Piątek, 30.10.2020, Imieniny: Zenobii, Edmunda, Przemyslawa
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

W elbląskich parafiach rozpoczął się sezon komunijny. Koronawirus opóźnił go o cztery miesiące

23.09.2020, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
W elbląskich parafiach rozpoczął się sezon komunijny. Koronawirus opóźnił go o cztery miesiące
Fot. Adrian Sajko

W miniony weekend, z kilkumiesięcznym opóźnieniem, w Elblągu odbyły się pierwsze komunie święte. - Córka długo czekała na to wydarzenie. Mam wrażenie, że w tym roku, ze względu na pandemię jego wymiar duchowy był jeszcze ważniejszy - mówi mama szczęśliwej trzecioklasistki. W ciągu następnych dwóch weekendów kilkaset dzieci przystąpi do sakramentu w elbląskich parafiach. 

Koronawirus opóźnił komunie o cztery miesiące. Uroczystości przyjmowania przez dzieci pierwszej komunii świętej w Kościele katolickim w Polsce tradycyjnie odbywają się w maju. Tym razem, ze względu na pandemię, terminy są nietypowe. W elbląskich parafiach przesunięto je na wrzesień i październik. Niektóre dzieci przyjęły pierwszą komunię indywidualnie i wcześniej, w czerwcu i latem. Większość rodziców zdecydowała się jednak na termin jesienny i uroczystość w większej grupie.

Pierwsze komunie odbyły się w minioną sobotę i niedzielę, m.in. w parafii Wszystkich Świętych i parafii Świętej Rodziny.

Denerwowałam się, do końca nie było wiadomo, czy np. w ostatniej chwili uroczystość nie zostanie znów przeniesiona na inny termin. To oznaczałoby spore kłopoty, przecież już raz przesuwaliśmy rezerwację w restauracji, w której organizowaliśmy przyjęcie. Cieszę się, że ten dzień jest już za nami. Córka bardzo długo czekała na komunię. Mam wrażenie, że w tym roku, ze względu na pandemię, to wszystko, co dzieje się na świecie, wymiar duchowy tego wydarzenia był jeszcze ważniejszy

- mówi pani Elwira, mama Zosi.

Oczywiście trzebabyło zachować zdrowy rozsądek i stosować się do obostrzeń. Nie ma jednak co wariować. Dzieci, które brały wspólnie udział w komunii, spotykały się ze sobą już wcześniej w szkole, na placach zabaw. Dlaczego miałyby zakazić się akurat w kościele czy na przyjęciu? Nie, nie miałam obaw związanych z koronawirusem

- przekonuje pani Agnieszka, mama trzecioklasisty, który Pierwszą komunię świętą przyjął 19 września. 

Kolejne komunie planowane są na dwa następne weekendy, zakończą się 3 października.

- W naszej parafii komunie do tej pory zawsze były organizowane w drugą niedzielę maja, rodzice wiedzieli o tym i mieli sporo czasu na przygotowania. Tym razem, ze względu na pandemię, nie jest to możliwe. Nowy termin został wyznaczony na 3 października. Decyzję podjęliśmy wspólnie z rodzicami - mówi w czerwcu ks. Jerzy Urbanik, proboszcz parafii św. Brata Alberta w Elblągu.

W tym roku pierwsze komunie święte ze względu na pandemie wyglądają inaczej. Tak jak podczas wszystkich tego typu wydarzeń uczestnicy muszą pamiętać o zasadach bezpieczeństwa, takich jak zachowywanie odstępów czy dezynfekcja i mycie rąk. W niektórych prarafiach jest również zalecenie noszenia maseczek ochronnych. 
 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (9)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +5
  ~ ważne, że płacą
  Środa, 23.09

  Żniwa rozpoczęte i połów też.

 2. 2
  +9
  ~ zdjecia
  Środa, 23.09

  Wiekszość bez masek lub przyłbic .Zaraz wszystko powróci jak w marcu.

 3. 3
  --1
  ~ Antykomunista
  Środa, 23.09

  Precz z komunią!

 4. 4
  +4
  ~ Kryspin
  Środa, 23.09

  Już wiemy (kto) co będzie odpowiedzialne za wzrost zachorowań w Elblągu w najbliższym czasie.

 5. 5
  +9
  ~ Człowiek to ponoć brzmi dumnie.
  Środa, 23.09

  Nadal głównym i najtrudniejszym do opanowania źródłem zakażeń na Covid 19 jest postawa ludzi, szczególnie młodych, którzy lekceważą obowiązujące nakazy sanitarne. Prawie 90% takich ludzi nie nosi masek lub innych zatwierdzonych sposobów zakrycia ust i nosa. Widać to głównie w środkach komunikacji miejskiej i sklepach. Wystarczy wejść do Galerii Ogrody, a tam widać wyraźnie kto i w jak dużym zakresie ignoruje należny reżim sanitarny.

 6. 6
  +5
  ~ Jamaleg
  Środa, 23.09

  Zmuszanie dzieci do jakiś tam czynności religijnych powinno być karane

 7. 7
  +9
  ~ Mieszkaniec
  Środa, 23.09

  Ciemnogród płaci dla pajacy. A pajace siedzą i sie śmieją w nieboglosy...

 8. 8
  --6
  ~ PB
  Środa, 23.09

  Do Jamaleg - bądź konsekwentny w swoim rozumowaniu. Powinieneś też napisać, że zmuszanie dzieci do chodzenia do szkoły, przedszkola powinno być także karalne.

 9. 9
  +12
  ~ Machupichcę
  Środa, 23.09

  "Córka długo czekała na to wydarzenie"... Srutututu, pęczek drutu. Na prezenty czekała. I niech nikt kitu nie wciska, że 8-latek kuma o co chodzi z 1K, bo tego nie ogarnia ok. 95 % dorosłych KATOLIKÓW.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2442028522491