Piątek, 21.01.2022, Imieniny: Agnieszka, Inez, Jaroslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Sztutowo: Radni zwiększyli swoje diety. "To nie wynagrodzenie, tylko ekwiwalent za rosnące koszty działalności"

26.11.2021, 19:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Sztutowo: Radni zwiększyli swoje diety. "To nie wynagrodzenie, tylko ekwiwalent za rosnące koszty działalności"

Radni gminy Sztutowo zdecydowali o podwyżkach diet dla siebie oraz sołtysów. Zmienili natomiast uzasadnienie. Tym razem tłumacząc, że więcej wydają nie tylko na dojazdy na sesję, ale również m.in. za zakup papieru do drukowania materiałów. 

 

W piątek, 26 listopada, podczas sesji Rady Gminy Sztutowo przyjęto zmiany w uchwale dotyczącej wysokości oraz zasad wypłaty diet radnych i sołtysów, oraz zwrot kosztów podróży służbowych radnym gminy. To oznacza m.in. że radni za udział w sesji będą otrzymywali 200 zł, a nie 140 zł jak dotychczas. Decyzja nie była jednogłośna, a zaproponowana zmiana wzbudziła sporo emocji. Ostatecznie jednak "za" jej przyjęciem zagłosowało 8 radnych, 5 przeciw a 1 osoba wstrzymała się od głosu. 

 

O sprawie pisaliśmy kilka dni temu (TUTAJ). Z propozycją wprowadzenia podwyżek diet wyszła piątka radnych. Uzasadniając to tym, że z powodu wzrostu cen paliw zwiększyły się również koszty dojazdów na sesje. Suchej nitki na tym pomyśle radnych nie zostawił lokalny portal Sztutowo.com, który podkreślał, że radni od 1,5 roku w sesjach uczestniczą głównie online, więc o kosztach dojazdów na nie może być mowy. 

 

Autorzy wniosku w sprawie wprowadzeni podwyżek zmienili więc jego uzasadnienie, przypominając między innymi o tym, że diety radnych nie wzrosły od 3 lat, bo na początku kadencji radni nie chcieli wprowadzać podwyżek ze względu na sytuację finansową gminy.  Jednocześnie zaproponowali, aby w uchwale wprowadzić zapis o wynagrodzeniach, w wysokości 250 zł, dla sołtysów. 

 

Uważamy, że nasze zobowiązanie z 2018 roku, aby uzdrowić finanse i sytuację naszej gminy, zostało wykonane odpowiednio i z nawiązką. Po 3 latach kadencji musimy z satysfakcją przyznać, że dzięki współpracy wójta, urzędników i radnych, gmina znajduje się na dobrej ścieżce rozwoju, a zamiast długów ma wiele oszczędności oraz sukcesy inwestycyjne i organizacyjne. Jednocześnie w ostatnim okresie niepomiernie skokowo zwiększyły się koszty wykonywania mandatów radnych i sołtysów, których diety były jedynie umownym i symbolicznym ekwiwalentem za działania oraz liczne nieobecności służbowe w domu i pracy. Wysokość minimalnych diet, ustalona poziomie 140 zł dla radnego za udział w sesji, nie jest wystarczająca. Koszty działania wzrosły, m.in. są to ponoszone przez radnych i sołtysów wydatki na zakup papieru i tonerów do drukowania materiałów roboczych, koszt licznych przejazdów, telefonów, reprezentacji, wysyłki materiałów i korespondencji. Bardzo często jako radni, uczestniczymy w wielu inicjatywach społecznych, patriotycznych i okolicznościowych przeznaczając na to w większości środki ze swoich diet. Nasze diety, nawet po niewielkiej regulacji będą zaliczane do najniższych w całym regionie. To nie jest wynagrodzenie, tylko ekwiwalent za poniesione i wciąż rosnące koszty działalności na funkcji pochodzącej z wyboru naszych mieszkańców

 

- nowe uzasadnienie przeczytała radna Krystyna Skrzek (pozostali radni nie otrzymali go w formie pisemnej).

 

Radni przeciwni wprowadzaniu podwyżek nie ukrywali emocji. - Ośmieszyliście się tym, że podwyżki uzasadniono kosztami paliwa. Robicie propagandę, że gmina w poprzedniej kadencji miała długi, a teraz jest wspaniała sytuacja finansowa. To są kłamstwa. Gmina wypracowała nadwyżki budżetowe? Gmina miała nadwyżki tylko z tego powodu, że wyprzedano wszystkie działki. Wyprzedaż działek to jedyny pomysł na rozwój gminy - zdenerowania nie ukrywał radny Igor Rudziński. 

 

 

Ostatecznie jednak większością głosów za, radni gminy Sztutowo wprowadzili podwyżki dla siebie i sołtysów. 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +5
  ~ Chudy
  Piątek, 26.11

  Dieta pudełkowa 1000kcal

 2. 2
  +6
  ~ jakis
  Piątek, 26.11

  Jakiej działalności?!

 3. 3
  +6
  ~ Stańczyk Elbląski
  Piątek, 26.11

  P-azerne świnie z koryta żrą pełną gębą, nie za swoje oczywiście.

 4. 4
  +1
  ~ Edek
  Piątek, 26.11

  To nie wynagrodzenie to ekwiwalent ,bo podwyżki wynagrodzeń planowane są na następnym posiedzeniu !! i co łyso wam ???

 5. 5
  +6
  ~ kiki
  Sobota, 27.11

  ... "wydatki na zakup papieru i tonerów do drukowania materiałów roboczych, koszt licznych przejazdów, telefonów, reprezentacji, wysyłki materiałów i korespondencji" ... z kim wy korespondujecie i gdzie to tak licznie jeździcie? . A to zdanie ..."Bardzo często jako radni, uczestniczymy w wielu inicjatywach społecznych, patriotycznych i okolicznościowych przeznaczając na to w większości środki ze swoich diet"... to już jawna kpina z wyborców, tak czy nie tak?

 6. 6
  +4
  ~ mieszkańcy
  Sobota, 27.11

  Już na nich nie będziemy głosować , będziemy pamiętać skandale buraczane. Snobizm w ich łbach i zawiść "PAN NA ŻUŁAWACH " - Ja tu pan na włościach , ja tu dorodny przewodniczący , my tu radni rządzim i kaplica do cyca , zrobili z tej gminy prywatny folwark .

 7. 7
  +2
  ~ znajomi
  Sobota, 27.11

  Kryska co ty odwaliłaś ? Już będziemy ciebie unikać , straciliśmy do ciebie zaufanie , myśleliśmy że masz więcej oleju w rudej głowie , coś chyba ci się lasuje na stare lata .

 8. 8
  +2
  ~ mis
  Sobota, 27.11

  a co beda sobie zalowac w sejmie podwyzki o 60% a oni na wsi gorsi?podniesie sie podatki i nawet nikt nie zauwazy

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0114669799805