Sobota, 30.09.2023, Imieniny: Wera, Zofia, Honoriusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Grzegorz Nowaczyk nie martwi się o referendum, bo zgodnie z nową ustawą będzie nietykalny?

26.01.2012, 13:00:28 Rozmiar tekstu: A A A
Grzegorz Nowaczyk nie martwi się o referendum, bo zgodnie z nową ustawą będzie nietykalny?
REKLAMA

Elbląskie media rozpisują się o referendum, które według prawa może zostać przeprowadzone na wniosek pięciu obywateli uprawnionych do głosowania, ale, jak donosi "Gazeta Wyborcza", jeśli wejdzie w życie ustawa samorządowa przygotowywana przez Bronisława Komorowskiego, prezydenci miast będą mogli zostać senatorami i staną się praktycznie nieodwołalni.

Chodzi o "Ustawę o wzmocnieniu udziału mieszkańców w działaniach samorządu terytorialnego". Ustawa ta ma wprowadzić szereg instytucji, które mają dać więcej głosu mieszkańcom - m.in. ureguluje sprawę konsultacji obywatelskich czy obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej. Według społeczników skupionych wokół Kongresu Ruchów Miejskich to tylko pozór. Ustawa bowiem znacznie bardziej wzmacnia wójtów, burmistrzów i prezydentów.

Przepisy ustawy zakładają: m. in., że prezydent miasta będzie mógł pełnić jednocześnie funkcję senatora, a wtedy będzie mu przysługiwał immunitet. Prezydent będzie nie tylko organem wykonawczym, który wprowadza decyzje rady, lecz również zarządzającym, co oznacza, że niektóre decyzje (nie wiadomo jakie) mógłby podejmować sam.

Jeśli ustawa wejdzie w życie, w przypadku chęci odwołania prezydenta miasta, w referendum będzie musiało uczestniczyć, nie jak obecnie trzy piąte, ale przynajmniej tyle samo mieszkańców, co podczas wyborów. Dopiero wtedy referendum będzie ważne.

 

opr. KJ

Oceń tekst:

Ocen: 16

%25.0 %75.0


Komentarze do artykułu (56)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --5
  ~ POlitolog
  Czwartek, 26.01

  Ludzie zejdźcie na ziemię, nawet przy obecnych przepisach nie ma szans, żeby ludziom chciałą się iść na jakieś referendum które nic nie zmieni a jedynie obciąży niepotrzebnie budżet gminy to będa tylko pieniądze wyrzucone w błoto i niepotrzebne nerwy.

 2. 2
  +32
  ~ Rewolucja będzie?
  Czwartek, 26.01

  Pozostanie obyatelom jedno, wyjśc na ulice jak w 1970r czy 1 1981r i siłą wywalać z urzędów polityków.

 3. 3
  +30
  ~ JesusAlvaro
  Czwartek, 26.01

  Nie znamy szczegółów ale na pierwszy rzut oka Bul-Komorowski szykuje nam niesamowity gniot prawny po którym TK przejedzie się jak po szmacie:D

 4. 4
  +16
  ~ Zdzichu
  Czwartek, 26.01

  Dla swojego dobra obywatele zostaną wzieci za mordę a jak im będzie mało to dostaną jeszcze po ryju.Na ten cel przeznaczone sa podwyżki po 300 zł dla każdego wojskowego i policjanta.Aparatczycy PO zostaną nieusuwalną szlachtą bronioną siłą mundurowych bagnetów.Korea Płn za progiem.

 5. 5
  +16
  ~ zombi
  Czwartek, 26.01

  Ustawa o samorządzie gminnym została skopana w momencie uchwalenia bezpośrednich wyborów naczelników, burmistrzów i prezydentów. Każdy obiecywacz, bedący przy kasie, popierany przez partię będącą aktualnie na topie może się załapać nie mając żadnych kwalifikacji. Cztry lata bedzie wszystko psuł i nic mu nie można zrobić bo naród wybrał ! Kiedyś to Rada Gminy wybierała organ wykonawczy jak się nie sprawdzał to won. A teraz niektórzy zarządzaja miastem z więzienia !!!! Prezydent przygotowuje jeszcze gorszy pasztet. Wydaje się, że przy takich pomysłach nasz piękny kraj jest nie do uratowania

 6. 6
  +12
  ~ karol
  Czwartek, 26.01

  To co mamy płakać i narzekać ,że nic nie da się zrobić ,won z takimi co się bawią wladzą , jak będzie zapowiadana incjatywa o referendum i wotum barku zaufania dla władzy ,która marnotrawi ludzkie pieniądze to i frekfencja będzie .

 7. 7
  +15
  ~ ciemnota
  Czwartek, 26.01

  durnie wybrali wrogów Polski !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 8. 8
  --22
  ~ POlitolog
  Czwartek, 26.01

  Drogie "pisiorki" wyjść na ulicę to sobie możecie w każdej chwili bo spacery są wskazane na uspokojenie!;) A władze wybiera się podczas demokratycznych wyborów, jak wam nie pasuje to wynocha na Białoruś, Kubę lu do Korei Północnej!;)

 9. 9
  +9
  ~ POrazony POwiec
  Czwartek, 26.01

  No to właśnie może o to chodzi wówczas razem z Dziewiałem będą siedzieli sobie na wygodnych fotelikach senatu na legalu?

 10. 10
  +12
  ~ PIerdzi-tolog
  Czwartek, 26.01

  POlitolog. Jakiś y dziwny jesteś . Tu jesteś za obecnym rządem , na...... piszesz zupełnie odwrotnie. Coś z główka nie tak?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.6757559776306