Sobota, 13.08.2022, Imieniny: Diana, Hipolit, Maksym
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

W jaki sposób karać pijanych kierowców?

02.01.2014, 13:25:12 Rozmiar tekstu: A A A
W jaki sposób karać pijanych kierowców?
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu ( fot. arch. red.)

Nie milkną głosy opinii publicznej po tragicznym wypadku, do jakiego doszło w Nowy Rok, w Kamieniu Pomorskim. Tam, 26-latek jadący na prostej drodze, z dużą prędkością i z olbrzymim impetem wjechał w grupę ludzi idącą po chodniku. Tragiczny bilans tego wypadku to sześć zabitych osób, w tym jedno dziecko. Pozostała dwójka rannych dzieci została zabrana do szpitala; chłopiec do chwili obecnej walczy o życie. Zaś sprawca wypadku wyszedł z tej katastrofy bez szwanku. Do dziś trzeźwiał w policyjnym areszcie. Za kierownicę bowiem wsiadł pod wpływem alkoholu. Miał 2 promile w wydychanym powietrzu. Dziś, po raz kolejny stajemy przed pytaniem, jak zacząć karać jeżdżących na "podwójnym gazie"?

Dyskusja w tej kwestii rozpoczęła się po informacjach o tym, jaka kara czeka sprawcę tego tragicznego w skutkach wypadku. Jeśli czyn zostanie zakwalifikowany jako spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym, 26-latkowi może grozić 15 lat pozbawienia wolności. Jednak ogólnopolskie media informują, że mężczyzna mógł... z premedytacją wjechać w grupę spacerowiczów. Z mężczyzną w aucie była bowiem jego dziewczyna, z którą - rzekomo - miał się pokłócić w trakcie jazdy.

Zdarzenie bulwersuje tym bardziej, że mężczyzna już raz był karany za jazdę po alkoholu; w 2006 roku stracił za to prawo jazdy. Teraz efektem szaleńczej, noworocznej jazdy pijanego 26-latka, jest śmierć sześciu osób i bardzo poważne ranienie pozostałej dwójki dzieci.Poranne serwisy informacyjne sugerowały więc, że być może po przesłuchaniu 26-latka, prokurator zmieni kwalifikację czynu sprawcy, na zabójstwo. Za te może grozić kara pozbawienia wolności od 8 do 25 lat, lub kara dożywotniego pozbawienia wolności.

Kara - adekwatna do czynu?


Trudno jednak w tej chwili mówić o przewidywanej karze dla mężczyzny - ten bowiem, jak przed chwilą podał serwis tvn24.pl - został dopiero doprowadzony do Zakładu Medycyny Sądowej w Szczecinie, na badania. Jego przesłuchanie planowane jest po południu. Tymczasem swoje zeznania w sprawie złożyła kobieta, która jechała z 26-latkiem. Prokuratora poinformowała, że są one ważne dla śledztwa, jednak nie ujawniła szczegółów. (za tvn24.pl).

Nie milkną także głosy internautów, którzy głośno komentują możliwą karę, jaka czeka 26-latka i stawiają pytania o to, jak karać pijanych kierowców? W dyskusji biorą udział także politycy - na dziś premier Donald Tusk zarządził spotkanie z ministrami: spraw wewnętrznych oraz sprawiedliwości ws. tragedii w Kamieniu Pomorskim.

Co zatem robić, by do takich tragedii dochodziło jak najmniej? Ujawniać dane osobowe i wizerunek sprawców? Zamykać w więzieniach do końca życia? Odbierać prawo do kierowania pojazdami? Oznajmiać przepadek mienia i zakaz wykonywania zawodu? Zasądzać alimenty na rzecz rodzin zabitych osób? Bo kwestia kierujących pod wpływem alkoholu staje się powoli tragiczną normą na polskich drogach. Takich przypadków nie trzeba szukać daleko: w sylwestrową noc elbląscy policjanci zatrzymali na ul. Giermków osobowego mercedesa, którym kierował 23-letni mieszkaniec Kaliningradu - Od mężczyzny policjanci od razu wyczuli silny zapach alkoholu - mówi asp. Krzysztof Nowacki z KMP w Elblągu. -  Potwierdziło to również badanie alkotestem, które wykazało 2,5 promila. Mężczyzna resztę sylwestrowej nocy spędził w policyjnym areszcie. Może mu grozić kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Jedno jest pewne. Jakakolwiek kara nie zwróci życia zabitym na drogach ludziom, a nam w tej kwestii potrzeba zmian nie tylko na szczeblu prawnym, ale także światopoglądowym i społecznym. Bo problemem głównym jest tu chyba brak profilaktyki i ogólne przyzwolenie społeczeństwa na jazdę po pijanemu, jak również praktycznie nieograniczony dostęp do alkoholu, który określa nas jako społeczeństwo pijące, ale zdecydowanie - nie umiejące tego robić rozsądnie.
 

Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 7

%71.4 %28.6


Komentarze do artykułu (36)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ mam pomysł
  Czwartek, 02.01

  kastracja połączona z odcięciem rąk i nóg

 2. 2
  +9
  ~ utylizator
  Czwartek, 02.01

  Jest tylko jeden sposób na potencjalnych MORDERCÓW- dożywotni zakaz prowadzenia samochodu, konfiskata auta i zsyłka na Sybir. Każda pijana świnia 100 razy zastanowi się zanim wsiądzie za kółko. A tak... szkoda gadać...

 3. 3
  --1
  ~ olo
  Czwartek, 02.01

  nie wydajcie wyroków: facet ma "pomrocznosc jasną". To choroba zakaźna i przeniosła się elit politycznych na pospulstwo.

 4. 4
  +3
  ~ elblążanin/patriota
  Czwartek, 02.01

  "dzisiejsza zwołana narada premiera Tuska będzie w stylu putinowskim.Jednak to on odpowiada za to, że w zamrażarce sejmowej jest projekt zaostrzający kary.W kwietniu 2013 r. został w pierwszym czytaniu odrzucony projekt PiS zaostrzający kary dla pijanych kierowców.Donald Tusk, gdy dziś zmarszczy brwi i pogrozi palcem, to trzeba mu przypomnieć, kto jest liderem formacji, która opowiedziała się przeciwko zaostrzeniu kar dla pijanych przestępców." - co się dziwić tuskowi, przecież to w większosci jego elektorat więzienny, wiec nie bedzie im robił pod górkę... - ciekawe na kogo głosowała rodzina zabitych, oby nie na swoich oprawców?Niemniej współczuje im bardzo niepowetowanej straty bliskich...-temat do przemyśleń dla każdego,nawet dla tych co nie chodzą na wybory i myślą,że ich to nie dotyczy

 5. 5
  +2
  ~ elblążanin/patriota
  Czwartek, 02.01

  olo - troszke pomyliłeś, to jest wirus filipiński, a zaraża nim kwaśniewski (a pospulstwo szczególnie się tym nie przejmowało kiedy wybierało go na następną kadencję)

 6. 6
  +1
  ~ krysua1@poczta.onet.eu
  Czwartek, 02.01

  Tylko bezwzględna kara więzienia oraz nakaz leczenia może wpłynąć na zachowanie kierowców. Żadna kara finansowa nie zmieni pijaka to będzie kara dla jego rodziny, a on i tak będzie pił. Niekara więzienia w zawieszeniu - tylko bezwzględne więzienie. Kampania społeczna o wsiadaniu do samochodu kierowcy pijaka - w Polsce jest akceptacja pijaków. Napiętnować każdego pijanego kierowcę, zdjęcia w prasie , podanie nazwiska i imienia itp może przynieść jakiś skutek. Żadne kary pieniężne czy konfikata samochodu nie odzwyczają pijaka od picia. Tylko bezwzględne więzienie i kierowanie na odwyk.

 7. 7
  +9
  ~ mieszkaniec
  Czwartek, 02.01

  Najlepszy sposób jaki jest to likwidacja alkoholi ja nie pije i czuje się barzo zdrowo , bez wodki i papierosów można zdrowo żyć , tylko państwo opiekuńcze może mieć straty .

 8. 8
  0
  ~ @patriota
  Czwartek, 02.01

  Najpierw była pomrocznosc jasna, wirus filipinski przyszedł później, ale dobrze leczony przez Anastazje Potocka:-)

 9. 9
  +5
  ~ turban
  Czwartek, 02.01

  mozliwości jest sporo, np budowa cos na wzor faszystowskich obozow zaglady i tam tyranie wieznia do usranej smierci, wiezniowie budowaliby polskie drogi jako robole ,za darmo. Oczywiscie konfiskata auta io ile nie zostalo rozbite. Albo druga opcja- klula w leb na miejscu- wymierzona przez funkcjonariusza policji.

 10. 10
  +11
  ~ DO ROSJI!!!!
  Czwartek, 02.01

  WYSŁAĆ GO DO ROSJI DO NAJCIĘZSZEGO WIEZIENA I KAMIENIOŁOMY DO KOŃCA ŻYCIA!!!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.121414899826