Czwartek, 30.11.2023, Imieniny: Justyna, Andrzej, Konstanty
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Marszałek Borusewicz: Senat po tych wyborach będzie bardziej kolorowy

05.10.2011, 10:05:58 Rozmiar tekstu: A A A
Marszałek Borusewicz: Senat po tych wyborach będzie bardziej kolorowy
fot. Kamila Jabłonowska

Wczoraj (4 października) do Elbląga przyjechał Marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz. Podczas spotkania z mediami Marszałek zapewniał o potencjale, jaki kryje się w naszym województwie. - Jest pewien skarb, który tutaj macie – Zalew Wiślany – powiedział. - Na pewno powinien być zrobiony plan rewitalizacji południowej części Zalewu Wiślanego. Jeśli zostanie otworzona droga wodna z Berlina na Zalew przez Wartę, Wisłę, to wpłyną tutaj turyści. To będzie korzystne również dla Elbląga.

W czasie pobytu w naszym mieście, Bogdan Borusewicz wraz z prezydentem Grzegorzem Nowaczykiem i posłem Sławomirem Rybickim spotkał się z dziennikarzami. Sławomir Rybicki rozpoczął konferencję słowami - Pan Marszałek powie o polskim parlamentaryzmie w kontekście kierowania Senatem. Myślę jednak, że to jest dobry moment, by porozmawiać też o kwestiach lokalnych, tożsamości lokalnej, małej ojczyźnie i budowaniu lokalnego gruntu do dyskusji.

Podczas spotkania Marszałek podkreślał jak ważną rolę w państwie odgrywa Senat. – Z Sejmu trafiły do nas 973 ustawy. Zgłosiliśmy 5408 poprawek. 86 procent tych poprawek zostało przyjętych przez Sejm. (…) Senat zajmuje się również Polakami na świecie. Łącznie w czasie funkcjonowania Senatu, w tych ponad 20 latach, budżet Senatu wsparł naszych rodaków na sumę ponad 840 milionów złotych. W tej kadencji było to 300 milionów. (…) Ponad 63 mln zł przeznaczyliśmy na wsparcie szkolnictwa polskiego na Litwie.

Marszałek Bogdan Borusewicz podkreślał jak wielkie znaczenie dla naszego miasta ma rozwój współpracy z Rosją. - Elbląg, ale też w ogóle województwo warmińsko – mazurskie, jest bardzo mocno zaangażowane we współpracę z Obwodem Kaliningradzkim już od wielu lat. Ta współpraca wygląda coraz lepiej i spodziewamy się, że od 1 stycznia zostanie otwarty mały ruch graniczny między naszymi województwami i Obwodem Kaliningradzkim. To niewątpliwie zdynamizuje także Elbląg. Port w Elblągu może na tym zarabiać.

Z kolei poseł Rybicki w Zalewie Wiślanym widzi kapitał turystyczny i biznesowy, który w połączeniu z Kanałem Elbląskim może przynieść naszemu miastu wiele korzyści. - Tu naprawdę jest wielki potencjał i warto jest połączyć w tym celu siły elbląskie i gdańskie. Aż się prosi zrobić wspólną rzecz. To jest właśnie to miejsce, w którym można pokazać, że współpraca między Gdańskiem a Elblągiem ma tu praktyczny wyraz.

Dziennikarze poruszyli temat atmosfery, w jakiej przeprowadzane są tegoroczne wybory oraz ich zmienioną formę. Dla Sławomira Rybickiego obecna kampania znacznie różni się od poprzednich. - Rozgrywa się przy znacznie większych emocjach – stwierdza. - Język debaty publicznej w ostatnim okresie bardzo się wyostrzył. Ta kampania budzi wiele emocji i myślę, że przez to nie do końca jest dla wszystkich przekonywająca i zrozumiała.

– Uważam, że Senat po tych wyborach będzie bardziej kolorowy, ponieważ niektóre lokalnie ugrupowania, które są silne lokalnie, do tej pory nie wchodziły w większych okręgach – stwierdza Marszałek Borusewicz. - W mniejszych okręgach ich lokalna przewaga może dać im mandat. (…) Senator będzie bliższy wyborcom, bo duże okręgi zostały podzielone na okręgi jednomandatowe. Łatwiej jest pracować w mniejszym okręgu, łatwiej jest nawiązać kontakt z wyborcami. Ale jak ten Senat będzie teraz wyglądać to jest dla mnie zagadka.

Poseł Rybicki zapewniał również, że jeśli zdobędzie mandat założy biuro w Elblągu i będzie w nim częstym gościem. – Chciałbym, aby moje biuro poselskie było miejscem debaty o ważnych sprawach dla Elbląga i dla całej Polski. Aby było miejscem spotkań i kreatywnej dyskusji, o tym co ważne jest dla Elbląga, co ważne jest dla budowania tożsamości, pozycji i dumy miasta.

Dla gospodarzy bardzo ważnym tematem była zapowiadająca się niska frekwencja na wyborach. Jak donoszą sondaże połowa wyborców nie pójdzie głosować. – Ci, którzy świadomie nie chcą iść zagłosować głosują, ale za tym, żeby kto inny podjął za nich decyzję – zaznacza Marszałek.

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 5

%40.0 %60.0


Komentarze do artykułu (32)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +5
  ~ inc
  Środa, 05.10

  jacy oni mdrzy... widzimy potencjal" a czy wy jedni z drugimi cwaniaki z wiejskiej myslicie ze jestesmy idiotami i my nie widzimy?!!? posel rybicki otworzy biuro do debat gosciu po kiego łgasz.... zlapac jakiegokolwiek posla w biiurze to szczyt po ok 10 probach w elblagu jestem o tym przekonaqny

 2. 2
  +2
  ~ Paliwoda
  Środa, 05.10

  O ile wzrósł polski PKB od tych 5408 poprawek? Przecież od tych ustaw i poprawek mamy tylko jedno z najbardziej zbiurokratyzowanych państw w Europie.Gospodarka coraz bardziej zapętla się w produkowanych na Wiejskiej przepisach,rosną tłumy interpretujących je urzedników (oczywiście zwiazanych z PO) A jeszcze niedawno Platforma szla do wyborów z hasłem likwidacji Senatu i "przyjaznego państwa" Ale gdzie wtedy ulokowała by swego PZPRowskiego kandydata z Elbląga WGD.Rzeczywiście kolorowo,głównie czerwono w Senacie będzie,przynajmniej taki cel przyświeca PO

 3. 3
  +2
  ~ rojek
  Środa, 05.10

  senat kolorowy - raczej o połowę zmiejszony być powinien!!!

 4. 4
  --6
  ~ PO prowadzi skuteczną kampanię, a PiS?
  Środa, 05.10

  A PiS dzięki Jarosławowi Kaczyńskiemu pograża się coraz bardziej. Teraz najwyraźniej w zwycięstwie ma pomóc J. Kaczyńskiemu Stasi i KGB. A rolę "złego Niemca" odgrywa tym razem Pani Kanclerz Angela Merkel..... Jarek, weź odstaw te tabletki!

 5. 5
  +7
  ~ kiedy
  Środa, 05.10

  KIEDY ELBLĄG w POMORSKIM !!!!!!!!!!!!! KIEDY PRZEKOP MIERZEI !!!!! TO INTERESUJE ELBLAŻAN !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 6. 6
  +7
  ~ mis kolabor
  Środa, 05.10

  A co wezmą posłów z azji i afryki ........?

 7. 7
  +3
  ~ zorro
  Środa, 05.10

  A gdzie kandydat na senatora Dziewałtowski-Gintowt do niedawana twarz SLD.

 8. 8
  +9
  ~ jasio
  Środa, 05.10

  POszli won!!!!!!!

 9. 9
  --6
  ~ Jarek strzelił sobie znowu w kolano.
  Środa, 05.10

  ~~jasio, a paszoł ty w pis.du! Wczoraj twój guru mocno zawistował z kanclerz Merkel - oby tak dalej! Kupiliśmy z sąsiadem już 2 szampany i wódeczkę - wszystko chłodzi się w lodówce na wesoły i szczęśliwy wieczór 9.10.2011. Ale sprawy się coraz bardziej klarują - dzięki Jarosławowi K. - więc pewnie już nie POczekamy, a w sobotę zaczniemy świętować zwycięstwo wyborcze Platformy!!!

 10. 10
  +5
  ~ POrażka
  Środa, 05.10

  hahaha nagle Pan Rybicki elblążaniniem pełną gębą, cztery lata temu był rodowitym mieszkańcem Olsztyna (ciekawe ile razy był tam w ciągu kadencji), skąd startował jako jedynka. jutro podobno Pan Rybici zaprasza minister edukacji - i tak się bawią, obiadki, bankieciki.... a tak nawiasem podobno pan prezydent przeznacza 20 tys. na catering na dzień nauczyciela, który zrobi firma radnego PO - to się nazywa tanie państwo, a tak mowi, ze nie ma pieniędzy w budzecie. szkoda ze oszczędza tylko na mieszkancach

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0744349956512