Poniedziałek, 10.08.2020, Imieniny: Borys, Bogdan, Wawrzyniec
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Nieoficjalne wyniki - Andrzej Duda 51,21 proc., Rafał Trzaskowski 48,79 proc. PKW: Nie ulegną one znaczącej zmianie

13.07.2020, 08:40:00 Rozmiar tekstu: A A A
Nieoficjalne wyniki - Andrzej Duda 51,21 proc., Rafał Trzaskowski 48,79 proc. PKW: Nie ulegną one znaczącej zmianie

Dziś, 13 lipca, o godz. 8.00 odbyła się konferencja prasowa Państwowej Komisji Wyborczej. - Na godz. 8.00 brakuje jeszcze nam 5 protokołów Okręgowych Komisji Wyborczych. (...) Niestety wbrew doniesieniom medialnym nie ogłosimy oficjalnym wyników - mówił Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak .

 
Przewodniczący rozpoczął spotkanie z dziennikarzami od przypomnienia kilku przepisów z Kodeksu Wyborczego. - Art. 313. (...) Obwodowa komisja wyborcza po ustaleniu wyników wyborów sporządza protokół głosowania w obwodzie w wyborach na Prezydenta Rzeczypospolitej i przekazuje go okręgowej komisji wyborczej - stwierdził - mówił Sylwester Marciniak. - A art 314 mówi, że Okręgowa komisja wyborcza po otrzymaniu protokołów ze wszystkich obwodów głosowania ustala niezwłocznie zbiorcze wyniki głosowania i sporządza w dwóch egzemplarzach protokół. Protokół, wraz z protokołami obwodowych komisji wyborczych, w zapieczętowanej kopercie przesyła się niezwłocznie Państwowej Komisji Wyborczej.
 
 
Na godz. 8.00 brakuje jeszcze nam pięć protokołów Okręgowych Komisji Wyborczych z Katowic. W zasadzie są one w systemie, ale podlegają naszej weryfikacji. Ponadto Nowy Sącz, Olsztyn, Szczecin i Warszawa. Zgodnie z art 316 niezwłocznie z otrzymaniem i sprawdzeniu protokołów wszystkich Komisji Wyborczych Państwowa Komisja Wyborcza ustala wyniki głosowania na kandydatów. Niestety wbrew doniesieniom medialnym nie ogłosimy oficjalnym wyników głosowania
 
- zaznacza Sylwester Marciniak.
 
Zgodnie z Art. 81. [Nieoficjalne wyniki głosowania] § 1. Państwowa Komisja Wyborcza może po zakończeniu głosowania, a przed ustaleniem wyników wyborów podawać do publicznej wiadomości cząstkowe nieoficjalne wyniki głosowania w wyborach do Sejmu i do Senatu, w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej oraz w wyborach do Parlamentu Europejskiego w Rzeczypospolitej Polskiej, ustalone na podstawie otrzymanych drogą elektroniczną informacji o wynikach głosowania w obwodach. § 2. Tryb i sposób podawania wyników, o których mowa w § 1, określa Państwowa Komisja Wyborcza.
 
- Oprócz przeszło 25 tysięcy stałych obwodów mieliśmy blisko 2 tysiące tzw. odrębnych obwodów. Po zakończeniu głosowania pierwsze protokoły jakie pływają (...) są komisji, które miały stosunkowo mało wyborów, czyli właśnie z tych odrębnych obwodów - typu Domy Pomocy Społecznej, Zakłady Karne. W pierwszej kolejności wpływają protokoły z mniejszych gmin - opowiadał Przewodniczący.
 
Brakuje także protokołów z zagranicy. - Mamy w sumie 9 protokołów z zagranicy, które nie zostały wysłane do systemu - Bruksela, 6 z Londynu i 2 z Manchesteru. Trudno powiedzieć, o której godzinie te protokoły zostaną wprowadzone, co prace tych Komisji trwają - dodał Sylwester Marciniak.
 
Zgodnie z art. 81 Kodeksu Wyborczego Przewodniczący podał dane o cząstkowych, nieoficjalnych wynikach głosowania z dziś, z godz. 7.58.
 
Na podstawie wyników głosowania 27 tys. 222 obwodach z ogólnej liczby 27 tys. 231, cząstkowe nieoficjalne wyniki (...) wyniosły Andrzej Duda 10 mln 413 tys. 94, to jest 51,21 proc., a Rafał Trzaskowski - 9 mln 921 tys. 319, 48,79 proc. Frekwencja wyborcza według tych danych wynosi 68,12 proc. Nawet biorąc pod uwagę stosunkową dużą ilość wyborców, którzy w Wielkiej Brytanii i Brukseli mogli głosować tylko korespondencyjnie, to niewątpliwie ta ilość wyborców nie wpłynie w sposób znaczący na wyniki
 
- podkreślił Sylwester Marciniak.
 
 
 
Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%33.3 %66.7


Komentarze do artykułu (9)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +16
  ~ Na Rafała
  Poniedziałek, 13.07

  Jestem załamany. WSTYD . I jeszcze córeczka uświadamiająca mnie na antenie telewizyjnej. To sa kpiny

 2. 2
  +17
  ~ !!!!!!!!!!!
  Poniedziałek, 13.07

  Stare baby , ludzie bez szkoły i bezrobotni . Ja pitole kto go wybrał

 3. 3
  +29
  ~ Limo
  Poniedziałek, 13.07

  W jakim my kraju żyjemy? Ciemny naród znów wybrał tego pajaca!!!! Tylko cała patola żyjąca z 500+ się cieszy i glupie dziadki zaślepione 13-tą presją MASAKRA!!!!!!!!!

 4. 4
  --2
  ~ Janos
  Poniedziałek, 13.07

  Złodziejom i oszustom pokazaliśmy, że jeszcze w polakach kwitnie patriotyzm

 5. 5
  +4
  ~ mius
  Poniedziałek, 13.07

  ~ Limo : piszesz o patoli... a ja czytając trzy pierwsze komentarze - słownictwo i treści w nich zawarte - pomyślałem o tym samym...

 6. 6
  0
  ~ ZksOlimpia
  Poniedziałek, 13.07

  Andrzeja wybrali emeryci i ludzie po podstawówce, ludzie którzy za 500 zł by sprzedali swoją matkę. 70% ludzi młodych po studiach wybrało RT. WSTYD MI ŻE TACY LUDZIE WYBRALI NAM PREZYDENTA A SAMI DO KOLEJNYCH WYBORÓW JUŻ NIE DO ŻYJĄ.

 7. 7
  --1
  ~ er ce
  Poniedziałek, 13.07

  Złodzieje i aferzyści to PIS i jego satelici.

 8. 8
  0
  ~ jarrow
  Poniedziałek, 13.07

  Jak głosowaliście tak macie, w czym problem? Więc nie narzekajcie , twój głos jest też ważny.

 9. 9
  +1
  ~ hahahaha
  Wtorek, 14.07

  Jestem Polką i się cieszę że Prezydent w II turze wygrał a jak się wam nie podoba to granica za Odrą otwarta na szparagi.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.