Wtorek, 19.01.2021, Imieniny: Marta, Henryk, Mariusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Wilk: Władze nie kiwnęły palcem,by pomóc MPO. Wróblewski: Największe straty spółka poniosła za prezydentury Wilka

20.03.2018, 14:00:02 Rozmiar tekstu: A A A
Wilk: Władze nie kiwnęły palcem,by pomóc MPO. Wróblewski: Największe straty spółka poniosła za prezydentury Wilka
Fot. Archiwum redakcji

W ubiegłym tygodniu odbyła się konferencja prasowa, podczas której poseł PiS Jerzy Wilk odniósł się do pomysłu, aby to Miasto przejęło Górę Chrobrego. W swoim wystąpieniu poruszył sytuację Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania. Prezydent Elbląga, Witold Wróblewski odniósł się do słów posła.


Poseł nie krył, że śledzi losy Góry Chrobrego. - Duży niepokój wzbudza sprawa z Górą Chrobrego. Wszyscy byli za tym, że tą Górę należało uruchomić i oddać mieszkańcom w użytkowanie. Natomiast wokół tej prywatnej inwestycji narasta coraz więcej niejasności, które trzeba rozwiać – mówił Jerzy Wilk.


Pomysł przejęcia przez Miasto Góry Chrobrego Jerzy Wilk uważał za nietrafiony.

To jest niebezpieczna propozycja. Jak MPO znajdowało się w trudnej sytuacji i należało je doinwestować to władze miasta, które są właścicielem tego przedsiębiorstwa, nie kiwnęły palcem, żeby uratować to przedsiębiorstwo. (…) A jednocześnie tutaj chce się spowodować, że nieudany projekt prywatnej firmy chce się odkupić i samemu prowadzić. Wydaje się, że samorząd nie będzie lepiej zarządzał tym Przedsiębiorstwem niż osoby prywatne. Wiele przykładów pokazywało, że to osoby prywatne lepiej gospodarzą na majątku niż samorząd, który jest bardziej szczodry w rozdawaniu pieniędzy

- wyjaśniał poseł.


I właśnie te słowa nie spodobały się Prezydentowi Elbląga.

Najwyższe straty Spółka poniosła w roku 2014, czyli za czasów prezydentury pana Jerzego Wilka – prawie 1,5 mln zł. Ówczesne władze miejskie nie podjęły jednak wtedy działań zmierzających do wsparcia i dokapitalizowania Spółki przez miasto lub inwestora zewnętrznego

– zaznaczył Witold Wróblewski.


Prezydent pdokreślił, że dopiero dwa lata późnej MPO udało się wyjść na plus. – Po objęciu w grudniu 2014 r. urzędu, dzięki konsekwentnym działaniom udało się doprowadzić do ograniczenia straty w 2015 r. do 467 tys. zł, zaś w 2016 r. Spółka po raz pierwszy od lat osiągnęła zysk netto 142 tys. zł – mówił Witold Wróblewski. - W końcu 2016 r. w związku z wchodzącą od 1 stycznia 2017 r. zmianą przepisów prawa zamówień publicznych rozpoczęliśmy działania w celu wypracowania takiego rozwiązania, które umożliwiłoby przekazanie realizacji części zadań własnych Miasta dotyczących utrzymania czystości, porządku, urządzeń sanitarnych.

Utworzona została nowa spółka - Elbląskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej z jednoczesnym dokapitalizowaniem realizowanej przez nową już spółkę działalności. Wstępnie za rok 2017 EPGK osiągnęła zysk 106 tys. zł.

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 7

%42.9 %57.1


Komentarze do artykułu (29)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +28
  ~ Prork Igor
  Wtorek, 20.03

  Warto zapytać czy Jerzy Wilk jako radny oraz członek komisji rewizyjnej wiedział że od września 2010 r podpisana została długo terminowa umowa z Przedsiębiorstwem Turystycznym „Góra Chrobrego"?! Czy pamięta że w II turze wyborów samorządowych w 2010 roku poparł Henryka Słoninę co jest jednoznaczne że popierał jego pomysły i podzielał sposób zarządzania miastem? Więc o co chodzi tak naprawdę?

 2. 2
  +2
  ~ obiadowy
  Wtorek, 20.03

  I tak pompuje sie pieniadze z naszych podatkow w spolki miejskie niegospodarne.no ale tam sa wyborcy prawda p prezydencie.

 3. 3
  +15
  ~ Na ulicy mówią
  Wtorek, 20.03

  Co do MPO no cóż jak stanowisko kierownicze zajmuje się przez zasiedzenie a obsadza wybitnymi specjalistami nie rzadko z klucza partyjnego, którzy pamiętają jeszcze gospodarkę centralnie zarządzaną to czego oczekiwać? Na całym świecie ludzie robią olbrzymie pieniądze na śmieciach u nas bankrutują.....?

 4. 4
  +12
  ~ novak
  Wtorek, 20.03

  widać zbliżają się wybory bo niektórym pamięć wraca szkoda tylko że występują zaniki pamięci z własnej działalności .

 5. 5
  +8
  ~ Jerzy W
  Wtorek, 20.03

  Teraz Wilk wprowadzi nam zakaz aborcji potworków. Wróbel a co z Epec i przymusowymi sponsoringami za pieniądze klientów tej spólki

 6. 6
  +6
  ~ jak było
  Wtorek, 20.03

  Wzięli szmal od prywaciarzy i rozpiep..... MPO. Tu żadnym bystrzakiem być nie trzeba mechanizm był prosty. Te wzajemne oskarżenia to dopiero szopka

 7. 7
  +20
  ~ Stefan Rembelski
  Wtorek, 20.03

  Znam pana posła jeszcze z czasów kiedy racjonalne myślenie było znakiem rozpoznawczym wtedy jeszcze radnego Jerzego Wilka. Co takiego się stało, że ten cenny walor pana opuścił ? Czyżby zbliżająca się kampania wyborcza poczyniła takie spustoszenie w pamięci przecież nie tak odległej. Jako wyborcy oczekujemy szacunku - czyli odnoszenia się do wiarygodnych danych dotyczących miejskich spółek, osób podejmujących poszczególne decyzje kadrowe i finansowe. Proszę o prowadzenie dialogu odpowiedzialnego. Tak będzie lepiej dala Elbląga. Robienie nam wyborcom wody z mózgu ujmuje godności pełnionej przez pana funkcji posła RP. Kampanie wyborcze mają to do siebie, że przemijają a my pozostajemy - i jak wtedy po wyborach spojrzeć sobie w oczy? Nie będziemy się przecież mijać z opuszczoną głową...

 8. 8
  +13
  ~ Zenada
  Wtorek, 20.03

  Panie Wolk prosze sie nie kompromitowac

 9. 9
  +9
  ~ taki klimat
  Wtorek, 20.03

  Tak jak już pisałem ten kraj to twór stworzony przez q... i złodziei dla q.. i złodziei Tu nic nie będzie działało wg zasad i moralności

 10. 10
  +2
  ~ narodowiec
  Wtorek, 20.03

  zakładanie że Wilk i Wróblewski nie są równo umoczeni w likwidację MPO to zasadniczo błędne i nie umotywowane podejście

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.8494441509247