listopada 2022r. o zamiarze przeprowadzenia referendum  stosownym pismem powiadomiłem prezydenta miasta Elbląga i Komisarza Wyborczego w Elblągu. Pismem DEL.778.2.2022r. z dnia 8 listopada Komisarz Wyborcy w Elblągu potwierdził  przyjęcie powiadomienia.

 

 

W zamierzonym referendum mieszkańcy Elbląga będą odpowiadać na dwa pytania :

 

 

1. Czy jesteś za odwołaniem Prezydenta Miasta Elbląga - Tak/Nie
2. Czy jesteś za odwołaniem Rady Miejskiej w Elblągu  - Tak/Nie

 

 

Uzasadnienie Odwołania

 

 

    Zdaniem inicjatorów referendum powszechne niezadowolenie mieszkańców Elbląga wynika z braku realizacji programu wyborczego i niewłaściwego wypełniania obowiązków przez prezydenta Witolda Wróblewskiego i Radę Miejską,  co przejawia się wielu publicznych obszarach życia miasta:

 

 

1. Od wielu lat nie zmniejsza się zadłużenie miasta Elbląga. Dług publiczny miasta w 2013 roku wynosił 299 milionów złotych i jest niemal taki sam jak  przyjęty w budżecie na rok 2022 czyli 297,72 milionów złotych. Uważamy, że przyjęto złą strategię zmniejszenia długu publicznego przyjmując mylne założenie stabilności stóp procentowych źle odczytując analizy wieloletnich prognoz gospodarczych  Pierwsze symptomy drogiego pieniądza pochodzą z lat 2019 – 2020. Ich efektem są rosnące od pewnego czasu stopy procentowe NBP, które powodują, że koszt  obsługi zadłużenia niebezpiecznie  szybko  rośnie i niebawem zbliży się do kwoty 50 milionów  złotych  rocznie.  To więcej niż koszt budowy wiaduktu na  Zatorze, który  wyniósł 35 milionów złotych. Nasze elblążan pieniądze zamiast służyć mieszkańcom Elbląga będą zyskiem banków. Postrzegamy to jest daleko idącą niekompetencję granicząca z niegospodarnością w planowaniu wieloletniej prognozy finansowej co powoduje zubożenie miasta i brak koniecznych inwestycji infrastrukturalnych. Rolowanie długu jest drogą  ku zapaści.

 

 

2. W naszej opinii za zgodą prezydenta Witolda Wróblewskiego i rady miejskiej, miasto Elbląg poprzez spółkę EPEC związało się wieloletnią, niekorzystną dla mieszkańców umową na dostawę ciepła, co skutkuje gwałtownym wzrostem cen ciepła. Praktycznie ze względu na kary umowne, niemożliwe jest jej wypowiedzenie przez 23 lata. Ta umowa ogranicza dostęp do miejskiej sieci ciepłowniczej innym dostawcom powyżej 40 MWt, jak również ogranicza skutecznie zmniejszenie zamówionej mocy, co przy dynamicznie rozwijających się innowacyjnych technologiach nowych źródeł ciepła, jest szkodliwe dla rozwoju miasta. Wybrano w naszej ocenie najmniej efektywny i kosztowny wariant zabezpieczenia Elbląga w energię cieplną. Będzie to skutkować niewspółmiernie wysokimi cenami ciepła  w bardzo długim bo 23 letnim okresie trwania umowy, które będą obniżały atrakcyjność zamieszkiwania w Elblągu z uwagi na jedne z najwyższych kosztów ogrzewania mieszkań i ciepłej wody.

 

 

3. Chaotyczna organizacja komunikacji miejskiej przekłada się na daleko idące problemy elblążan niezmotoryzowanych w poruszaniu się po mieście w sensownym czasie. Nie mamy tutaj na myśli cen biletów ale koszmarne rozkłady jazdy autobusów i tramwajów, które jeżdżą gęsiego jeden za drugim a potem długo długo nic, brak synchronizacji w punktach przesiadkowych. Elblążanie w lokalnych mediach wielokrotnie wypowiadali się negatywnie o komunikacji miejskiej z żalem konstatując, że brak jest jakiejkolwiek reakcji władz miasta Elbląga. Nie jest to stan przejściowy, ponieważ brak jest spójnej, całościowej, wieloletniej prognozy rozwoju komunikacji miejskiej w Elblągu uzgodnionej w dialogu z mieszkańcami.

 

 

4. Nieracjonalna postawa władz miasta wobec inwestycji związanych z rozwojem portu, może skutkować utraceniem środków na jego rozwój i wieloletni zastój. Bez środków z budżetu centralnego, niemożliwy jest rozwój elbląskiego portu. Przedkładanie ambicji politycznych prezydenta i części radnych nad sukces rozbudowy portu w Elblągu, uważamy za nikczemną grę małych środowisk partyjnych, która nie powinna mieć miejsca z uwagi na dobro Elbląga.   Rządowe wsparcie dla rozbudowy portu w Elblągu trzeba umieć przyjąć z godnością ponad podziałami. Jeśli elbląski port ma się zmienić z przystani przeładunkowej dla barek w nowoczesny port morski, zdolny do obsługi jednostek pełnomorskich, znaczny finansowy wkład państwa jest konieczny czego obecna władza samorządowa nie chce przyjąć do wiadomości. Tym samym działa szkodę Elbląga bo blokuje powstanie nowych miejsc pracy.

 

 

5. Widzimy jak autorytarny  sposób pełnienia władzy, niszczy delikatną tkankę zaufania społecznego, burzy relacje międzyludzkie, dotyka umniejszania godności a w zarządzaniu zespołami ludzkimi, dotyczy zjawiska zastraszania i ociera się w skrajnych przypadkach o mobbing, o czym wielokrotnie donoszą lokalne media.  Nie może być naszej zgody na takie metody zarządzania, bo są one archaiczne  i rażąco źle kontrastują ze współczesnymi trendami zarządzania, opartymi na humanistycznych przesłankach, wysoko ceniących empatię, współodczuwanie i godność osoby.

 

 

    Zdaniem inicjatorów referendum, nie można takiego stanu tolerować przez następne prawie dwa lata do wyborów w 2024 roku, bo ten czas będzie działał na niekorzyść Elbląga i nas mieszkańców.

 

 

    Uczciwość publiczna wymaga aby zakończyć tą naszym zdaniem chorą i szkodliwą sytuację, poprzez odwołanie władz miasta Elbląga przed upływem kadencji w drodze referendum, które jest demokratycznym narzędziem pozwalającym mieszkańcom podjąć suwerenną decyzję.

 

 

    Jeżeli podzielasz naszą  opinię i tak jak nam zależy Tobie na pomyślności i dobru Elbląga, pobierz i wydrukuj „Listę podpisów mieszkańców Elbląga popierających inicjatywę referendum” - wypełnij ją i wyślij na adres pełnomocnika lub dostarcz ją osobiście pod wskazany adres.

 

 

                
Pełnomocnik Inicjatorów Referendum
Stefan Rembelski  82-300 Elbląg
ul: Obrońców Pokoju 7c

stefanrem@wp.pl

 

 

Wyślij maila do stefanrem@wp.pl a otrzymasz kartę. Będzie ona również publikowana w ogłoszeniach płatnych za pśrednictwem lokalnych mediów od soboty 12 listopada.                

 


                 


..........................Artykuł płatny ..........................

Oceń tekst:

Ocen: 100

%96.0 %4.0


Komentarze do artykułu (25)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +32
  ~ Spokój, rozwaga i decyzja !
  Czwartek, 10.11

  No i to jest demokracja! TAK lub NIE , każdy ma wybór i zaglosuje jak uważa i te wszystkie pisaniny, komentarze są juz zbędne! To Szanowni Mieszkańcy wybierają, oceniają, nagradzają i krytukują , to ich demokratyczne prawo i niezależnie od wyniku trzeba będzie ten wynik Uszanować! Obrzucanie się wzajemnie epitetami, wulgaryzmami, stanowiskami partii nie ma tu juz znaczenia! To inicjatywa mieszkańcow , a jej podważanie moze zostać uznane za naruszenie zasad demokracji!

 2. 2
  +17
  ~ AntySparrow
  Czwartek, 10.11

  Podajcie link do tej listy

 3. 3
  +18
  ~ ooo
  Czwartek, 10.11

  BRAWO NARESZCIE LEPIEJ PÓŹNO NIŻ WCALE

 4. 4
  --8
  ~ Wkurzony 41
  Czwartek, 10.11

  Prowadzenie obwodnicy przez Bażantarnie to barbarzyństwo! Albo doprowadzicie teren przy leśniczówce Dębica do stanu sprzed tej barbarzyńskiej budowy albo idę was odwołać. Btw skąd mogę pobrać listę do złożenia podpisu poparcia dla referendum? Bo nie widzę tu żadnego pliku do pobrania?

 5. 5
  +19
  ~ Witold
  Czwartek, 10.11

  Nareszcie! Zbierać jak najwięcej podpisów i głosować za odwołaniem. Dość tej anarchii

 6. 6
  +33
  ~ Na ulicy mówia
  Czwartek, 10.11

  Ok, a co będzie jak mieszkańcy pójdą i oddadzą głos za pozostawieniem Prezydenta , a odwołaniem Rady Miasta? Wówczas ten od obniżenia diety nie zdąży dotrzymać słowa?

 7. 7
  +26
  ~ POlak
  Czwartek, 10.11

  Brawo. Nigdy więcej PSL w naszym mieście. Liczę że mieszkańcy wszyscy popra odwołanie tych nieudaczników.

 8. 8
  +19
  ~ Wyborca
  Czwartek, 10.11

  Brawo. Nigdy więcej PSL w Elblągu.

 9. 9
  +10
  ~ Czyli każdy moze zbierac podpisy czy jak?
  Czwartek, 10.11

  Brak tez linku

 10. 10
  +16
  ~ Menel
  Czwartek, 10.11

  ~ Wkurzony 41, Ja postuluję za wybudowaniem prawdziwej obwodnicy, a nie jakiejś małej drogi lokalnej.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1123819351196