Piątek, 19.07.2024, Imieniny: Alfred, Wincenty, Wlodzislaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Lewica poza Sejmem. Władysław Mańkut: "To zmienia jakość naszego Parlamentu"

26.10.2015, 11:50:03 Rozmiar tekstu: A A A
Lewica poza Sejmem. Władysław Mańkut: "To zmienia jakość naszego Parlamentu"

Według sondażu exit pool dla TVN24 Zjednoczona Lewicy zdobędzie 6,6 proc. głosów, co oznacza, że żaden z kandydatów tej partii nie zdobędzie mandatu poselskiego. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Władysława Mańkuta - Przewodniczącego  Warmińsko - Mazurskiej Rady Wojewódzkiej Sojuszu Lewicy Demokratycznej, który w okręgu elbląskim startował z drugiego miejsca.

Przypomnijmy, że według tego sondażu  Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 39,1 proc. poparcia, Platforma Obywatelska 23,4 proc., Kukuz'15 9 proc., Nowoczesna 7,1 proc., Zjednoczona Lewica 6,6 proc., PSL 5,2 proc., Korwin 4,9 proc., Razem 3,9, inne 0,8 proc.

 

Z jednej strony można było przewidywać taki wynik wyborczy, że na pierwszym miejscu będzie PiS, na drugim Platforma, ale że aż taki wynik zdobędzie Kukiz... nie sądzę, żeby to było wcześniej przewidywalne. W sondażach pokazywało się, że  PiS ma szansę samodzielnego rządzenia, a Platforma już nie będzie uczestnikiem gry wyborczej. To zmienia jakość naszego Parlamentu w przyszłości

- stwierdza Władysław Mańkut.

Co to oznacza w praktyce?  - Po raz pierwszy jedna partia polityczna ma szansę utworzenia rządu bez kontroli. Po raz pierwszy byłby to Parlament bez ugrupowania lewicowego, które było strażnikiem wielu propozycji rozstrzygnięć socjalnych, bezpieczeństwa socjalnego, medycznego. Stało na straży obrony zasad konstytucyjnych, które są tak bliskie każdemu obywatelowi, jak chociażby wszystkie wolności obywatelskie -opowiadał Władysław Mańkut.

Kandydat Zjednoczonej Lewicy nie ukrywał, że zdziwił go szacowany wynik.

Wierzę, że jest tu jakiś błąd badawczy. Myślę, że jesteśmy w stanie przekroczyć próg. Poczekamy, ale mimo wszystko liczyliśmy na zdecydowanie lepszy wynik. To są sondaże i to, co słyszeliśmy w działaniach przedwyborczych, w kampaniach wyborczych, nic nie sugerowało, że może być to tylko 6,6 procent

- stwierdził.

Z sondażu wynika także, że Zjednoczoną Lewice, oprócz PiS i PO, wyprzedzi także Kukiz'15 i Nowoczesna. - Wydaje się to dziwne. Różne sytuacje, np. w debata telewizyjna, nie wskazywało na możliwość takiej popularności. Ale jak wiadomo wybory rządzą się różnymi sytuacjami -  dodał Władysław Mańkut. - W imieniu wszystkich kandydatów Zjednoczonej Lewicy chciałbym serdecznie podziękować tym, którzy zdecydowali się na nas zagłosować. Wierzę, że będą to nasi wierni wyborcy, którzy poszerzą bazę  wyborczą w kolejnych wyborach.

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 6

%83.3 %16.7


Komentarze do artykułu (30)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +20
  ~ ccc
  Poniedziałek, 26.10

  Partia gejów i lesbijek, niszowy twór który utracił poparcie nawet tej wąskiej grupy wyborców. Leszek Miler mógłby się już spokojnie powiesić. Jego zasługi dla Polski i lewicy są zaprawdę imponujące. Trochę szkoda że Razem nie weszło być może powodem było bezmyślne piep.... o imigrantach w celu przypodobania się "elitom". Najpierw dba się o własny dom jak się ma środki można zapraszać gości, oczywiście na warunkach gospodarza. Mam nadzieję że SLD-owski beton odpowiedzialny w dużej mierze za kolonizację naszej ojczyzny na trwałe wyląduje na śmietniku. Wskazana byłaby też lustracja majątkowa tej grupy.

 2. 2
  +24
  ~ Maciek z Klanu
  Poniedziałek, 26.10

  Władziu daj pokój. Towarzyszu Sekretarzu 25 lat to i tak dużo. Peace.

 3. 3
  +4
  ~ Słodko-gorzko
  Poniedziałek, 26.10

  Lewica ciężko pracowała na ten wynik-dobrze, że nie będzie jej w Sejmie w tym kształcie. Ma czas będąc poza parlamentem pozbierać się, są nowi liderzy i jest nadzieja, ze nowa lewica stanie się realna siłą, ale już bez Władziów M. i tego typu ludzi. Minęło ćwierć wieku od upadku PRL i wasz czas minął. A Pisiorom nie wróżę długiego panowania-wiosną będą mieli cyrk, który im zrobią niezadowoleni.

 4. 4
  +20
  ~ ...
  Poniedziałek, 26.10

  To zmienia jakość naszego Parlamentu ? No taką właśnie mam nadzieję .

 5. 5
  +11
  ~ Jagódka
  Poniedziałek, 26.10

  Wystawienie takiego kandydata to strzał w kolano ludzie pisali na forach ale nikt ich nie słuchał. Głosowałam zawsze na SLD ale teraz to śmiech na sali postanowiłam zagłosować na Nowoczesną .

 6. 6
  +17
  ~ observer
  Poniedziałek, 26.10

  Tak, zmienia na lepsze, nie będzie starych dziadów z PZPRowską przeszłością.

 7. 7
  +9
  ~ Obserwator
  Poniedziałek, 26.10

  Tak, parlament nie będzie już taki sam jak za lewicy. Kiedy to przez telefon z sali sejmowej w czasie obrad sejmu, bonzo ustalał jaki kolor firanek mają mu zamontować w samochodzie "darowanym" posłowi z SLD w ramach wdzięczności.

 8. 8
  +13
  ~ jacek
  Poniedziałek, 26.10

  dziękuje wam elblążanie, za wygonienie komuchów z mojego miasta

 9. 9
  +14
  ~ Kolo
  Poniedziałek, 26.10

  Dobrze, że Miller i jego kumple kończą tak, jak kończą. To po prostu logiczna konsekwencja ostatnich kilku lat lewicy, w których stary zakonserwowany dziad eliminował i marginalizował w SLD młodszych, zdrowszych, inaczej patrzących na rzeczywistość i bardziej ambitnych działaczy. To symboliczna kara za obrazę inteligencji lewicowych Polaków, przejawiającą się w wystawieniu maskotki w ostatnich wyborach prezydenckich. Można się było tego spodziewać zważywszy na fakt, że umoczony w aferze Rywina Czarzasty jest dzisiaj jednym z najbliższych i najważniejszych współpracowników "wodza". Radujmy się :)

 10. 10
  +9
  ~ Kuba
  Poniedziałek, 26.10

  Chyba exit poll, a nie "pool", Pani Redaktor.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.95897793769836