Sobota, 20.04.2024, Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czeslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Z cyklu: rozmowy z "jedynkami" - Władysław Mańkut (Sojusz Lewicy Demokratycznej)

19.09.2011, 10:18:00 Rozmiar tekstu: A A A
Z cyklu: rozmowy z
fot. Kamila Jabłonowska

 Okres przedwyborczy to zawody na krótkim dystansie. Kandydaci robią wszystko, żeby zaistnieć, żeby o nich się mówiło. W myśl zasady, wszystko jedno jak, byle było głośno. Programy wyborcze i poglądy często spychane są na margines i ostatecznie idąc do urny wyborca niewiele wie o ludziach, na których ma głosować. Ubolewając nad brakiem debat z udziałem publiczności, podczas których można by lepiej poznać kandydatów, w cyklu wywiadów z "jedynkami" staramy się przedstawić ich stanowiska w kilku kwestiach. Wprawdzie przeprowadzone rozmowy nie wyczerpują tematu, jednak mamy nadzieję, że choć w części pomogą podczas dokonywania wyboru 9 października.

Dzisiaj spotkanie z Władysławem Mańkutem, "jedynką" z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

W „Rzeczpospolitej” pojawił się artykuł, w którym studenci i pracownicy uczelni zachęcają wyborców, by nie głosowali na liderów partii z uwagi na to, że ich zdaniem miejsce to zawdzięczają  wpływom w partii a nie rzeczywistej działalności społecznej. Co Pan o tym sądzi?


Myślę, że niekoniecznie właśnie takie są powody  tego, że kandydat jest na pierwszym miejscu.  Nie chciałbym używać nazwisk, ale bywa, że kandydat nie jest związany ze środowiskiem, jest „przywieziony w teczce” i został umieszczony na pierwszym miejscu listy z uwagi na działalność polityczną. Uważam jednak, że nie można wszystkich jedynek traktować jednakowo.  Choć sam jestem obecnie jedynką, to wiem z własnego doświadczenia, że miejsce na liście nie ma znaczenia. Kandydując do Senatu dostałem się z miejsca siódmego, a innym razem, kandydując do Sejmu  z pierwszego -  już nie.  Myślę, że wyborcy znają dorobek kandydatów i ocenią ich właściwie. A takie uproszczenie byłoby bardzo  niesprawiedliwe.

Czy jest Pan zatem zwolennikiem debat, z udziałem publiczności, w których kandydaci pozwolą  lepiej się poznać?

Tak.  Uważam, że to byłoby uczciwe.  Pytania mogłyby być zadawane z zewnątrz i kandydaci mogliby pytać się nawzajem. Myślę, że debaty otwierałyby możliwość konfrontacji z elektoratem. Dałyby możliwość  wolnego i suwerennego, bezwzględnie osobistego wyboru. Wielokrotnie obserwowałem przygotowania do wyborów. Tam debaty odbywają się z elektoratem, który nie tylko przepytuje z programu, ale rozlicza z poprzednich obietnic, zwłaszcza tych niezrealizowanych.

Jednym z głównych haseł Ruchu Palikota jest zaprzestanie finansowania partii politycznych z budżetu państwa. Co Pan o tym sądzi?


W kadencji 2001- 2005 też o tym mówiliśmy. Sama myśl, jest myślą szlachetną, ale sama szlachetność nie wykreuje możliwości działania partii. Z czego miałyby działać partie? Z samych składek nie dałyby rady. Rozwiązaniem byłoby danie możliwości podatnikom, aby deklarowali, na którą partię ma być przekazana kwota, np.0,5 procent ich podatku.  Natomiast obawiam się, że zniesienie finansowania z budżetu państwa mogłoby doprowadzić do korupcji politycznej.

Czy nie uważa Pan, że wydawanie pieniędzy na bilbordy, spoty reklamowe, plakaty, to strata pieniędzy?


Tak. Jest to marnowanie pieniędzy. Dlatego świadomość wyborców powinna być większa. Cały czas powinno się pracować na swoją opinię u wyborców, a nie wyłącznie robić to w czasie wyborów obwieszając miasto plakatami.

Co sądzi Pan o propozycji likwidacji Senatu?


SLD proponowało już dawno likwidację Senatu, ale nie jest to prosty zabieg. Zapis o Senacie znajduje się w Konstytucji i musiałaby być wniesiona do niej poprawka. Nie było wtedy chętnych, żeby nam w tym pomóc.

To znaczy, ze obecnie głosowałby Pan za likwidacją Senatu?

Uważam, że Senat wypełnił już swoją rolę. Bardziej byłbym za tym, żeby stworzyć izbę samorządową, którą tworzyliby przedstawiciele sejmików wojewódzkich. Stanowiliby oni pomost między parlamentem, rządem a samorządem. Przynosiłaby faktyczną wiedzę o potrzebach regionu.

Żyjemy w kraju katolickim. Czy Pana zdaniem oznacza to, że Kościół powinien mieć wpływ na  Rząd, czy jednak powinno nastąpić zdecydowane oddzielenie Państwa od Kościoła i czy według Pana religia powinna być wycofana ze szkół?

Mamy dobrze skonstruowaną konstytucję, mamy podpisany konkordat, problem leży tylko w realizacji. Nie robiłbym jednak spektaklu przedwyborczego jeśli chodzi o kwestie wiary i kościoła, bo to nie jest na to czas. Na pewno należy uczyć tolerancji zarówno politycznej jak i religijnej. Od nauczycieli oczekiwałbym żeby uczyli dzieci szacunku do drugiego człowieka, bez względu na jego wyznanie czy sympatie polityczne.

Czyli zamiast lekcji religii powinny być w szkołach lekcje tolerancji?

Myślę, że tak. Tworzyłoby to państwo, w którym żyłoby się spokojniej. Bez wojen polsko – polskich.

A co dla Elbląga? Jakie widzi Pan możliwości zmniejszenia bezrobocia?

Elbląg powinien odgrywać ważniejszą rolę w województwie niż dotychczas, a także w trójkącie miast Trójmiato – Elbląg – Olsztyn. Również, jeśli chodzi o kwestie rozwoju nauki, ochrony środowiska, obszaru elektrotechniki, energetyki. Jeżeli nie wrócimy do tych aktywnych koncepcji rozwoju, to nie będzie szans na wzrost gospodarczy i zmiany na rynku pracy. Usługi i handel  to za mało.  Trzeba zainwestować w infrastrukturę. Bez myślenia kategoriami potrzeb tego miasta nic się nie zmieni. Koniecznością i obowiązkiem jest wykorzystanie trasy S22 i uruchomienie transportu morskiego na Zalewie oraz połączenie trasy S22 z autostradą A1. Już dzisiaj trzeba przygotować się do roku 2018, kiedy to w Federacji Rosyjskiej odbędą się kolejne Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. Jednym z miast, w których odbędą się mecze, jest Kaliningrad. Musimy wykorzystać nasze położenie. Konieczny jest również  rozwój obszarów wiejskich oraz inwestycja w infrastrukturę drogową i kolejową.

Nie wspomniał Pan o elbląskim porcie.


Jak będzie zbudowany kanał przez Mierzeję, to wówczas port elbląski ożyje. On ma szansę, żeby milion ton przeładowywać rocznie. To są duże pieniądze dla Elbląga. Port dałby większe możliwości rozwoju turystyki.

Dużo emocji wzbudza nasza służba zdrowia. Jaki ma Pan pomysł na ułatwienie życia pacjentom?


Dla pacjenta najważniejsza jest dostępność do usług medycznych. Należałoby ją polepszyć. Pacjenta nie powinno obchodzić skąd pochodzą pieniądze na funkcjonowanie służby zdrowia. Ma funkcjonować. Gdy pani idzie do lekarza, to ma panią przyjąć, ma skierować na badania szczegółowe, jeżeli uważa, że trzeba, a nie kombinować, że zejdzie mu parę złotych, albo że mu NFZ nie zwróci.

Na koniec proszę powiedzieć jakiego wyniku głosowania Pan się spodziewa?


Sondaże są mało wiarygodne. Sądzę, że SLD powinno zdobyć około osiemnastu procent.

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 8

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (29)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +14
    ~ the end
    Poniedziałek, 19.09

    Czas na młodych.A może już pora odejść ,było się tyle lat i tylko obietnice przed wyborami.A dlaczego przez cztery lata i wcześniej nic.

  2. 2
    +12
    ~ już czas
    Poniedziałek, 19.09

    Młodzi ,teraz ich czas .

  3. 3
    +20
    ~ k.r
    Poniedziałek, 19.09

    panie Mankut czas na emeryturę-co Pan zrobił przez 30 lat rządzenia w Elblągu oprócz walki o stołek, mam nadzieję że mieszkańcy to docenią

  4. 4
    +16
    ~ TUBYLEC 1
    Poniedziałek, 19.09

    Elbląg powinien odgrywac większą rolę w trójkącie Trójmiasto - Elbląg - Olsztyn. Czemu więc jej nie odgrywa? Kto jak nie SLD sprzedał Elbląg Olsztynowi i kto pozwala Olsztynowi hegemonistycznie osłabiac range naszego miasta i regionu? Marginalizacja i pauperyzacja - to zawdzięczamy błędom panów polityków i ich brakowi wyobrażni. Mysleli, że uda się pograc z Olsztynem, który zrezygnuje z funkcji Centrum na rzecz peryferyjnie połozonego Elbląga. Nie zrezygnował. Garnie wszystko. Elblążanie bezsilnie mogą obserwowa, jak kurczy się ich miasto, rządzone w dodatku obecnie przez ludzi bez wizji jego rozwoju, za to z ustami pełnymi obietnic. Ja Panu M. (tow. M) serdecznie dziękuję za jego dalszy udział. Gdybym był chociaż jego kolegą lub krewnym, pozwoliłbym mu jeszcze dobrze zarabiac i ustawiac się oraz swoich bliskich. Ale nie jestem, natomiast pragnę sam pożyc w ciekawym miejscu, które zasługuje na więcej niz bycie powiatową mieściną, pozbawianą pieniedzy, inwestycji, miejsc pracy i szacunku dla jej mieszkańców.

  5. 5
    +2
    ~ www.stronaPJN.pl
    Poniedziałek, 19.09

    Komentarz zablokowany z powodu naruszenia regulaminu!

  6. 6
    +13
    ~ anonim
    Poniedziałek, 19.09

    Różnica między zdjęciem tego pana na plakacie wyborczym a rzeczywistością jest szokująca - jakieś 20 lat

  7. 7
    +13
    ~ Młody
    Poniedziałek, 19.09

    i jedynka nie pomoże ,pora na koniec politykowania.

  8. 8
    +11
    ~ gimnazjalista
    Poniedziałek, 19.09

    Głosowanie na osoby powyżej 50 roku życia (poza nielicznymi wyjątkami) jest bezcelowe. To dinozaury, które ciągną tylko do koryta, bez pomysłów i wizji nowoczesnego państwa. Pozdrawiam wszystkich, pieniaczy również.

  9. 9
    +1
    ~ ccc
    Poniedziałek, 19.09

    zł......... http://www.hotmoney.pl/artykul/prasa-polska-poslowie-dostana-wysokie-odprawy-2-21677

  10. 10
    +1
    ~ :-)
    Poniedziałek, 19.09

    Tylko partia Palikota lewica nic dobrego nie zrobiła sami prywaciarze tak stary lewak obecnie w PO gdzie jego przekonania wstydu nie macie.PASOŻYTY

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3215289115906