Wtorek, 11.08.2020, Imieniny: Luiza, Zuzanna, Wlodzimierz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

„Rząd obarcza nas kosztami wprowadzonych przez siebie ustaw”

12.11.2019, 17:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
„Rząd obarcza nas kosztami wprowadzonych przez siebie ustaw”
Fot. Ryszard Biel
15 listopada mija termin złożenia przez Prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego projektu budżetu Miasta na 2020 r. . Dziś, 12 listopada, Przewodniczący Rady Miasta Antoni Czyżyk zwołał konferencję prasową w tej sprawie.
 
- Radni, którzy są również odpowiedzialni za budżet uczestniczą w spotkaniach organizowanych przez Departament Finansów czy pana Prezydenta. Jesteśmy zaniepokojeni sytuacją, która następuje. Wszystkie samorządy podnoszą temat braku możliwości dogłębnego zrównoważenia budżetu finansowego – mówił Antoni Czyżyk.
 
W czym tkwi problem? - Jako samorząd otrzymaliśmy raport ze Związku Miast Polskich mówiący o tym, w jaki sposób skutki 12 miesięcy obowiązkowych, ustawowych rzezy, które Rząd wprowadził, będą negatywne dla samorządów jednostek terytorialnych – podkreślił Antoni Czyżyk.
 
Jak zaznaczył Przewodniczący Rady Miasta problemy wynikają m.in. ze zmniejszenia dochodów z podatku PIT i CIT. - Podniesienie kwoty wolnej od początku spowodowało, że w Elblągu w tym roku utraciliśmy ok. 15 mln zł, a prognozowanie na przyszły rok to ok. 40 mln zł – dodał Antoni Czyżyk.
 
 
 
Wiemy o tym, że nowe regulacje, które najprawdopodobniej wejdą w życie od 1 stycznia i dotyczące zwiększenia odpłatności za energię spowodują inne koszty podniesienia usług. Podniesienie też opłaty tzw. balastowej za odpady z kwoty 170 zł za tonę do 270 spowoduje radykalny wzrost kosztów
 
– wymieniał Antoni Czyżyk.
 
Przewodniczący RM nie pozostawiał złudzeń. - Jesteśmy bardzo zaniepokojeni taką sytuacją. Kibicujemy panu Prezydentowi i pani Skarbnik, aby złożyli projekt zrównoważonego budżetu, ale chcielibyśmy widzieć w budżecie wolne środki, które można przeznaczyć na zadania inwestycyjne – mówił Antoni Czyżyk.
 
Podczas konferencji głos zabrał również Wiceprzewodniczący Rady Miasta Michał Missan (Platforma Obywatelska). - Trochę tego jest czym nas rząd obciążył. Zmiany ustawowe, jeśli chodzi o PIT, zwolnienie osób do 26 roku życia w skali kraju to jest 1,2 mld zł mniej. Obniżenie stawki PIT z 18 do 17 proc. to jest utrata w wysokości 3,2 mld zł w skali kraju. Podwyższenie kosztów uzyskania przychodów to utrata 1,7 mld zł w skali kraju – wymieniał. - Wprowadzenie podwyżek wynagrodzeń dla nauczycieli, które nie są nam refinansowane przez państwo, a na pewno nie w takim stopniu, w jakim powinny być. Podwyższenie płacy minimalnej do 2600 zł i wyłączenie z tego dodatku stażowego. 20-krotny wzrost w latach 2017-2020 opłaty za odprowadzanie wód opadowych.10-krotny wzrost w latach 2017-2020 opłat za odpady komunalne odprowadzane na składowisko. Planowany wzrost energii elektrycznej od przyszłego roku o 40 proc.
 
 
W naszej ocenie wszystkie te rzeczy powinny być zrekompensowane przez Rząd. O tym mówi „art. 167 Konstytucji, ust. 1: Jednostkom samorządu terytorialnego zapewnia się udział w dochodach publicznych odpowiednio do przypadających im zadań. W ust. 4. miany w zakresie zadań i kompetencji jednostek samorządu terytorialnego następują wraz z odpowiednimi zmianami w podziale dochodów publicznych.” Znalazłem wyroki, w których „stary” Trybunał Konstytucyjny powoływał się na te zapisy w takich sytuacjach, w jakich my teraz mamy do czynienia, kiedy Rząd nas obarcza kosztami wprowadzonych przez siebie ustaw. My ich nie oceniamy. Chcemy tylko, żeby nam to rekompensowano
 
– podkreślił Michał Missan.
 
Co to oznacza w praktyce? - Rosną nam wydatki bieżące. Praktycznie nie mamy nadwyżek operacyjnych. Będziemy problem, aby zbilansować budżet, a za tym idą braki środków na inwestycje, które gwarantują rozwój Miastu – stwierdził Michał Missan.
 
 
 
Do tej pory ponad 49 proc. to były subwencje i dotacje podmiotowe, a ponad 50 proc. udziału w budżetach to są dochody własne gmin. Teraz w przypadku zachwiania tej równowagi w drugą stronę mamy wątpliwości w jaki sposób możemy rozmawiać o rozwoju naszych gmin
 
– dodał Antoni Czyżyk.
 
Radny Marek Burkhardt (KWW Witold Wróblewski) podkreślił, że skutki dla jednostek terytorialnych związane z podatkiem dochodowym od osób fizycznych PIT kształtują się na poziomie 7 mld 203 mln zł w skali kraju. - To jest bardzo duża kwota, która uderza w samorządy lokalne – stwierdził. - Rok 2020 będzie najprawdopodobniej najtrudniejszym pod względem budżetowym rokiem funkcjonowania samorządów.
 
 
 

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (35)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +17
  ~ kiki
  Wtorek, 12.11

  I tak razem z dokooptowanym z KWW? Nie widzicie że Was KWW rozgrywa jak chce?

 2. 2
  +5
  ~ 500minus
  Wtorek, 12.11

  Za 500 plus i 300 itd.. Naród wybrał.... Teraz będzie dam za to płacił mniejszymi wpływami... A z pustego o Salomon nie maleje.. Słuchajcie ich dalej... Więcej oddajcie niż weźmiecie.. Rozdawnictwo musi mieć przecież z czegoś brać...!!! Żenua...

 3. 3
  +23
  ~ 25 bezradnych płaczków
  Wtorek, 12.11

  Nie po to jesteście RM abyście cytowali co tydzień opowieści "prezydenta". To wstyd. Po to wam zaufali wyborcy abyście myśleli jak należy prowadzić miasto przy jednoczesnej osłonie mieszkańców przed drakońskimi podwyżkami . Rok minął a wy 12 listopada, na 3 dni przed terminem powiadacie że "nie ma". To słyszymy codziennie od administratora miasta. Jeżeli nie staje myślenia i aktywności, to miejcie przyzwoitość i honor zrezygnować z piastowanej funkcji w samorządzie. Ponadto dlaczego z zaniechań tłumaczy się koalicjant a nie słupy kww - to czerepak czytał (w super koszuli) "program" godny wyprawy do Kannah i niech się teraz tłumaczy z kozłem a nie biegają jak kot z pęcherzem po mieście. po to bierzecie niemałą kasę aby łagodzić sytuacje kryzysowe i dbać o inwestycje w mieście.

 4. 4
  +15
  ~ e-g
  Wtorek, 12.11

  Panie Missan - ale Twojemu sąsiadowi lub sąsiadce lepiej będzie się żyło (to są Twoi wyborcy - nie narzekaj, więcej wiary )

 5. 5
  +6
  ~ Kama
  Wtorek, 12.11

  Wstydu brak.PO obiecywała obniżenie podatków, nie zrobiła, a teraz ludziom żałujecie? BO wam wystarczy? Tylko bezmyślnie powtatzacie frazesy.

 6. 6
  +13
  ~ Kama
  Wtorek, 12.11

  Wstydu brak.PO obiecywała obniżenie podatków, nie zrobiła, a teraz ludziom żałujecie? BO wam wystarczy? Tylko bezmyślnie powtatzacie frazesy.

 7. 7
  +15
  ~ kolo
  Wtorek, 12.11

  Mędrcy za cudzą kasę i podatki, do dup....

 8. 8
  +19
  ~ żigolo
  Wtorek, 12.11

  a o jakim rozwoju miasta mówi niedoszły prezydent ?? chyba coś mu się pomyliło? czy dieta przewodniczącego przesłoniła fakty! a skoro jest tak źle to trzeba dla dobra upadającego miasta zrzec się diety!!

 9. 9
  --5
  ~ Halina
  Wtorek, 12.11

  Och Ferdek, a w domu bałagan, ty weź się do roboty! A nie znowu glupotami zajmujesz się.

 10. 10
  +12
  ~ Helena
  Wtorek, 12.11

  Halinka nie śledź każdej wypowiedzi , weź ścierę i umyj podłogę

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.