Poniedziałek, 20.05.2024, Imieniny: Aleksander, Bernardyn, Bazyli
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INTERWENCJE INFO

Mieszkańcy budynku przy Obrońców Pokoju nie mają gazu od 1 września! Co w tej sprawie robi ZBK?

23.11.2021, 18:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Mieszkańcy budynku przy Obrońców Pokoju nie mają gazu od 1 września! Co w tej sprawie robi ZBK?
Zgłosili się do nas mieszkańcy budynku przy ul. Obrońców Pokoju 15 i 17-17a - nieruchomości zarządzanej przez Zarząd Budynków Komunalnych. Mieszkańcy twierdzą, że nie mają gazu od 1 września br. Co jest powodem takiego stan rzeczy?
 
 
Zwróciliśmy się do Zarządu Budynków Komunalnych z pytaniem, dlaczego mieszkańcy pozbawieni są gazu od ponad 2 miesięcy.
- W minionych latach w budynkach Obrońców Pokoju 15 i 17-17A przeprowadzane były tylko doraźne naprawy instalacji gazowej, które wskazywane były do realizacji przy obowiązkowych corocznych przeglądach – informuje ZBK.
 
 
 
W 2021 r. po przeglądzie technicznym instalacji gazowych (Obrońców Pokoju 15 – 8.09.2021 r., Obrońców Pokoju 17-17A – 1.09.2021 r.) zalecono natychmiastowe wyłączenie dostawy gazu z uwagi na bezpieczeństwo mieszkańców. Wskazano, że z uwagi na bardzo zły stan techniczny urządzeń i występujące liczne wycieki gazu zalecany jest pilny remont całej instalacji gazowej
 
 
– wyjaśniał ZBK.
 
 
Jak zapewnia ZBK po analizie uznano, że remont instalacji we wskazanym zakresie jest nie opłacalny. - Wskazano, iż instalacja wymaga optymalizacji zastosowanych średnic oraz zachowania odległości od przegrody – stwierdził ZBK. - W wielu miejscach występuje brak możliwości oceny nieszczelności połączenia, co bezpośrednio wpływa na zagrożenia bezpieczeństwa mieszkańców. Otynkowane piony instalacyjne znajdujące się w częściach mieszkalnych utrudniają właściwą ocenę stanu technicznego instalacji gazowej, a to stwarza niebezpieczeństwo dla dalszego użytkowania instalacji.
 
Zdaniem ZBK zasadnym było wyniesienie pionów do części wspólnych wraz układami pomiarowymi.- Zastosowane elementy instalacji są niewłaściwym materiałem dla tego typu układów – dodaje ZBK. - Zły stan techniczny infrastruktury gazowej uniemożliwia jej doraźną naprawę i ze względu na bezpieczeństwo lokatorów wskazano konieczność budowy nowego układu gazowego.

 
Co zostało zrobione w tej sprawie?
 
- W zaistniałej sytuacji przepisy wymuszają na właścicielu budynku obowiązek sporządzenia dokumentacji technicznej przez uprawnionego projektanta oraz uzyskanie wszelkich zgód administracyjnych na podstawie których można wybudować nową instalację gazową – tłumaczy ZBK. - Przeprowadzone zostały postępowania przetargowe na wykonanie projektów.
 
 
Jakie było zainteresowanie? - W pierwszym postępowaniu przetargowym prowadzonym na platformie zakupowej nie wpłynęła żadna oferta – przyznaje ZBK. - W drugim postępowaniu został wyłoniony wykonawca na realizację dokumentacji projektowo-kosztorysowej. Następnie przeprowadzono postępowanie przetargowe na wyłonienie wykonawcy na budowę nowej instalacji gazowej.
 
 
Kiedy gaz zostanie przywrócony?
 
 
W poniedziałek, 15 listopada, podpisano umowę z wykonawcą robót. Zgodnie z zapisami umownymi wykonawca niezwłocznie przystąpi do realizacji robót. Przewidywany termin zakończenia prac ustalono do dnia 30 listopada 2021 r.
 
 
- zapewnia ZBK.
 

- Informujemy, że wszyscy najemcy, którzy wykorzystują gaz do ogrzewania lokali czy przygotowywania posiłków otrzymali stosowne bonifikaty w opłacie czynszowej – podkreśla ZBK. - Ponadto mieszkańcom, którzy posiadali ogrzewanie gazowe ZBK zaproponował udostępnienie źródeł grzewczych (grzejników elektrycznych). Jednakże najemcy nie skorzystali z tej propozycji zapewniając służby techniczne, że posiadają własne urządzenia.
 
 
Zarząd Budynków Komunalnych informował, że podejmuje wszelkie niezbędne działania w celu właściwego zarządzania zasobem mieszkaniowym, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom. - Ponadto informujemy, że terminy realizacji prac wynikają z ograniczonych mocy przerobowych firm świadczących tego typu specjalistyczne usługi – zapewnia ZBK.
 
 
 
Pytania do Zarządu Budynków Komunalnych wysłaliśmy drogą mailową. Odpowiedź, na zadane pytania zawierała podpis ZBK.
 
 
 
 
Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 15

%93.3 %6.7


Komentarze do artykułu (56)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --8
  ~ Mietek
  Wtorek, 23.11

  A po co gaz płyta indukcyjna lepsza od gazu.

 2. 2
  +7
  ~ Teresa
  Wtorek, 23.11

  Oka się rozlatują nic nie zrobili za poprzedniego a teraz nie lepiej

 3. 3
  +2
  ~ Trejh
  Wtorek, 23.11

  Czynsz człowiek płaci coraz droższy. Wszystko drożeje a pesje bez zmian Masło po 6.99 Na chleb nie będzie nas stać.

 4. 4
  +21
  ~ Czerniakowska się kłania
  Wtorek, 23.11

  Tam niema z kim rozmawiać. U nas na podwórku błoto . Kiedyś była trawa a samochody wszystko rozjeżdżały. Nikt się tym nie przejmuje. Mówiłam w adeemie ale tam nic nie chcą zrobić.

 5. 5
  +29
  ~ Q
  Wtorek, 23.11

  Może to taka polityka zbk na nakłonienie tych z kopciuchami a teraz i tych z gazem by przeszli na ogrzewanie z epec

 6. 6
  +9
  ~ Podeozny
  Wtorek, 23.11

  Przecież wszyscy wiedza ze w ZBK infrastruktura jest bardzo złym stanie technicznym. Zaniedbania przez wiele lat

 7. 7
  +7
  ~ Mieczysław
  Wtorek, 23.11

  Kiedyś to były czasy jak mieli warsztaty na Malborskiej. Człowiek przyszedł porozmawiał. Podanie napisali i wszystko załatwili . A teraz wszystko procedury. Papiery trzeba robić. A i tak nic nie robią

 8. 8
  +6
  ~ Prokurator zbk
  Wtorek, 23.11

  Zgłosić to do służb!!!! Niech winnych osądzą!

 9. 9
  +5
  ~ Jar
  Wtorek, 23.11

  Sąsiad kupił psa. Całą noc szczeka a potem pijany. Policja nic nie może ZBK nic nie może . Mówię im że tak nie powinno być ale oni też mówią to samo

 10. 10
  +4
  ~ Mieszkaniec GME
  Wtorek, 23.11

  Może wreszcie ktoś chce zrobić porządek. Wszyscy wiedzą, że nie było przeglądów gazowych, a jakby były to przez osoby bez uprawnień. Prokurator

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3079838752747