Sobota, 30.09.2023, Imieniny: Wera, Zofia, Honoriusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Elbląg musi być zabezpieczony przed powodzią. Senator Wcisła: To nie żaden koncert życzeń

06.02.2019, 12:00:48 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg musi być zabezpieczony przed powodzią. Senator Wcisła: To nie żaden koncert życzeń
Fot. Ryszard Biel
Podczas zwołanej wczoraj konferencji prasowej senator PO Jerzy Wcisła poruszył m.in. temat realizacji projektu „Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław – II etap” zaplanowanego do realizacji na terenie naszego miasta i powiatu elbląskiego, a także możliwości powstania w naszym mieście zbiornika retencyjnego.
 
 
- Poprzedni Rząd zrealizował I etap Kompleksowego zabezpieczenia przeciwpowodziowego Żuław – pierwszy taki program po ich zatopieniu w czasie II wojny światowej. Na ten pierwszy etap wydano blisko pół miliarda złotych, z tego 100 mln na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Jego kontynuacją miał być II etap. Niestety, z nieznanych mi powodów, II etap, w którym miano wykonać zadania wartości ok. 600 mln zł, został okrojony do zaledwie 100 mln zł  i wszystkie zadania będą realizowane w województwie pomorskim
– mówił Jerzy Wcisła.
 
Senator podkreślił, że zrezygnowano z 17 zadań, czyli wszystkich zaplanowanych dla Warmii i Mazur (43 mln zł dla Elbląga i 58 mln zł dla powiatu elbląskiego). - Kilka przykładowych zadań to prawy brzeg rzeki Elbląg między mostem ul. Tysiąclecia a mostem ul. Mostowe (Bulwar Zygmunta Augusta – prokuratura, muzeum) – 8,8 mln zł, lewy brzeg rzeki Elbląg – praktycznie od mostu UE do mostu ul. Tysiąclecia (w tym: Wyspa Spichrzów) – 43 mln zł, przebudowa sieci 11,7 km kanałów polderu Nowakowo, co zwiększy ich drożność przeciwpowodziową – 5,5 mln zł czy modernizacja wałów od strony Zalewu Wiślanego (k. Jagodna) – 2,5 mln zł – wymieniał.
 
 
To nie żaden koncert życzeń, bo zinwentaryzowane potrzeby przeciwpowodziowe w Powiecie Elbląskim wyliczono na 130 mln zł. Zatem te 100 mln zł realizuje ok. 50 proc. potrzeb, reszta powinna być wykonana w III etapie, zaplanowanym do 2030 roku
 
– dodał Jerzy Wcisła.
 
Zdaniem senatora, bez tych inwestycji nie spełniają swej funkcji te, które już wykonano w I etapie. - Mówimy o programie kompleksowej ochrony, który zadziała wtedy, gdy będzie wykonany w całości. Nie wystarczy wykonać wał z jednej strony rzeki, by się zabezpieczyć jej wodami – stwierdził Jerzy Wcisła. - Złożyłem więc wniosek o przywrócenie tych 17 zadań do realizacji. Będzie to kosztowało 101 mln zł i na pewno będzie to niższy koszt niż koszty likwidacji szkód powodziowych, które bez tych inwestycji na pewno nastąpią.
 
Kolejnym tematem poruszonym podczas konferencji była budowa zbiornika retencyjnego na Srebrnym Potoku i zbiornika wodnego na potoku Dębica.
 
Potrzeba budowy zbiornika retencyjnego na Srebrnym Potoku została zapisana w 2014 roku, w programie tworzonym wówczas dla dorzecza Wisły. Niestety, ten program stał się typowym pułkownikiem, po którzy ten Rząd nie sięga. Zbiornik na Srebrnym Potoku ma zostać wybudowany ok. 160 metrów przed ujściem tego potoku do Kumieli – w okolicach Bażantarni, w pobliżu ulic Marymoncka i Sybiraków i ma mieć powierzchnię 4 hektarów
 
– zaznaczył Jerzy Wcisła.
 
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie posiadają pozwolenia potrzebne do rozpoczęcia tej  inwestycji. Koszt inwestycji oszacowano na 31 mln zł.
 
- Do tego zadanie należy dodać konieczność rozbudowy istniejącego, ale niefunkcyjnego obecnie, zbiornika retencyjnego przy potoku Dębica przy ul. Dąbrowskiego. Koszt tego zadania szacuje się na 2,2 mln zł. Musiałem w Senacie tłumaczyć, że na skraju Żuław znajdują się potoki o charakterze górskim i dlaczego Kumielę w Elblągu nazywa się Dzikuską. Informowałem o wielomilionowych szkodach już wyrządzonych, apelowałem – bez skutku. Oby natura nie ukarała nas za nonszalancję w wydawaniu jednych pieniędzy, np. na propagandę  i oszczędzaniu na te zadania, od których zależy nasze bezpieczeństwo. Jedna-dwie powodzie mogą kosztować więcej niż te dwie konieczne dla Elbląga inwestycję. Będziemy o nie nadal zabiegać. – dodał senator.

 
 
 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%33.3 %66.7


Komentarze do artykułu (23)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +17
  ~ Hegemonka
  Środa, 06.02

  a oni cały czas leją wodę, w szpitalu Pani Gelert jest taki chaos, że diabetycy dostają takie samo wyżywienie co rezta pacjentów, w tym zkodliwe potrawy, ale oficjalnie oznaczeni jako diabetycy, a bezmyślne panie bez sensu pytają i to samo wydają

 2. 2
  +9
  ~ Prorok Igor
  Środa, 06.02

  Jego coraz częstsze koncerty życzeń już mnie nie bawią ani śmieszą! Co na to dziś bardzo nieliczni członkowie PO w Elblągu nie maja własnego zdania?! Kiedy wybory nowego przewodniczącego? Najważniejsze pytanie opłacało się współpracować w ostatniej kampanii samorządowej z tymi co w 2013 roku zniszczyli Prezydenta z PO i większość PO w radzie miasta?! Brawo Wy!

 3. 3
  +26
  ~ No nie
  Środa, 06.02

  Ciekawostka jest fakt że. P O i PSL rządziło w polsce i poprzestalo na obietnicach . Teraz przed wyborami koncert życzeń. Co zrobiliście dla Elbląga ta trójca że zdjecia. Nadal elblazanie jada do olsztyna by się leczyć bo w Elblągu w szpitalach nie ma wszystkich oddziałów. A ci panowie co zrobiliście nic i śmiecie pokazywać się i opowiadać cuda. Pamiętamy termy i lotnisko szymany bankrut do którego doplacamy wszyscy. Wy rzadziliscie i do tej pory nie zrobiono porządku na Żuławach z powodzią. Spadajcie i tyle mamy was dosyć.

 4. 4
  +26
  ~ Stefan Rembelski
  Środa, 06.02

  Przez osiem lat nie kiwnęliście nawet małym paluszkiem w bucie żeby cokolwiek dla Elbląga robić i teraz nagłe przebudzenie? Rządzicie w województwie wiec do roboty a nie do perorowania .

 5. 5
  +15
  ~ Kez
  Środa, 06.02

  Niech da Protas

 6. 6
  +17
  ~ patriota
  Środa, 06.02

  bankruci polityczni do szamba !!!!nie sprawdzaja się jako senator jurek motorówka głąb nie douczony,baba w laczkach co ma burdel i syf w szpitalu ale trwa!!o czym tu gadka spadać do Reichu lub do Putina razem z rudym!!!

 7. 7
  +21
  ~ kumaty
  Środa, 06.02

  co robili jak rządzili?????????????????????????? ***o!!!!!!!!!!!!!! tylko kasę tłukli nieroby!!!Protas oddaj kase za termy w Lidzbarku!!!!!

 8. 8
  +11
  ~ lukasz
  Środa, 06.02

  Naiwni "Wyborcy" dają się wodzić za nos całymi latami jakby nie było w Elblągu młodych , wykształconych i uczciwych kandydatów. Takie ich występy to żenada. Zaraz wybory to i obietnic cała masa . To ludzie z przeszłością komunistyczną , dla których obce są problemy i potrzeby mieszkańców . Tylko stołki i kasa . Nie dajmy się tak ciągle manipulować i zróbmy porządek.

 9. 9
  +11
  ~ mieszkaniec
  Środa, 06.02

  Proszę państwa należy pogonić PRZY WYBORACH tych cwaniaków , oni tylko potrafią kłamać . Komuna też obiecywał i zginęła .

 10. 10
  +9
  ~ Eee
  Środa, 06.02

  Wybory się zbliżają trzeba się pokazać

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.4317350387573