Piątek, 19.07.2024, Imieniny: Alfred, Wincenty, Wlodzislaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Dziś Święto Bożego Ciała

30.05.2024, 08:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Dziś Święto Bożego Ciała
Fot. Archiwum redakcji

Dzisiaj katolicy obchodzą uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa - Boże Ciało. To jedno z głównych świąt w Kościele katolickim. Jest to uroczystość liturgiczna ku czci Najświętszego Sakramentu. Wierni szczególnie wspominają Ostatnią Wieczerzę i Przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa.

 

 

W Polsce Boże Ciało obchodzi się w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego, a więc jest to święto ruchome wypadające zawsze 60 dni po Wielkanocy. W niektórych krajach może być obchodzone w inny dzień.

 Tradycja Bożego Ciała sięga roku 1246 i wiąże się z widzeniami św. Julianny z Cornillon, przeoryszy konwentu augustianek. Święta Julianna przekazała, że w trakcie objawień Jezus przykazał jej aby dołożyła wszelkich starań w celu ustanowienia święta ku czci Ciała i Krwi. Początkowo uroczystość została wprowadzona tylko lokalnie dla diecezji Liège. W 1252 r. Praktykowano ją już w całej Germanii.

 Z objawieniami św. Julianny z Cornillon zetknął się archidiakon Liège Jacques Pantaléon, który już jako papież Urban IV bullą Transiturus ustanowił dla całego Kościoła Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Jednakże ze względu na śmierć Urbana IV bulla ta nie została ogłoszona, a tym samym święto nie zostało ustanowione. Uczynił to dopiero papież Jan XXII, który umieścił powyższą bullę w Klementynach.

 Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej po raz pierwszy została wprowadzona w Polsce w 1320 roku, a za uroczystość powszechną, obchodzoną we wszystkich kościołach w państwie uznano ją dopiero w 1420 roku.

 W Polsce w związku z Uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, poza uroczystą Mszą Św. odbywa się także procesja ulicami miasta do czterech ołtarzy. Przy każdym ołtarzu odczytywany jest stosowny fragment Ewangelii nawiązujący do tematyki Eucharystycznej. Z Bożym Ciałem ściśle związana jest także uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, która obchodzona jest w piątek po oktawie Bożego Ciała.Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej jest w Polsce dniem ustawowo wolnym od pracy.


opr.
AS

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --7
  ~ 123
  Czwartek, 07.06

  Tytuł artykułu mówi sam za siebie "Boże Ciało, święto wiernych" Czyli święto tylko i wyłącznie katolików które powinno byc obchodzone tylko i wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych czyli kościołach. Proste, ale takie trudne do pojęcia dla katolików.

 2. 2
  +2
  ~ xd
  Czwartek, 07.06

  tęczowe parady homosiów są też dla nich, a wychodzą na ulice gdzie są też ludzie hetero. więc skoro homoseksualiści wychodzą na ulice na swoje obrzydliwe parady, to czemu katolicy nie mogą zrobić procesji?

 3. 3
  --1
  ~ Obserwator
  Czwartek, 07.06

  Ej ty 123. Trudne do zrozumienia jest dla ciebie to, że żyjesz w Polsce Katolickiej. Polsce, która powstanie zawdzięcza chrześcijaństwu. I która ma swe tradycje. W przeciwieństwie do ciebie. Ale tak już jest na tym świecie. Że do czystego samochodu przyczepia się brud.> Gdy jest jego dużo.

 4. 4
  +2
  ~ Święto zaklamania !!
  Czwartek, 30.05

  Świętuje najwięcej grzeszników, na codzień wredni, złośliwie, maktretujacy rodziny psychicznie i fizycznie, cudzołóżnicy , rozwodnicy, porzucający wlssne dzieci a tu świętoszki z krzyzem w tle! Do tego księża z niejedną krzywdą dziecka na sumieniu, fuj

 5. 5
  +1
  ~ Będziemy wyjaśniać
  Czwartek, 30.05

  Kto wydał zgodę na wejście procesji na teren osiedla na leczyckiej i postawienie ołtarza na częściach wspolnych???? To nie prywatna posesja ! Zablokowali wyjazd!! Gdzie jest zgoda , czy klecha zrobil to bez zgody wszystkich mieszkańców????? To naruszenie zasad wspólnoty!!! Gdzie zarządca????

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1049690246582