Sobota, 24.03.2018, Imieniny: Gabriel, Marek, Gabor
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SŁUŻBA ZDROWIA

W Elblągu na karetkę czekamy średnio 9 minut. Mieścimy się w normie, ale może być lepiej

11.01.2018, 06:00:32 Rozmiar tekstu: A A A
W Elblągu na karetkę czekamy średnio 9 minut. Mieścimy się w normie, ale może być lepiej
Fot. Ryszard Biel

W Elblągu średnio 9 minut zajmuje zespołom ratownictwa medycznego dotarcie do pacjenta. Ten czas, w tym roku może jeszcze się poprawić, za sprawą ambulansu, który kilka miesięcy temu zyskało elbląskie pogotowie. - Zabiegaliśmy o to od lat, wcześniej byliśmy najbardziej obciążeni, pod względem wyjazdów na dobę, w całym województwie. Teraz ta sytuacja została rozładowana - mówi Michał Missan, koordynator Działu Ratownictwa Medycznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu.

Jak długo czekamy na karetkę? Zgodnie z przepisami maksymalny czas dotarcia zespołu na miejsce zdarzenie nie powinien przekraczać 15 minut w mieście powyżej 10 tysięcy mieszkańców i 20 minut poza miastem powyżej 10 tysięcy mieszkańców.

W 2016 r. średnia czasu dotarcia zespołów ratownictwa medycznego do pacjenta w niemal wszystkich województwach, w tym również warmińsko-mazurskie (tutaj średni czas dotarcia do pacjenta wynosił 11 minut), spełniała kryteria. Założone w przepisach normy przekroczone zostały w województwie śląskim i mazowieckim w przypadku miast powyżej 10 tysięcy mieszkańców - informuje Główny Urząd Statystyczny w opublikowanym niedawno raporcie na temat ochrony zdrowia w 2016 roku, który pokazuje miedzy innymi: jak długo pacjenci oczekiwali na taką pomoc.

Tyle przepisy, a jak to wygląda w rzeczywistości? Nie najgorzej. Od 6 do 9 minut - tyle czasu najczęściej zajmowało zespołom ratowników medycznych dotarcie na miejsce zdarzenia w miastach powyżej 10 tys. mieszkańców w 2016 r. - wynika z danych GUS. Jak na ich tle prezentuje się Elbląg? Okazuje się, że mieścimy się w widełkach, a do maksymalnego czasu brakuje nam 6 minut.

Zarówno w roku 2016, jak i 2017 średnia dojazdu karetki do pacjenta w Elblągu wyniosła 9 minut

- informuje Magdalena Mil, rzecznik prasowy Narodowego Funduszu Zdrowia Oddziału w Olsztynie.

Jest szansa, że w tym roku czas oczekiwania pacjenta na przyjazd karetki w Elblągu jeszcze się skróci. Od sierpnia WSZ w Elblągu dysponuje dodatkowym ambulansem i zespołem ratownictwa medycznego, o co u wojewody zabiegano już od dawna. Obecnie elbląskie pogotowie posiada więc pięć ambulansów systemu ratownictwa medycznego. 3 stacjonują w bazie DRM przy ul. Orzeszkowej, a 2 w szpitalu przy ul. Królewieckiej.

Wcześniej nasze zespoły, pod względem wyjazdów na dobę, były najbardziej obciążonymi w całym województwie warmińsko-mazurskim. W tej chwili te parametry się poprawiły właśnie za sprawą dodatkowego zespołu i ambulansu

- mówił Michał Missan, podczas konferencji prasowej w grudniu ubiegłego roku.

W statystykach efekty uruchomienia dodatkowego zespołu, jeśli już będą widoczne dopiero w tym roku.

- Dodatkowy zespół w Elblągu działa od 1 sierpnia 2017 roku. Te dane nie mają jeszcze pełnego przełożenia na roczne parametry - dodaje rzeczniczka warmińsko-mazurskiego NFZ.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (14)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +4
  ~ Rafal W
  Czwartek, 11.01

  niestety to nie prawda!!!! czeka sie znacznie dluzej!!!! szczegolnie jak na podkladzie jest szanowny pan lekarz ktory musi dopic kawe!!!!

 2. 2
  +5
  ~ jako komisja panu zabraniam
  Czwartek, 11.01

  Na karetke 9 minut po wypadku, za to policja jest juz po 3 minutach zeby mandat wystawic i zebrac na 500+. Widac jakie priorytety ma to chore panstwo.

 3. 3
  +5
  ~ Uffg
  Czwartek, 11.01

  Średnio 9 min. Czyli może to być prawda... Raz 5 min raz 15 min... Wtedy już normy nie ma...

 4. 4
  +7
  ~ 349N
  Czwartek, 11.01

  Należy doliczyć czas na boksowanie się z dyspozytorem w Olsztynie. Niestety kontakt z CPR coraz gorszy.

 5. 5
  +7
  ~ Rebecca A. Bärbel Von Schmidt
  Czwartek, 11.01

  Tak pisowcom zależy na życiu ludzi, a brak zwiększenia nakładów na służbę zdrowia tylko to potwierdza, przykre...

 6. 6
  --6
  ~ Rebecca
  Czwartek, 11.01

  Jest nowy rok przyjmij się raz na zawsze h. Jungen. Tu jest polska i polski portal.

 7. 7
  +6
  ~ Człowieku na stolku
  Czwartek, 11.01

  Elblązanie maja dosyć słuchania fantasmangorii. Zgadamy powrotu dyspozytorni do Elbląga. Czy dociera do wojewody, ale od dłuższego czasu prosimy a nie dociera. Żeby zrozumieć trzeba miec mózg, dotarło.

 8. 8
  +6
  ~ Czytamy
  Czwartek, 11.01

  Otóż Elbląg jest bardzo obciążony wyjazdami pogotowia i stwierdzamy że za mało jest pojazdów, obsługi ratowniczej. Ale wszystko jest dawane na Olsztyn bo g, mieli. Może czas wyposażyć konkretnie elbląg w sprzęt szanowny wojewodo. Wiecznie na stolku nie będzie się siedziało i zwykli ludzie podziękuja. Konkrety i szybkie decyzje.

 9. 9
  +5
  ~ Ale jaja
  Czwartek, 11.01

  Piec ambulansow z załoga i na, 130 tys miasto Elbląg do tego miejscowości oscienne. Oj igra ktoś z ludzkim życiem. Już tu pisano dyspozytornia ma wrócić do Elbląga i kropka. Jeśli nie wróci to referendum i pa. Takich nam nie potrzeba, którzy niszczą własne miasto.

 10. 10
  0
  ~ Oczal
  Czwartek, 11.01

  Mimo upływu czasu, w którym funkcjonuje ustawa o ratownictwie nadal w Elblągu niektórzy tworzą swoje prawo. Nikt się z CPR nie boksuje, a dyspozytornie nie powrócą, bo zostały zlikwidowane z mocy ustawy. Kończy się proces przejmowania dyspozytorow przez wojewodów, będą oni podlegać jego jurysdykcji.

 11. 11
  +1
  ~ Tak myślę
  Czwartek, 11.01

  A mam tych ze świecznika w czterech literach.

 12. 12
  +1
  ~ ko
  Czwartek, 11.01

  O zdjecie patologii z wiejskiej hihi pozdroo

 13. 13
  0
  ~ ko
  Czwartek, 11.01

  O zdjecie patologii z wiejskiej hihi pozdroo

 14. 14
  +5
  ~ Do: „Rebecca”
  Czwartek, 11.01

  TY CHAMIE! NAUCZ SIĘ KULTURY! JAK SIĘ ZWRACASZ DO KOBIETY?! To że ta Pani ma obco brzmiące nazwisko to nie znaczy że możesz się tak odzywać, buraku ze wsi.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.