Środa, 18.05.2022, Imieniny: Alicja, Feliks, Eryk
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Jakie nastroje polityczne panują wśród elbląskich licealistów?

09.04.2021, 19:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Jakie nastroje polityczne panują wśród elbląskich licealistów?

Uczniowie szkół średnich to grupa której poglądy polityczne mają szczególne znaczenie. Są to osoby, które nie mogły wyrazić swojej opinii poprzez głosowanie w poprzednich wyborach, jednak będą mogły tego dokonać już w następnych. Biorąc pod uwagę fakt iż polskie społeczeństwo jest coraz bardziej spolaryzowane, to właśnie dzisiejsi uczniowie szkół średnich mogą mieć największy wpływ na wynik przyszłych wyborów. Jak wygląda to na elbląskim "podwórku"?  Odpowiedzi na ten problem można uzyskać tylko w jeden sposób - pytając samych zainteresowanych.


 

Jakie nastroje polityczne panują wśród elbląskich licealistów?  Jakie poglądy towarzyszą nastoletnim elblążanom?  Ponad 160 młodych elblążanek i elblążan w wieku 15-19 lat odpowiedziało na pytania dotyczące polityki. Szeroki wachlarz pytań zawierał najróżniejsze pytania, poczynając od kary śmierci, przez Unię Europejską, aż do opinii na temat obowiązkowości szczepionek.


Licealiści wyrazili swoje zdanie zarówno na tematy, które dzielą Polaków od lat, jak i na te, które w debacie publicznej zagościły bardziej dopiero w ostatnich miesiącach.
 

Pierwszym pytaniem, na jakie odpowiedzieli ankietowani, było pytanie o obowiązek służby wojskowej, było to również pytanie, które najmniej podzieliło odpowiadających. Na załączonym wykresie widać, że zaledwie 6.1% ankietowanych popiera przywrócenie obowiązkowej służby wojskowej. Zdaniem 12.3% ankietowanych najlepszym rozwiązaniem będzie wprowadzenie obowiązkowej służby wojskowej jedynie dla osób niestudiujących.  

 


 

Wyraźnych podziałów nie można również dostrzec przy pytaniu o służbę zdrowia, przeważająca część młodych uważa, że służba zdrowia powinna być opłacana przez państwo, zaledwie 14.1% odpowiadających było zdania, iż usługi zdrowotne powinny być płatne.

 


 

Pytaniami, które najbardziej  podzieliły odpowiadających były pytania o aborcję, szczepienia  oraz przyjęcie euro. Prawie połowa uczniów, udzielających odpowiedzi na pytanie o aborcję jest zdania, że aborcja powinna być dostępna na życzenie, 26% osób odpowiedziało, że aborcja powinna być dostępna tylko w przypadku zagrożenia życia/zdrowia matki, gwałtu, uszkodzenia płodu lub problemów socjoekonomicznych. Prawie 17% uczniów popiera utrzymanie tzw. Kompromisu Aborcyjnego z 1993 roku.

 


 

Tematem, który w ostatnich tygodniach nie schodzi z pierwszych stron gazet jest temat szczepionek. Bezpieczeństwo, skuteczność oraz obowiązkowość szczepionek to tematy, które dzielą zarówno dorosłych, jak i licealistów. Niespełna  35% osób udzielających odpowiedzi uważa, że szczepienia na COVID-19 powinny być obowiązkowe. Niewiele mniej, bo ponad 31% uważa, że szczepienia powinny być nieobowiązkowe. Kolejne 23% jest zdania, że szczepienia nie powinny być obowiązkowe, ale zniesienie restrykcji Covidowych nie powinno dotyczyć osób, które nie przyjmą szczepionki. Warto podkreślić, iż w badaniu przeprowadzonym przez CBOS, w lutym 2021 roku, około jedna trzecia odpowiadających wypowiadała się o szczepionkach w negatywnym tonie.

       

Młodzież została zapytana również o kwestie związane z członkostwem w Unii Europejskiej. W ostatnich latach, wielokrotnie na forum Europejskim poruszany był pomysł przemiany Unii Europejskiej w państwo, zwolennikiem takiego rozwiązania był m.in były premier Belgii Guy Verhofstadt. Mimo, iż pomysł poparło wielu prominentnych polityków nie poparli go elbląscy nastolatkowie, spośród których zaledwie 3% odpowiadających uważa, że Unia Europejska powinna stać się jednolitym państwem. Ponad 12% jest zdania, że Unia Europejska powinna stać się państwem na wzór Stanów Zjednoczonych, tym samym pozostawiając państwom narodowym dużą suwerenność. Spośród wszystkich pytań, które zadano uczniom, pytanie o przemianę UE w państwo otrzymało najwięcej odpowiedzi "Wolę nie odpowiadać / Nie mam zdania". Takiej odpowiedzi udzieliło prawie 30% ankietowanych.

 

 

 

Tematem, mimo iż ostatnimi czasy rzadziej pojawiającym się w przestrzenii medialnej, dzieli polską opinię publiczną jest kwestia przyjęcia przez Polskę euro. Również w tej kwestii, elbląscy licealiści są  podzieleni. Ponad połowa ankietowanych jest zdania, że Polska powinna przyjąć europejską walutę. Jednakże prawie 70% z osób, które opowiedziały się "za" przyjęciem Euro uważa, że powinniśmy przyjąć wspólną walutę dopiero w bliżej nieokreślonej przyszłości. Prawie 29% zapytanych uczniów uważa, że Polska nie powinna przyjmować europejskiej waluty. 

 

 

 
Warto podkreślić, iż wyniki ankiety zarysowują poglądy jedynie elbląskich licealistów. Nastroje polityczne w różnych częściach kraju mogą się różnić. W październiku 2019 roku, w ramach projektu “Młodzi Głosują”, w kilkuset polskich szkołach przeprowadzono symulację wyborów parlamentarnych, w których z niewielką przewagą zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwośc uzyskująć 25% głosów. Zaraz za partią rządzącą uplasowały się SLD z 23% poparciem, KO z 22% procentowym poparciem oraz Konfederacja z poparciem na poziomie 21. Najgorszy (7%) wynik uzyskało Polskie Stronnictwo Ludowe.
 

Dzięki ankiecie przeprowadzonej wśród nastoletnich elblążan możemy zarysować pewien obraz poglądów elbląskich uczniów szkół średnich. Znaczna część ankietowanych już w przyszłym roku będzie mogła po raz pierwszy zagłosować na swoich przedstawicieli. Z pewnością ich zdanie, którego część wyrazili odpowiadając na pytania w ankiecie, będzie miało znaczny wpływ na wynik wyborczy.  
 

Źródła:
CBOS
Młodzi głosują

 

Marcel Kalkowski, uczeń II LO

opiekun

 

 

 

 

 

 

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 6

%16.7 %83.3


Komentarze do artykułu (11)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +2
  ~ Ktoś
  Piątek, 09.04

  Wojsko musi być obowiązkowe jak kiedyś , inaczej grozi nam utrata płci męskiej !!!!!!

 2. 2
  --2
  ~ Posłuchajcie, WAŻNE !
  Piątek, 09.04

  Ważne , terroryści rządu inwigilują społeczeństwo :https://www.youtube.com/watch?v=Ah7zcjArkSM

 3. 3
  +4
  ~ vrain
  Piątek, 09.04

  1. Ale głupie pokolenie nam rośnie... 2. Nie, nie jest coraz bardziej spolaryzowane. Nieaktualny slogan sprzed 10 lat. Dzięki utrwaleniu się pozycji Konfederacji i odzyskaniu poparcia przez Lewicę, społeczeństwo jest bardziej zróżnicowane światopoglądowo niż było przez ostatnią dekadę, ale i trzy dekady. Jedynie politycy głównych (wciąż jeszcze) opcji i ich sprzymierzeńcy w mediach wciskają nam ten kit o nieustającym wzroście polaryzacji.

 4. 4
  +6
  ~ El-bonk
  Sobota, 10.04

  Wszystko za darmo, 2 Wenezuela.

 5. 5
  --5
  ~ Autohton
  Sobota, 10.04

  Sami ,,patrioci " . Pewnie na wyjazd nastawieni. A na Zachodzie ciagle brak taniej sily roboczej . Tu w elblagu to najwieksza ,,emigracja " z calej Polski i nie tylko. Glownie wschód i z tąd taki ,, rozwój " Naszego Grodu .Takie Wielkie miasto - a taki zascianek . W wojne ,,przyjaciele" z za Buga ,, wzięli " sobie ,,trafiejne w podarku " a po Stanie Wojennym ich nierozlaczni do dziś ,,namiestnicy ' - Zaopiekowali Sie ,,Reszta " i Po Co Rozbiory . Dorwac Sie Do Wladzy Jedynie Slusznej Partii Komunistycznej i Jak To Widac Nie Dosc Ze Sie Nie Rozwijamy To Jeszcze Blokuja Rozwoj ( Przekop Mierzei ) Zero Szkol Zawodowych . Żadnego ,,porzadnego" zakladu pracy , oraz brak inwestorow. A tu w Elblagu intratne zlecenia dostaja ,,przyjezdni " Szkoda slow . SPÓJRZCIE NA RATUSZ - zobaczycie ??? Flage Z Herbem Kochanego Elblaga . I oczym tu mowa . Innych Tresci Sondazy Tutaj Jeszcze D Ł U G O nie BEDZIE. Itd itp.......

 6. 6
  0
  ~ Mariusz Lewandowski
  Sobota, 10.04

  Poparcie dla lewicy to w znacznej mierze efekt manipulacji związanej z kwestią aborcji Konfederacja działa od dwóch lat - lewica od stu i obecnie bazuje na tym że młodzi ludzie nie wiedzą jak wyglądała rzeczywistość PRL-u , Dziś spora część młodych ludzi może zaciągać kredyt który będzie spłacać przez 30 lat - wtedy przez 30 lat czkało się na mieszkanie na które wnosiło się wkłady zanim się w tej kolejce ustawiło. Wynik pokazuje totalną porażkę wprowadzenia religii do szkół i każdy kto w Boga wierzy powinien jak najszybciej wypisać dzieci z tej parodii kierując je na katechezy prowadzone przez prawdziwych księży w prawdziwych kaplicach. Pomysł uczenia dzieci o wartościach których nie rozumieją jest fatalnym nieporozumieniem co po wynikach tego sondażu widać jak na dłoni.

 7. 7
  --5
  ~ Robert Koliński
  Sobota, 10.04

  Brawo młodzież!:) Wbrew pozorom i aspołecznym bredniom wypisywanym - również tu - przez różnych oszołomów okazuje się, że młodzież mamy mądrą, społecznie wrażliwą i zwyczajnie w zdecydowanej większości odpowiedzialną. To świadczy jak najlepiej nie tylko o młodych ludziach, ale również o przykładzie i wychowaniu, które wynoszą zarówno z domu, jak i przekazywaniu pozytywnych wzorców przez zdecydowaną większość nauczycieli. Bardzo mnie cieszą takie informacje, bo to oznacza, że w narodzie wciąż jest rozum i serce, a i przyszłość Rzeczpospolitej rysuje się dzięki temu w jaśniejszych barwach. Tak trzymać - Solidarność Naszą Bronią, a faszyści niech się gonią!:) Razem młodzi przyjaciele! W szczęściu wszystkiego są wszystkich cele; Jednością silni, rozumni szałem, Razem młodzi przyjaciele!:) 🚩

 8. 8
  +1
  ~ Wet
  Sobota, 10.04

  Dorosna to zmądrzeją. Nigdy więcej lewicy u władzy. Rządy SLD to szybkie osiągnięcie poziomu Korei Północnej.

 9. 9
  +4
  ~ józek z UE
  Sobota, 10.04

  El-bonk brawo. Ci pseudo inteligenci z tzw. liceów myślą, że coś jest "za darmo". Nie mają pojęcia kto to był noblista Milton Friedman, który powiedział " nie istnieje pojęcie obiadu za darmo" ktoś gdzieś musi za niego zapłacić. Darmowa ochrona zdrowia to potężne marnotrawstwo pieniędzy. Nadużywanie usług "bo są za darmo", ale to nieprawda bo koszty ponoszą ci którzy pracują i płacą składki i podatki. Polecam https://www.fronda.pl/a/nie-istnieje-cos-takiego-jak-darmowe-obiady-milton-friedman,25732.html

 10. 10
  +2
  ~ obserwator
  Sobota, 10.04

  to 500+ nie jest z darmo?przecież rząd daje i nic za to nie chce(oprócz głosów przy urnie)

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0846481323242