Poniedziałek, 20.05.2024, Imieniny: Aleksander, Bernardyn, Bazyli
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Pogańskie zwyczaje katolickiego święta

07.06.2012, 15:01:21 Rozmiar tekstu: A A A
Pogańskie zwyczaje katolickiego święta
fot. Majka Brejdak

60 dni po Wielkanocy, kościół katolicki obchodzi święto Bożego Ciała. Jak na święto ruchome przystało data jego obchodów jest każdego roku inna. Może przypadać pomiędzy 21 maja a 24 czerwca. W 2012 roku właśnie dzisiaj, 7 czerwca, katolicy zbierali się w kościołach, by podziękować Chrystusowi za ofiarę złożoną z Jego ciała i krwi.

Od XIV wieku, początkowo we Wrocławiu i Płocku, oprócz spotkań modlitewnych, odbywały się również procesje, a od XVI wieku zaczęto śpiewać cztery Ewangelie. Na trasie procesji budowane są cztery ołtarze symbolizujące cztery strony świata i cztery żywioły. Zgodnie z tradycją procesje powinny odbywać się  wokół kościoła. Trasa powinna mieć kształt koła lub kwadratu, gdyż obie te figury są symbolami doskonałości.

Święto Bożego Ciała obfituje w wiele symboli. Odbywa się w oktawę, czyli osiem tygodni od Wielkiej Nocy. Cyfra osiem jest kolejnym oznaczeniem doskonałości. Dwa połączone koła lub dwa kwadraty tworzące jej kształt, to symbole zewnętrzności i wewnętrzności.  Koło w religii buddyjskiej obrazuje niebo, a kwadrat ziemię. Obie figury połączone są w centralnym punkcie, będącym początkiem i końcem.

Ołtarze na trasie procesji przyozdabiane są ziołami i gałązkami brzozy. Dziurawiec, glistnik jaskółcze ziele,  macierzanka, mięta, rumianek, rozchodnik, splecione lipowym łykiem w mocne wianki, poświęcone ostatniego dnia oktawy i zasuszone, bywały wykorzystywane do leczenia ludzi i zwierząt. Dziś, poświęcone przez kapłana brzozowe gałązki, zabierane są przez wiernych do domu, gdzie mają chronić ich przed chorobami. Na wsiach  gałązki bywają również umieszczane na polach, w celu zapewnienia urodzaju oraz ochrony przed szkodnikami. Niegdyś palono je jeszcze, by dym ze spalonych gałęzi odpędził gradowe chmury i ustrzegł uprawy przed piorunami.
 
Monstrancja, którą podczas procesji niesie pod baldachimem kapłan, była pogańskim symbolem Wielkiej Matki. Kielich, jako naczynie symbolizujące narodziny, śmierć i odrodzenie, stał się miejscem przechowywania ciała Chrystusa. Wystawianie Najświętszego Sakramentu w monstrancji podczas Mszy Świętej obowiązuje od XV wieku.
 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 5

%40.0 %60.0


Galeria / Elbląskie procesje ( zdjęć 33 )
Dodano: 2012-06-07 | fot. Majka Brejdak
0

Komentarze do artykułu (11)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ Leonardo
  Czwartek, 07.06

  "Monstrancja, którą podczas procesji niesie pod baldachimem kapłan, była pogańskim symbolem Wielkiej Matki.Kielich, jako naczynie symbolizujące narodzin(...)"-Czyli jednak Kosaciół Katolicki,Watykan skrywa tajemnicę,że...Jezus miał żonę .Trochę jest jednak prawdy w książce i filmie"kod Da Vinci"

 2. 2
  +5
  ~ Pogromca iluminatów.
  Czwartek, 07.06

  Leonardo - podaj źródła naukowe skąd czerpiesz taką wiedzę, podziel się innymi ze swoimi teoriami, chyba nie z "fantastyki" Dana Browna ?

 3. 3
  0
  ~ Derp
  Czwartek, 07.06

  Biedne dzieciaki [*]

 4. 4
  +7
  ~ Pogromca iluminatów
  Czwartek, 07.06

  derp jeżeli tolerujesz takie bzdury,pomylone teorie to twoja sprawa ale nie nazywaj kogoś dzieciakiem czy biednym skoro może jest to osoba zarówno dorosła jak i bogata.

 5. 5
  0
  ~ jamaleg
  Czwartek, 07.06

  Pod krzyżem pod tym znakiem Polska jest w niewoli a Polak biedakiem

 6. 6
  +2
  ~ us
  Piątek, 08.06

  ~jamaleg i inni niewierzący : dla Was tytuł powinien brzmieć : KATOLICKIE ŚWIĘTA POGAN (niewierzących) . Niedzielę świętujecie?Nie idziecie do pracy? Dlaczego ? W święta Bożego Narodzenia też nie pracujecie ? Idźcie do pracy , przecież to święto "katoli" ! A kalendarz uznajecie ? Który rok mamy , wiecie ? Tak , tak 2012 , tylko czy wiecie że to 2012 lat po narodzeniu Jezusa ? W takim razie nie przestrzegajcie tego "chrześcijańskiego " kalendarza ! Po co wszędzie podajecie swój rok urodzenia skoro data ta oznacza ileś tam lat po narodzeniu Jezusa ? Bądźcie konsekwentni , nie tylko w bełkocie internetowym ...

 7. 7
  0
  ~ ela
  Piątek, 08.06

  ???????????????????? komuchy Po,,,jeby sie nie wypowiadajcie a zdjęcia to chyba z wykopalisk bo pewnie nie wczorajsze

 8. 8
  +1
  ~ Michał
  Piątek, 08.06

  Musieliście w święto dodać artykuł, który niby wprost nie krytykuje ale zachęca do tego niewierzących internautów? Wstyd! I oczywiście brawa za tytuł. Mogliście nawet napisać z samych dużych liter "POGAŃSKIE" i podkreślić jak bardzo źli jesteśmy.

 9. 9
  +1
  ~ do us ~jamal
  Piątek, 08.06

  ale bredzisz co ma piernik do wiatraka , ja jestem przeciwny wpie..niu sie kk do zycia naszego państwa którego nie stac np: na utrzymanie w nalezytm stopniu opieki zdrowotnej , wypłate godziwych emerytur . A stac ja na wydawanie kasy na sprawy duchowe i utrzymywanie innego państwa jakim jest watykan . po drugie to mam dzieci nie ochrzciłem je i ja nie obchodze tych waszych dni wolnych ,i świat nie wierzysz zapytaj sie zony czy podziliłem sie z nią opłatkiem itp.

 10. 10
  0
  ~ do us
  Piątek, 08.06

  mądralo wiele wieków ogniem i mieczem na silę wciskaliście się w państwowości a ty teraz śmiesz się odzywać i wymądrzać.Wasze dni darmozjady są policzone.POPATRZ NA ZACHODNIĄ EUROPĘ.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.5191090106964