Niedziela, 2.10.2022, Imieniny: Slawa, Dionizy, Teofil
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SŁUŻBA ZDROWIA

Elżbieta Gelert, dyrektor WSZ: Po raz pierwszy zaczynam się autentycznie bać o ten szpital

11.01.2022, 19:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elżbieta Gelert, dyrektor WSZ: Po raz pierwszy zaczynam się autentycznie bać o ten szpital
Zdjęcie stanowi ilustrację do artykułu (fot. archiwum redakcji)
Elżbieta Gelert, dyrektorka Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, podczas zwołanej konferencji prasowej odniosła się do podwyżek cen prądu i gazu oraz zwiększenia wynagrodzenia. - Po raz pierwszy zaczynam się autentycznie bać o ten szpital. Te ceny przekładają się praktycznie na wszystko – mówiła.
 
 
- Szpital musi zrealizować najniższą płacę, czyli wzrost o 210 zł, na co nie otrzymał żadnych pieniędzy. Musimy sami sobie wygospodarować te 210 zł. Miesięcznie wychodzi nam z tego 65 tys. zł, czyli rocznie 780 tys. zł. Do tego oczywiście trzeba doliczyć wszelkie pochodne – stwierdziła Elżbieta Gelert.
 
Kolejną kwestią jest cena prądu. - Była obowiązkowa potrzeba podpisania umowy na energię, bo inaczej byśmy jej nie mieli. Energia będzie nas kosztowała o 74 proc. więcej. W jeśli w 2021 r. energia kosztowała nas 2 mln 700 tys. zł, czyli miesięcznie ok. 225 tys. zł to na rok 2022 szacowana jest na 4 mln 681 tys. zł, czyli wzrost o prawie 2 mln zł. To dodatkowo miesięcznie 165 tys. zł – podkreśliła Elżbieta Gelert.
 
Cenę gazu, Elżbieta Gelert określiła jako „jedną wielką niewiadomą”. - Na gaz nie trzeba wcześniej podpisywać umowy, dlatego myśmy jej nie podpisali. To jest pewne ryzyko, bo cena może wzrosnąć, ale może też spaść – stwierdziła. - Jeśli cena by spadła, a my mielibyśmy już podpisaną umowę to sprawa byłaby zamknięta i szpital wtedy nie miałby możliwości żadnego manewru.
 
 
Na dzień dzisiejszy, biorąc pod uwagę cenę rynkową, w stosunku do tego, co wydawaliśmy w zeszłym roku wzrost jest o 640 procent. W 2021 r. wydawaliśmy na gaz 665 tys. zł, czyli średnio w miesiącu 55 tys. zł. Natomiast w 2022 r., przy obecnej cenie wychodziłoby 4 mln 220 tys. zł. Średnio miesięcznie to jest 350 tys. zł, czyli o 300 tys. zł więcej miesięcznie na samym gazie
 
- podkreśliła Elżbieta Gelert.
 
 
Oznacza to, że miesięcznie Szpital będzie musiał przeznaczyć na opłaty o 5 mln zł rocznie więcej. - Mamy mniejsze pieniądze jeśli mielibyśmy porównać półrocze 2021 do półrocza 2022. Fundusz cały czas mówi, że koło marca oni nam wyrównają tak, żeby było tak samo, ale przecież koszty nam wzrastają – stwierdziła Elżbieta Gelert.. - Po raz pierwszy zaczynam się autentycznie bać o ten szpital. Te ceny przekładają się praktycznie na wszystko. Mamy podwykonawców jeśli chodzi o kuchnię i sprzątnie, którzy już czekają w kolejce.
 
 
 
Jestem naprawdę tym wszystkim przerażona. Po raz pierwszy, a pracuję w tym szpitalu ponad 20 lat. Były gorsze lata, ale tak na początku tragicznie jeszcze się nigdy nie zapowiadało. Myślę, że tak jest we wszystkich szpitalach. (...) A od 1 lipca Fundusz będzie znowu kazać podwyższyć płace dla personelu. Czy za tym pójdą pieniądze? Zobaczymy
 
 
– dodała.
 
Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 5

%20.0 %80.0


Komentarze do artykułu (53)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +45
  ~ moja ocena
  Wtorek, 11.01

  Ja też się obawiam bo jest żle zarządzany.

 2. 2
  +1
  ~ Kryspin
  Wtorek, 11.01

  "Polska w ruinie" to będzie dopiero teraz na zamówienie PiS - za parę miesięcy. Niezapłacone rachunki zaległości, długi, upadłości. Starzy będą mieli powtórkę z historii, a młodzi lekcję jak kończą się rządy kłamców, pozorantów i populistów. A pamiętacie jak Kaczyński z lokalnymi klakierami zwołał konferencję prasową w krzakach w Elblągu? Komedia.

 3. 3
  +4
  ~ ja
  Wtorek, 11.01

  Kryspin ma w 100% rację. Jeszcze zatęsknimy za ciepłą woda w kranie. Dzieki elektoratowi tych przestępców.

 4. 4
  +31
  ~ zkm
  Wtorek, 11.01

  Starzy ludzie boją się podejmować decyzje - czas na emeryturę

 5. 5
  +13
  ~ Boki
  Wtorek, 11.01

  Ale cyrk, to się dzieje naprawdę???? Ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha

 6. 6
  +29
  ~ agawa 123
  Wtorek, 11.01

  ten szpital już dawno przestał być dobrym szpitalem dla pacjenta...Pani dyrektor kiedy uruchomi Pani oddział neurologiczny ? czy nadal działa tylko do 16 tej

 7. 7
  +37
  ~ m
  Wtorek, 11.01

  O kilka lat za późno pani dyrektorko! Daaaaawno winna pani się byłą bać o ten szpital, teraz jest tam taki b....l , że może pani nie podołac.

 8. 8
  --1
  ~ Polak
  Wtorek, 11.01

  Rachunek niech wyśle Donaldiniowi on zapłaci, w końcu to najbogatszy polski emigrant. I napisze do wladimira żeby na Jamale kurek odkręcił to ceny gazu spadną. Wszystkiemu winny PiS, że susza w Brazylii i kawa droga też. Polacy to dziwny naród lubią być dymani w d.. e, pracować za 5 zl/h albo jeździć na szparagi dorabiać tych co nas zrujnowali. Zero logiki.

 9. 9
  +24
  ~ Elka
  Wtorek, 11.01

  Innym mówicie za ile można żyć przy rosnących cenach jednakże pensja i dieta tiule pani dyrektor? Pani się martwi? To proszę zmniejszyć niektórym place. Pozdrawiam

 10. 10
  +22
  ~ Elbląg
  Wtorek, 11.01

  Ale jak sobie kolega prezydent Witek, baaaa kolega viceprezydent z PO Michaś i koledzy radni bezradni z KO PO podnosili dietki ile wlezie to larum nikt nie podnosił. Żenada. Za miskę ryżu może ku chwale Donalda. Masakra, jak oni mogą dać ludziom tyle zarabiać.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1021680831909