Piątek, 12.04.2024, Imieniny: Juliusz, Zenon, Wiktor
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INTERWENCJE INFO

"Pot zalewa oczy, ukrop jest nieznośny". Elbląga nie stać na klimatyzowaną komunikację miejską?

04.06.2018, 13:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
"Pot zalewa oczy, ukrop jest nieznośny". Elbląga nie stać na klimatyzowaną komunikację miejską?
Fot. archiwum redakcji/zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do tekstu

Upał każdemu daje się we znaki, ale w komunikacji miejskiej jest wręcz nie do zniesienia. Człowiek dosłownie "przykleja się" do siedzenia, pot leje się po plecach, zalewa oczy. To norma w elbląskich autobusach i tramwajach, czy ja miałam pecha i trafiłam na ten, który nie ma klimatyzacji - pyta Czytelniczka info.elblag.pl.

Klimatyzacja w samochodach to już norma. Bez niej jazda autem, szczególnie teraz, gdy żar leje się z nieba, byłaby męcząca. Jeśli chodzi o komunikację miejską, nie jest to już takie oczywiste.

Najczęściej jeźdźę po mieście rowerem. Jednak dwa dni temu skorzystała z komunikacji miejskiej. Jechałam tramwajem "trójką" około 15 minut i przyznam, że było to jedne z dłuższych 15 minut w moim życiu. To jakiś koszmar. Człowiek "przykleja" się do siedzenia, pot leje się mu po plecach, zalewa oczy. Nieczęsto korzystam z komunikacji i chyba teraz już wiem dlaczego. Czy tak jest we wszystkich tramwajach i autobusach, czy tylko ja miałam pecha i trafiłam na ten bez klimatyzacji

- pyta pani Dominika, mieszkanka Elbląga.

Takich opowieści jest wiele. Pasażerowie narzekają na ukrop w środkach komunikacji miejskiej. Nic dziwnego upał sprawia, że podróżowanie autobusami czy tramwajami jest nie lada wyzwaniem. Jak się okazuje, w Elblągu zdecydowana większość z nich jest pozbawiona klimatyzacji. Powód? Miasto za to nie zapłaciło.

W tramwajach nie ma klimatyzacji. Jeśli chodzi o autobusy, nie było takiego wymogu w umowie, którą w drodze przetargu, podpisano z przewoźnikami. Z tego, co mi wiadomo, klimatyzacja jest w niektórych autobusów. My jednak takiego wymogu, żeby była, nie stawialiśmy

- wyjaśnia Michał Górecki z Zarządu Komunikacji Miejskiej w Elblągu.

Umowa z przewoźnikami obowiązuje do końca 2020 roku. Więc klimatyzowanych autobusów elblążanie najszybciej mogą spodziewać się klimatyzowanych autobusów. Oczywiście, jeśli miasto postawi taki warunek w przetargu.

Możemy rozważyć tę kwestię, gdy będziemy pracowali nad warunkami kolejnego przetargu. To jednak wiążę się z dodatkowymi kosztami. Klimatyzacja w pojeździe komunikacji miejskiej automatycznie podnosi cenę za wozokilometr. Dodatkowo tę klimatyzację trzeba utrzymać w odpowiednim stanie, co również przyczynia się do tego, że wydatki na funkcjonowanie komunikacji miejskiej będą wyższe

- dodaje Górecki.

Na razie więc pasażerom dla ochłody pozostają otwarte okna. W tej kwestii ZKM, jak podkreśla pracownik zarządu, jest wyjątkowo skrupulatny.

W pojazdach musi być wymiana powietrza, a włazy dachowe, i okna powinny być możliwe do otworzenia. Szczególnie w tym czasie, kiedy temperatury są wyższe dużą uwagę przywiązujemy, akurat do tego wymagania
Drobiazgowo sprawdzamy, czy te okna są sprawne, czy można je otworzyć. W przypadku jakichkolwiek uchybień na przewoźnika nakładamy kary finansowe

- dodaje Michał Górecki.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (33)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +24
  ~ :(
  Poniedziałek, 04.06

  plus smród od nieumytych pasażerów.... ostatnio nawet autobus miał włączone ogrzewanie. to dopiero pogięło kogoś na maksa

 2. 2
  +12
  ~ rada miejska
  Poniedziałek, 04.06

  Jak nie stac??? PiS ma kase na WSZYSTKO tylko na to co nie potrzeba.Beda tansze bilety to i smród,bród i ubóstwo bedzie lepiej ,,jakos tak mniej smierdzialo".

 3. 3
  +16
  ~ Pasazer
  Poniedziałek, 04.06

  Okna ??ktore - te ktore sa zaśrubowane ? Kpina i farsa

 4. 4
  +4
  ~ hd
  Poniedziałek, 04.06

  Polak to śmierdziel,antyperspirant to dla niego pojęcie obce.Po co takim klima?

 5. 5
  +17
  ~ Lolek
  Poniedziałek, 04.06

  To zapraszam władze ZKM do podróży autobusem np. nr 17, 7 i innymi w godzinach szczytu. To co się dzieje woła o pomstę do nieba. W innych miastach klimatyzacja to standard i o dziwo bilet nie jest dużo droższy od tych w Elblągu, czasami nawet tańszy. Narzekaja, że nie ma chętnych do jeżdżenia autobusami czy tramwajami to już mają odpowiedź dlaczego. Tramwajami-autobusami jeździ wiele osób starszych, schorowanych z problemami związanymi z sercem to rzeczywiście mają podróż życia. Niby mówią o oknach i włazach o jakich oknach o nich mówią o tych wielkich panoramicznych których ne da się otworzyć. W wielu autobusach jest kilka malutkich podłużnych okienek uchylanych do góry co g.....daje przy takich upałach. Kiedyś autobus miał przesuwne okna i wtedy wlatywało powietrze, anie to co teraz.

 6. 6
  +4
  ~ ?????????
  Poniedziałek, 04.06

  A może jeszcze zrobią całkiem darmowe przejazdy, na razie ma być obniżka biletów. Pytam się, za co ZKM ma prowadzić "normalną" działalność, czy manna z nieba ma spaść.? Wszystko tylko populizm i do wyborów. Czy ktoś się nad tym zastanawia?

 7. 7
  +17
  ~ guh
  Poniedziałek, 04.06

  Tak to jest jak komunikacją zarządzają ludzie którzy z niej nie korzystają. To samo jest ze ścieżkami rowerowymi.

 8. 8
  +20
  ~ Motorniczy
  Poniedziałek, 04.06

  Zapraszam do kabiny 805. Wiem,że Wam gorąco, ale wysiądziecie chwycicie zimny napój, prysznic albo zimne piwo. Ja tam prawie dostaję udaru.

 9. 9
  +9
  ~ j23
  Poniedziałek, 04.06

  PEWNIE ŻE STAĆ , ale jeśli radni jedynej i słusznej partii wolą obniżać ceny biletów to ktoś musi dopłacić [ miasto] dla firm zajmujących się transportem ...., a może radni tejże partii wytężą umysły i zrobią jak w Olsztynie - gdzie są nowe autobusy i tramwaje...pozyskane ze środków unijnych, GDZIE KASA PŁYNIE STRUMIENIAMI......, na widzi mi się...., na razie są ci panowie złotoustymi........

 10. 10
  +10
  ~ Zara
  Poniedziałek, 04.06

  To nie wina pasażerów że mamy taką komunikację dziadoska, jak kasa dla ols, tyn na komunikację idzie od wszystkich. A dla Elbląga wala.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1020951271057