Poniedziałek, 27.05.2024, Imieniny: Filip, Paulina, Marianna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama

TABELE I WYNIKI: SEZON 2023/2024

Piłka Nożna

»   II liga

»   III liga - grupa I

Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPORT

Żeglarstwo rozpromuje Elbląg? "Trzeba odbudować kadrę instruktorską, a w tym możemy pomóc"

18.04.2016, 16:00:28 Rozmiar tekstu: A A A
Żeglarstwo rozpromuje Elbląg? "Trzeba odbudować kadrę instruktorską, a w tym możemy pomóc"
Fot. Ryszard Biel
Zawodnicy Kadry Narodowej (olimpijskiej klasy 49er) i zdobywcy 4 miejsca w żeglarskich Mistrzostwach Świata w Clearwater u wybrzeży Florydy odwiedzili dzisiaj Elbląg. Jacek Nowak i Tomasz Januszewski promowali wśród uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 żeglarstwo.

Tomasz Januszewski i Jacek Nowak są patronami programu Energa Sailing w województwie warmińsko-mazurskim.
 
Przyjechaliśmy do Elbląga z wielką przyjemnością, aby pokazać dzieciom, jak pięknym sportem jest żeglarstwo. Chodzi o to, by wyciągnąć ich z domów i pokazać im możliwości rozwoju własnej postawy, charakteru, sylwetki. Chcieliśmy zarazić ich bakcylem, który połknęliśmy w całości. Bez żeglarstwa nie wyobrażamy sobie życia
 
– stwierdził Tomasz Januszewski.

Ponad stu uczniów SP nr 4 miało okazję spotkać się z zawodnikami Kadry Narodowej, by od nich usłyszeć o wartościach, jakie niesie za sobą żeglarstwo. - Spotkaliśmy się w Elblągu, żeby promować żeglarstwo, aby wskazać pewne modele funkcjonowania, aby motywować do podejmowania tego typu zadań – zaznaczył Maciej Szafran z Polskiego Związku Żeglarskiego. - Dzięki zaproszeniu pani Hanny Szuszkiewicz, która jest dyrektorką SP 4 mogliśmy spotkać się z dziećmi.

 
Tu jest bardzo dobra infrastruktura stworzona do żeglarstwa. Zatoka, Zalew Wiślany stwarzają niesamowite możliwości. Podmioty, które tu działają próbują odbudować tą dziesięcioletnią przerwę w rozwoju, która stworzyła się przez brak instruktorów i zaopatrzenia niezbędnego do rozwoju żeglarstwa i na poziomie rekreacyjnym, i sportowym. Widząc entuzjazm dzieci ze SP nr 4 sądzimy, że niebawem zobaczymy tutaj Zalew czy Rzekę Elbląg pełną żagli, co będzie nas napawać dumą
 
– mówił Jacek Nowak.

Podczas spotkania z dziennikarzami, które odbyło się dziś w Ratuszu Staromiejskim, przybliżono ideę programu Enegra Sailing, którego głównym celem jest promocja żeglarstwa. - Program polega na łączeniu wstępnej edukacji żeglarskiej, a jednocześnie wskazaniu drogi od pierwszych kroków na desce z żaglem bądź łódce klasy Optimist, aż do mistrzostwa sportowe z medalistami Igrzysk Olimpijskich włącznie – mówił Maciej Szafran. - Przekazujemy wszystkie walory i wartości, które niesie za sobą żeglarstwo, promujemy je, wskazujemy jako modelową szkołę sportu, a właściwie życia.

Co można zyskać poprzez udział w programie? - Oferujemy różnego rodzaju wsparcie, np. w działalności klubów poprzez przekazywanie sprzętu czy materiałów dydaktycznych. Dodatkowo szkolenia kadry instruktorskiej. Jest potrzeba, aby w Elblągu taką kadrę odbudować, a w tym możemy pomóc – podkreślił Maciej Szafran.


Dla kogo jest żeglarstwo? - To sport dla każdego, kto jest odważny. A jeśli tej odwagi brakuje to poprzez żeglarstwo można się jej nauczyć. Takie wartości m. in. są promowane przez program Energa Sailing – dodał Jacek Nowak.

- To, co robimy jest głównie skierowane do dzieci i młodzieży, niemniej jednak żeglarstwo jest dla każdego. To aktywność ruchowa dla osób w każdym wieku, również dla osób niepełnosprawnych. Może być to sposób na spędzenie wolnego czasu, ale i sport, do którego zachęcamy. Może być to przygoda na całe życie. W Elblągu są osoby, które dostrzegają wartość w promowaniu żeglarstwa – przyznał Maciej Szafran. - Istotą są ludzie, którzy są chętni do działania. My takich ludzi wspieramy. Również w Elblągu można rozwijać żeglarstwo.


Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%33.3 %66.7


Komentarze do artykułu (9)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +5
  ~ jana
  Poniedziałek, 18.04

  Żeglarstwo obecnie jest dla tych, którzy mają odpowiednie środki finansowe. A kto mi da jachcik, żeby pożeglować?

 2. 2
  +7
  ~ trwała ondulacja
  Poniedziałek, 18.04

  k....., lazurowe wybrzeże się znalazło. Możecie liczyć tylko na lokalny jachting ale żeby to było realne musicie podnieść poziom lokalnych dochodów ludności o minimum 100%, co najmniej do poziomu adekwatnego z epoki późnego Gierka

 3. 3
  0
  ~ "solidarność"
  Poniedziałek, 18.04

  Wątek elbląski http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/wakacje-piotra-dudy-czesc-ii-zemsta/zqwrx6

 4. 4
  +7
  ~ szekla
  Poniedziałek, 18.04

  Na optymistach pływaliśmy za dzieciaka w basenach jachtowych. Tak się stawiało pierwsze kroki. Później "rejsy" Kanałem Jagiellońskim na Nogat. Po drodze mijało się barki i wodoloty. To był początek lat 90.A teraz nic się nie dzieje, bo "nasze" przystanie to grupa leśnych dziadków w zamkniętym kręgu wzajemnej adoracji, którzy już zapomnieli co to znaczy kultura żeglarska. A miasto za nasze pieniądze buduje im infrastrukturę. Na Bryzie to już inkubator firm się zrobił. Wstyd i hańba. Na Wodniku też brak słów. Wstyd, że Urząd Miasta na to pozwala. Pan Wcisła też mógłby się tym zająć. Pamiętajcie o młodych, zwłaszcza w tych czasach gdzie wartości wpajane przy takim sporcie są zapomniane coraz bardziej. Gratuluję wspaniałego pomysłu.

 5. 5
  +4
  ~ opus
  Poniedziałek, 18.04

  wcisla,wnuk, i spec odsportu sprowadzony z elku- oni sa odpowiedzialni za utopienie sportow wodnych w elblagu.

 6. 6
  +4
  ~ redruM
  Wtorek, 19.04

  Mam wrażenie, że w Tolkmicku się więcej dzieje w temacie żeglarstwa dla młodzieży.

 7. 7
  +5
  ~ xz
  Wtorek, 19.04

  a co na to szpecjalista Jurek Motorówka???

 8. 8
  0
  ~ cosik
  Wtorek, 19.04

  Pan Wróblewski jeszcze do tej pory nie wytłumaczył, dlaczego i po co zatrudnił "menedżera" z Ełku na stanowisku kierownika sportu i turystyki? Ale wypłata comiesięcznie pensji, chyba się odbywa?

 9. 9
  0
  ~ AM ale już nie koniecznie
  Środa, 20.04

  Jak sięgnę pamięcią (a mam do czego) to rzeczywistość w tym mieście nie była ani przyjazna dla żeglarzy ani nie chciała szkolić narybku bo albo nie było na czym albo nie było kim. Oczywiście zdarzały się pozytywne chwile jak i ludzie z pasją do szkolenia ale jak widać pozostało z tego tak jak i u władzy - towarzystwo wzajemnej adoracji nie bardzo przyjaźnie patrzące na nowych żeglarzy jak i nowe możliwości uprawiania żeglarstwa. Doskonale o tym świadczy rozwój i brak jakiegokolwiek czarteru jednostek a także to, że Elblążan spotykam na różnych akwenach Europy niźli w jakimkolwiek miejscu lokalnym no może poza Mazurami i Kaszubami, które rozwój żeglarstwa złapały w lot i pozytywnie go rozwijają. Znamię powiatowego zadupia i mało lotnych władz daje o sobie znać tak jak bariera mentalna.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0473680496216