Sobota, 27.07.2024, Imieniny: Julia, Natalia, Aureliusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Mundurowi traktowani jak inni obywatele? „Choroba może się im nie opłacać”

21.07.2012, 10:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Mundurowi traktowani jak inni obywatele? „Choroba może się im nie opłacać”
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu ( fot. www.wyborcza.pl.)

Wczoraj Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przekazało do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych dwa projekty dotyczące zmian w zwolnieniach lekarskich oraz w systemie rentowym służb mundurowych. Zakładają one, że żołnierze, policjanci, strażacy, funkcjonariusze służb specjalnych, BOR, Straży Granicznej i służby więziennej mają dostać 80 proc. zasiłku chorobowego, tak jak inni ubezpieczeni.

Głównym celem przygotowanej reformy jest zwiększenie liczby funkcjonariuszy, którzy będą obecni na służbie każdego dnia. Więcej funkcjonariuszy codziennie wykonujących obowiązki służbowe przyczyni się do jeszcze większego poczucia bezpieczeństwa obywateli.

Zmiany…

Proponowana nowelizacja ma na celu m.in. ograniczenie absencji chorobowej funkcjonariuszy. Aktualnie wypłata 100% uposażenia podczas choroby zachęca do nadużywania zwolnień lekarskich i traktowania ich jako dodatkowego urlopu. Jak podaje resort spraw wewnętrznych, w 2011 roku w policji funkcjonariusze pozostawali na zwolnieniach lekarskich przez 2,2 mln dni, w tym 90% zwolnień nie było spowodowanych chorobą lub wypadkiem pozostającym w związku ze służbą. Średnio codziennie 6 tysięcy policjantów przebywa na zwolnieniu chorobowym. W policji w 2011 roku z tytułu uposażeń w trakcie absencji chorobowej wypłacono 250 mln zł.

Nowelizacja tej ustawy zakłada, że funkcjonariusz, który przebywa na zwolnieniu lekarskim w wyniku choroby nie mającej związku ze służbą, z tytułu opieki nad dzieckiem lub opieki nad innym członkiem rodziny, otrzyma 80% uposażenia wraz z dodatkami o charakterze stałym. Zmniejszona o każdy dzień zwolnienia lekarskiego będzie także nagroda roczna. Tak jak w systemie powszechnym, funkcjonariusze będą zwalniani od zajęć służbowych na podstawie zwolnień lekarskich. I wreszcie najważniejsza zmiana - zwolnienia zacznie kontrolować ZUS. – Zmiany to bardzo dziwne, bo dlaczego ZUS ma dokonywać ich kontroli, przecież mundurowi nie podlegają  pod kodeks pracy. – dziwi się 53-letni pan Ryszard, elblążanin poproszony o komentarz w tej sprawie - De facto oni nie pracują, tylko pełnią służbę. – wyjaśnia mężczyzna. – Czy dzięki tym zmianom będzie się trzeba również spodziewać zmian w tekście kodeku pracy? Przecież to kolejne pieniądze, które państwo będzie musiało wydać na nowelizację. - mówi mężczyzna.

Ponadto nowelizacja wprowadza także możliwość zwolnienia funkcjonariusza po sześciu miesiącach przebywania na zwolnieniu (teraz w służbach okres ten wynosi 12 miesięcy). Funkcjonariusz, który podczas zwolnienia lekarskiego będzie podejmował inną pracę, utraci prawo do uposażenia za cały czas zwolnienia.

Oszczędności w ten sposób uzyskane nie pójdą do budżetu. Będą przeznaczone na nagrody dla mundurowych, którzy nie będą chorować.

Projekt zakłada też zmiany w rentach mundurowych. Będzie zniesiona tzw. III grupa inwalidzka. To specjalna renta dla mundurowych, która zwiększa emeryturę o 15 proc. Można ją dostać nawet za niewielki uszczerbek na zdrowiu. Nic dziwnego, że mundurowi masowo z niej korzystają. Ze 141 tys. mundurowych emerytów aż 58 tys. jest jednocześnie uprawnionych do otrzymywania renty.

Dla kogo całość uposażenia na chorobowym?

100% uposażenia nadal będą otrzymywali funkcjonariusze i żołnierze, którzy przebywają na zwolnieniu lekarskim m.in. z powodu wypadków podczas służby i chorób zawodowych, wypadków w drodze do służby lub ze służby, a także ci, których niezdolność do służby powstała podczas misji i działań ratowniczych poza granicami kraju. – I to jest dobry pomysł. – mówi 30-letnia Anna Jaworska.- Jeśli choroba wynika z pełnienia służby, to jak najbardziej powinna być płatna w 100% uposażenia funkcjonariusza. Bo dlaczego normalne choroby policjanta czy pracownika BOR-u mają być lepiej opłacane, niż zwykłego śmiertelnika? – dziwi się kobieta. – Po zmianach choroba może im się już nie opłacać. Poza tym skoro służba mundurowych, to taka ciężka i chorobotwórcza praca za nieduże pieniądze, to dlaczego w policji, na jedno miejsce jest zazwyczaj kilku chętnych?. – pyta kobieta.

Ministerstwo szacuje, że po zmianach liczba "chorych" wśród policjantów spadnie o połowę. Oznacza to codziennie 3 tys. dodatkowych funkcjonariuszy.

Mundurowi w końcu traktowani jak inni obywatele? A może jednak powinni mieć przywileje?

 

AS

Oceń tekst:

Ocen: 2

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (13)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    --1
    ~ jura
    Sobota, 21.07

    za dobze maja nieudacz...... ida na wolne i dorabiaja po katach

  2. 2
    +5
    ~ nie kierujący się ślepą nienawiścią
    Sobota, 21.07

    tak tylko sobie myślę, żebyśmy czasem nie przecholowali z tym zabieraniem dla tych którzy służą... przecież pracują tam tak samo myślący jak my ludzie i żeby w pewnym momencie oni nie doszli do wniosku że po co mają tam pracować będąc cały czas "szczuci" przez własne społeczeństwo, mogą przecież zacząć zmieniać sobie prace, a wtedy życzę nam powodzenia!!!

  3. 3
    0
    ~ bulwers
    Sobota, 21.07

    ale pamiętajmy, najgorsze nieroby to nauczyciele.... nieprawdaż?!nic nie umieją, niczego nie ucza a kasy mają na swoje willowe życie tyle, że przeciętny Iksiński siedzący na kasie albo stojący przy łopacie w depresję wpada na samą myśl o tym Eldorado.... zamknąć szkoły, belfrów na bruk! ... a że społeczeństwo młodych ludzi przejdzie tranfromację w bydło?! oj tam oj tam.... ;)

  4. 4
    --5
    ~ aaa
    Sobota, 21.07

    Tyle psów bez kagańca to ja nigdy nie widziałem, gdzie hycel w Elblągu się podział ?

  5. 5
    --1
    ~ maznauczycielki
    Sobota, 21.07

    do bulwers, rozśmieszyła mnie twoja wypowiedź, jest jedna ZASADNICZA różnica każdy nauczyciel bez problemu poradziłby sobie "na kasie" czy "przy łopacie" w drugą stronę byłoby znacznie gorzej z całym szacunkiem dla ludzi wykonujących pracę fizyczną. skoro nauczyciele mają tak super to po prostu zostań nauczycielem- proste jak twój inteligentny tok rozumowania

  6. 6
    0
    ~ Figo
    Sobota, 21.07

    Do maznauczycielki-wybaczy Pani, na kasę,proszę bardzo,ale do łopaty? nie każdy nadaje się do łopaty,naprawdę trzeba mieć umiejętność pracowania łopatą,najlepiej wiedzą to ci Panowie,którzy kopią lub kopali groby-bo teraz to koparką,choć nie zawsze i ci co kopią rowy pod kable.Do łopaty,choć Pani nie widzę w żadnej mierze się pani nie nadaje!!!Pani jest gwiazdą a nie łopatonauczycielką.Co do policji,to też nie każdy się nadaje,Wielu oblewa psychotesty,inni Wf,tak wychowanie fizyczne.Słowo do tego mądrali -aaa-Ty należysz w 100% do grona niedaczników elbląskich,ukrywasz się pod-aaa-i udajesz pacanie cichociemnego,jesteś tchórz i nic nie wart jesteś mnie niż 0.

  7. 7
    0
    ~ grey
    Sobota, 21.07

    bulwers chyba nie mial nic zlego na mysli, jego wypowiedz kieruje sie raczej w strone ironii. nie klocmy sie drodzy Panstwo, po prostu pogodzmy sie z tym, ze jestesmy wolami ciagnacymi woz, ktory Polska sie zwie, a batem pogania nas woznica - rzad. I to sie nie zmieni. Pozdrawiam wszystkich czytelnikow info w ten kaprysny pogodowo dzień!

  8. 8
    0
    ~ fanfatal
    Sobota, 21.07

    Teraz małe żarciki :1) jak policjant sprawdza zawartość pudełka z zapałkami potrząsa głową :) 2) przedmioty na szkole policyjnej :palowanie ,gazowanie ,bieg za psem

  9. 9
    +1
    ~ bulwers
    Sobota, 21.07

    do maznauczycielki- nie wiem czemu rozśmieszyła Ciebie moja wypowiedź... to była ironia... mam dość czytania o nauczycielach-nieudacznikach.... sama wykonuję ten zawód i wybierając go nigdy nie sądziłam, że będzie tak nisko oceniany społecznie

  10. 10
    0
    ~ zombi
    Sobota, 21.07

    I tak ustawy o tym traktujące są niezgodne z konstytucją. Tylko jeszcze nikt tego nie zaskarżył. Służba jaka służba praca jak Ratownika Medycznego, pielęgniarki, dyzpozytora itp. żadnemu nie wolno wyjść z pracy jak nie przyjdzie zmiennik, wszyscy pracują w nocy ( zmiany obligatoryjne ), każdego można "ściągnąć" z domu itd. Różni ich tylko krój mundurów. I to daje przywileje.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0660581588745