Poniedziałek, 26.02.2024, Imieniny: Bogumil, Aleksandra, Miroslawa
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Wojewoda będzie z PSL-u. Będzie nim Witold Wróblewski czy Radosław Król?

08.12.2023, 19:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Wojewoda będzie z PSL-u. Będzie nim Witold Wróblewski czy Radosław Król?
Radosław Król (źródło: facebook.com)

Artur Chojecki złożył rezygnację ze stanowiska wojewody warmińsko – mazurskiego. Powodem było zdobycie przez niego mandatu posła. Jego miejsce ma zająć polityk z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Będzie nim Witold Wróblewski czy Radosław Król?
Dotychczasowy wojewoda Artur Chojecki, który pełnił tę funkcję od grudnia 2015 roku, w ostatnich wyborach do Sejmu startował z drugiego miejsca listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu olsztyńskim. Mandat otrzymał zdobywając 17 418 głosów.
3 listopada br., Premier Mateusz Morawiecki przyjął rezygnację Artura Chojeckiego z funkcji Wojewody warmińsko-mazurskiego. Jego obowiązki jak na razie przejął wicewojewoda Piotr Opaczewski.
 

 


Na mocy porozumienia między partiami dotychczasowej opozycji stanowisko Wojewody Warmińsko-Mazurskiego ma zająć przedstawiciel Polskiego Stronnictwa Ludowego. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że pod uwagę branych jest dwóch kandydatów.

 

 

Jednym z nich był obecny Prezydent Elbląga Witold Wróblewski. Miał on poparcie dotychczasowego Marszałka Warmińsko-Mazurskiego Gustawa Marka Brzezina, który w wyborach zdobył mandat senatora. Za kandydaturą Witolda Wróblewskiego była też Platforma Obywatelska, z którą Prezydenta Elbląga jest w koalicji.

 

 

Przypomnijmy, że w listopadzie br. zapytaliśmy naszych czytelników, czy Witold Wróblewski powinien zostać wojewodą. W naszej ankiecie oddano 1913 głosów. Wyniki nie pozostawiały złudzeń. Zdaniem zdecydowanej większości głosujących (83 proc.) Witold Wróblewski nie powinien zostać wojewodą warmińsko-mazurskim.
 

 


Drugim kandydatem był Wójt Gminy Wydminy 48-letni Radosław Król. Przez rok Radosław Król był dyrektorem biura Zarządu Wojewódzkiego Polskiego Stronnictwa Ludowego (2006–2007), po czym kolejne dwa lata spędził jako dyrektor biura Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. Od 2010 r. do chwili obecnej jest Wójtem Gminy Wydminy (w powiecie giżyckim).

 W wyborach do Sejmu Radosław Król startował z listy KKW Trzecia Droga PSL-PL2050 Szynoma Hołowni z okręgu olsztyńskiego (nr 35). Oddano na niego 3 580 głosów, czyli 0,92 proc. głosów poparcia. Mandatu posła nie uzyskał.
 

 


Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że funkcja Wojewody ma ostatecznie zostać powierzona Radosławowi Królowi.
 

 


Wojewodę powołuje Prezes Rady Ministrów na wniosek ministra właściwego do spraw administracji publicznej. 11 grudnia, o godz. 10.00 premier Mateusz Morawiecki ma wygłosić expose, a na godz. 15.00 zaplanowano głosowanie nad wotum zaufania dla nowego rządu. Tego samego dnia ma zostać zgłoszona kandydatura Donalda Tuska na premiera i odbyć się głosowanie nad jego wyborem.

 Jeśli nie zdarzy się nic, co mogłoby opóźnić ten proces, to jeszcze w tym roku oficjalnie poznamy  nazwisko nowego Wojewody Warmińsko – Mazurskiego.
 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (33)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +9
  ~ Jasne jak słońce
  Piątek, 08.12

  No logiczne ze Krol !

 2. 2
  +10
  ~ wniosek
  Piątek, 08.12

  Chociaż wizualnie bije ten pan Król, Wróblewskiego. Więc spokojnie można chyba zaakceptować, przez tych ludzi z PSL.Ta cała Trójca ,PO,SLD to nie moja bajka, no ale cóż trzeba trochę wytrzymać.

 3. 3
  +17
  ~ gorycz porażki
  Piątek, 08.12

  po 1 to było do przewidzenia. Facet ma 48 lat o sympatycznej aparycji i jest dobrze postrzegany przez mieszkańców i pracowników. Czy ktoś słyszał aby toczyły się jakieś sprawy o mobbing ! no raczej nie! PO tutejsze dostało czerwoną kartkę za tolerowanie tego co powinno krytykować więc już ten fakt obniża szanse na wystawienie swojego kandydata zwłaszcza związanego z tutejszym układzikiem! ! Medialnie słabo! Króla popiera Pasławska z PSL ! Tusk tworząc nowe realia słucha ludzi i stawia na ludzi z pozytywnym wizerunkiem ! nie zaryzykuje województwem! w końcu umie słuchać i czytać !

 4. 4
  +19
  ~ Kuda tam
  Piątek, 08.12

  przecież Urząd Wojewódzki to instytucja, której pracownicy znają swoją wartość i daliby jednoznaczny odpór mobbingowi, brakowi kultury osobistej, grubiaństwu. Nawet kumple nie chcą ryzykować. Elbląski eksport nie miałby szans.

 5. 5
  +16
  ~ Egon
  Piątek, 08.12

  Przecież to wiadomo, że wojewodą może zostać tylko pań Król, który jest człowiekiem i szanuje innego człowieka, Przecież któremu nie toczy się żadna sprawa sądowa, który nie przegrał żadnej sprawy, który nie jest uwikłany w żadne postępowania sądowe. Myślę, że władze PSL są władzami rozsądnymi i nie powołają p. Wróblewskiego i nie będą się kompromitować. Wystarczy posłuchać głosu Elbląga.

 6. 6
  +30
  ~ R Werchowski
  Piątek, 08.12

  Proszę was, to chyba kpina z nas elblążan, pan Wróblewski nie nadaje się na sołtysa a co dopiero na Wojewodę? Gdyby tak się stało to widać, że PSL kpi sobie z narodu i Nas Elblążan.

 7. 7
  +7
  ~ -:)
  Piątek, 08.12

  Ale kicha !

 8. 8
  +21
  ~ Ktos tam
  Piątek, 08.12

  No i dobrze Wroblewski to marny kandydat na eksport wojewódzki, umieją czytać widzę w tym PSLu widzą co się dzieje w Elblagu, że go ludzie chcieli odwołać na początku roku. W UM panuje zamordyzm a miasto się cofa i wyludnia. Miejsce Wroblewskigo jest na emeryturze niech wnuki bawi i Harleya czyści w garażu.

 9. 9
  +19
  ~ Wróbel do lasu
  Piątek, 08.12

  Polityczny bankrut , który powinien wyladowac na wysypisku historii Elbląga, najgorszy prezydent miasta , % w dodatku

 10. 10
  +15
  ~ Qaz
  Piątek, 08.12

  Przecież harlej jak zostanie to pogrąży całe województwo jpr pomimo że głosowałem na niego to jest najgorszym prezydentem od lat

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0603091716766