Sobota, 20.07.2024, Imieniny: Czeslaw, Hieronim, Fryderyk
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Śmierdzący problem mieszkanki z ul. Grunwaldzkiej - "Ludzie palą śmieciami". Czy będzie zakaz na węgiel? (opinia nadesłana)

13.10.2013, 09:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Śmierdzący problem mieszkanki z ul. Grunwaldzkiej - "Ludzie palą śmieciami". Czy będzie zakaz na węgiel?
Zdjęcie jest jedynie ilustracją do artykiłu fot. Joanna Pawluczuk

Zwróciła się do nas elblążanka, która mieszka w okolicach ulicy Grunwaldzkiej. Każdego roku w okresie grzewczym sąsiedzi Pani Moniki palą odpady w piecach kaflowych, przez co w całej okolicy unosi się swąd palonych śmieci a z kominów czarny dym. - Ludzie zaopatrują się w opał na zimę i albo palą tym, czym powinni albo wrzucają co popadnie, sklejki meblowe, drewno, plastiki, a nawet śmieci. Smród, kiła i mogiła – skarży się Pani Monika. 

W związku ze zbliżającym się okresem grzewczym, z problemem elblążanki zwróciliśmy się do Zarządu Budynków Komunalnych w Elblągu, ponieważ w wielu lokalach obsługiwanych przez ZBK znajdują się piece kaflowe. - Problem palenia w piecach śmieciami jest szczególnie zauważalny w okresie zimowym. W przypadku stwierdzenia przez pracowników ZBK stosowania niewłaściwego opału do ogrzewania lokali, lokatorzy i użytkownicy lokali gminnych pouczani są indywidualnie o skutkach takich działań oraz otrzymują zakaz palenia śmieci w piecach – mówi Artur Adamczuk, dyrektor ZBK. 

Rokrocznie w naszym Mieście prowadzone są kampanie w zakresie rozpowszechniania informacji o zakazie palenia śmieci w piecach domowych i wynikających z tego skutkach dla środowiska. Do tych kampanii przyłącza się także UM i ZBK. - Na stronie internetowej www.zbk.elblag.pl w zakładce „komunikaty” umieszczone są informacje na temat bezpieczeństwa pożarowego, m.in. informacje na temat zagrożenia tlenkiem węgla oraz podane są telefony pogotowia technicznego – mówi Artur Adamczuk. - W ramach programu „Bezpieczna przestrzeń” umieszczone zostały na klatkach schodowych budynków gminnych zarządzanych przez ZBK tablice informacyjne z telefonami alarmowymi m.in. Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego i Straży Pożarnej. 

Możliwe, że zakaz palenia węglem zostanie wprowadzony w całym kraju. Obecnie Rząd pracuje nad uchwaleniem ustawy antysmogowej. Już teraz zakaz palenia węglem wprowadził Kraków, od 2020 roku, zgodnie z unijną dyrektywą, taki zakaz ma dotyczyć wszystkich gospodarstw domowych. 

Jak do tej pory zakaz palenia węglem nie został wprowadzony, przepisy te są w fazie projektów. Zapytaliśmy jednak, co w razie wprowadzenia zakazu? Czy ZBK ma zaplanowane jakieś rozwiązania? - Jako zarządcy zasobu mieszkaniowego mamy nadzieję, że wprowadzenie przepisów ustawowych w tym zakresie umożliwi w miarę płynne doprowadzenie do likwidacji tego sposobu ogrzewania lokali do zgodności z prawem – mówi Artur Adamczuk. - Dziś trudno jest nam na temat mówić i planować. Mamy nadzieję, że Parlament przy uchwaleniu przepisów wykonawczych weźmie pod uwagę możliwości techniczne i finansowe gmin jak i osób prywatnych, których ta sprawa dotyczy – dodaje. 

Zarząd budynków komunalnych jest w posiadaniu około 9200 pieców kaflowych oraz ponad 220 etażowych pieców na paliwo stałe. Ogrzewanie węglem jest znacznie tańsze niż ogrzewanie gazowe, centralne czy inne rozwiązania. W Krakowie na działania antysmogowe ma być przeznaczone około 80 milionów złotych. Jak będzie w Elblągu? 

Marta Kierszka

Oceń tekst:

Ocen: 12

%91.7 %8.3


Komentarze do artykułu (28)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +11
  ~ EG JESTEM PIERWSZY
  Niedziela, 13.10

  NIEDŁUGO ZAKAŻĄ PALIĆ WĘGLEM I WSZYSCY BĘDĄ PALIĆ CO SIĘ DA,A TAK POWAŻNIE Z ELEKTROCIEPŁOWNI TO DOBIERO LECĄ DYMY.

 2. 2
  +3
  ~ olika
  Niedziela, 13.10

  Ten smród nie tylko na Grunwaldzkiej ale i na królewieckiej. Wszystko jest zgłaszane,ale Oni nic z tym nie robią . Zrobią jak stanie się nieszczęście.

 3. 3
  +9
  ~ tomi
  Niedziela, 13.10

  A CO SIĘ DZIWIC JAK TAKIE BEZROBOCIE W MIESCIE. NIECH MIASTO DOŁOŻY LUDZIOM BIEDNIEJSZYM DO ZAKUPU OPAŁU.

 4. 4
  +2
  ~ remigjush
  Niedziela, 13.10

  a) jak nie mają na opał tradycyjny to palą czym mają bo to daje im ciepło ... ciekawe czy Pani, która to zgłasza jest taka święta i nie ma na nią paragrafu... b) co to za państwo, ustrój demokratycznie totalitarny, który mówi mi czym mam palić w piecu a czym nie, co jeść - walki z otyłością , jakie papierosy palić, jakie paliwo wlewać,.. itp.

 5. 5
  +4
  ~ Marek
  Niedziela, 13.10

  Zdjęcie z zatorza

 6. 6
  +12
  ~ wk,,,,ny
  Niedziela, 13.10

  no chyba kogoś po...ło a czy mają palić h...m!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!tu jest Polska palimy węglem w dupie mamy Unie i jej zalecenia!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 7. 7
  --6
  ~ Świadek
  Niedziela, 13.10

  @tomi: Bardzo Cię popieram ale z jednym ale. Jestem lepiej sytuowany, ale bardzo leniwy i też chciałbym aby pan prezydent Wilk wpadł czasami dołożyć mi węgla do pieca.

 8. 8
  +3
  ~ krzys648
  Niedziela, 13.10

  nie tylko grunwaldzkiej

 9. 9
  --6
  ~ po
  Niedziela, 13.10

  PRZESTAŃCIE ***ZIELIĆ O BIEDZIE I O BRAKU ŚRODKÓW JAK KTOŚ CHCE TO ZNAJDZIE PRACĘ I ŚRODKI ALE NIE PASOŻYTY KTÓRZY ŻERUJĄ NA POMOCY SPOŁECZNEJ I NA NAIWNOŚCI URZĘDNIKÓW MIEJSKICH .WEŻCIE SIĘ ZA ROBOTĘ TO WAM WYSTARCZY NA WSZYSTKO .

 10. 10
  +1
  ~ Do po
  Niedziela, 13.10

  Ty jesteś jeden co zatrudnia pasożyty gdzie pużniej nie płaci taka jest robota ,

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2478010654449