Środa, 18.09.2019, Imieniny: Irena, Stanislaw, Józef
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Elblążanie mogą uczestniczyć w posiedzeniach Komisji, ale bez zabierania głosu. Radni chcą to zmienić

18.01.2019, 12:00:52 Rozmiar tekstu: A A A
Elblążanie mogą uczestniczyć w posiedzeniach Komisji, ale bez zabierania głosu. Radni chcą to zmienić
Fot. Ryszard Biel
REKLAMA
Radny Marek Pruszak (PiS) zaproponował podczas wczorajszego posiedzenia Komisji Polityki, aby elblążanie mogli zabierać głos podczas posiedzeń, ale tylko raz, przez trzy minuty.
 
Komisje, tak jak i sesje Rady Miasta, są otwarte. Może w nich uczestniczyć każdy mieszkaniec. Regulamin prac Komisji zakłada, że „Obrady Komisji są jawne. Uczestniczyć w nich mogą osoby zainteresowane bez prawa zabierania głosu oraz uczestniczenia w dyskusji w prowadzonych głosowaniach”. To nie dotyczy jednak gości zaproszonych na posiedzenia Komisji.
 
Przewodniczący Komisji Polityki, Marek Pruszak zaproponował, aby elblążanie, którzy zdecydują się przyjść na posiedzenie Komisji mieli prawo zabrać głos, ale na określonych zasadach.
 
 
Jeżeli elblążanin albo zaproszony gość zgłosi chęć zabrania głosu to powinniśmy mu do udzielić. Jeden raz w ciągu trzech minut – taką regułę bym przyjął. Wysłuchamy mieszkańca, ale niekoniecznie musimy dyskutować z mieszkańcem. Mieszkaniec może na piśmie złożyć swoje uwagi, petycje czy wniosek, które będzie rozpatrywany w określonym trybie tak, jak sugerują prawnicy
 
– dodał Marek Pruszak.
 
Jaka była reakcja radnych zebranych podczas wczorajszego posiedzenia Komisji Polityki? - Nie mam nic przeciwko – stwierdził Cezary Balbuza (Koalicja Obywatelska). - Sam jestem Przewodniczącym Komisji Gospodarczej i pewnie bym udzielił głosu mieszkańcom, nawet większej liczbie. Jednak czy możemy tak zrobić, jeżeli w statucie jest wyraźnie to uregulowane? Czy możemy podjąć decyzje, które nie są zgodne ze statutem?
 
- Statut nie zabrania dopuszczania głosu mieszkańców – szybko odpowiedział Marek Pruszak.
 
Głos w tej sprawie zabrał także Antoni Czyżyk (PO), który nie jest członkiem Komisji Polityki, ale wziął udział w spotkaniu.
 
Każda Komisja ma swój program. Fajnie by było, gdybyśmy dyskutowali w określonej sprawie, zgodnie z porządkiem. To musi być uściślone, bo jeżeli radni debatują w konkretnej sprawie, a goście czy mieszkańcy będą przychodzili i poruszali tematy inne to trochę... to musi być jasny zapis
 
– zaznaczył Antoni Czyżyk.
 
- Zgadzam się całkowicie – przyznał Marek Pruszak.
 
Antoni Czyżyk zaproponował, by przewodniczący wszystkich Komisji zebrali się w celu opracowania regulaminu prac Komisji. - Ja jestem otwarty, by taki regulamin zrobić, by wszystkie Komisje procedowały na ustalonych zasadach. Sądzę, że takie zapisy będą ułatwieniem dla przewodniczących i wiedzą dla mieszkańców – podkreślił radny PO. - Jeżeli będzie taki wniosek, na przykład Pana, Panie Przewodniczący (Marek Pruszak – przyp.red.), to spotkamy się w gronie Przewodniczących i podyskutujemy na ten temat, by dzisiaj nad tym nie głosować.
 
- Teraz możemy przyjąć , że wprowadzamy tej obyczaj. Możemy też zmienić to w statucie, by było to jasno określone dla radnych i mieszkańców – dodał Marek Pruszak.

 

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%25.0 %75.0


Komentarze do artykułu (21)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +10
  ~ Dodaj
  Piątek, 18.01

  Jestem ojcem, mam w domu żonę i trójkę dzieci. Mają prawo być w domu, nie mają jednak prawa głosu. Może ja też zmienię regulamin. Jak myślicie?

 2. 2
  +3
  ~ pampi - ZAWADA
  Piątek, 18.01

  I to jest właściwa droga .

 3. 3
  +17
  ~ wicia
  Piątek, 18.01

  Pan Balbuza dopiero na tym spotkaniu / wcześniej nie doczytał ?/, dowiedział się od pana Pruszaka że Statut nie zabrania udzielania głosu mieszkańcom. I ten pan ciągle się chwali że jest przewodniczącym Komisji Gospodarczej, ładnie to tak panie radny?

 4. 4
  +12
  ~ elblązanin
  Piątek, 18.01

  jestem za żeby mozna było zabierać głos!!!!!

 5. 5
  +11
  ~ To znaczy
  Piątek, 18.01

  Jak za PRL u,mor,a w kubeł.

 6. 6
  +10
  ~ wyborca
  Piątek, 18.01

  Tylko raz i tylko przez 3 minuty, to żart? to lepiej wcale. Co można merytorycznie przedstawić w ciągu 3 minut? Zajmijcie się panowie w końcu ciepłem, miała być obniżka, pan prezydent papiery ma, tylko wypożyczyć i konkrety przedstawiać.

 7. 7
  +3
  ~ do wicia
  Piątek, 18.01

  Sprawdziłem: Statut Miasta Elbląga § 59 punkt 4 „Obrady Komisji są jawne i uczestniczyć w nich mogą osoby zainteresowane bez prawa zabierania głosu oraz uczestniczenia w dyskusji i prowadzonych głosowaniach.” To kto ma rację Pruszak czy Balbuza? Czy też mamy tu swoiste podejście do prawa polityków PiS?

 8. 8
  +1
  ~ Qwerty
  Piątek, 18.01

  Komisja polityki???Nie ma takiego tworu😎

 9. 9
  +5
  ~ Prorok Igor
  Piątek, 18.01

  No to możemy być pewni, że wielu aktorów będzie miało tam swoje wystąpienia, kto wie czy nie pora zamknąć teatr?

 10. 10
  --15
  ~ Adam
  Piątek, 18.01

  Na 100% Pan Klim będzie się produkował jako radny na uchodźstwie

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.