Wtorek, 16.07.2019, Imieniny: Henryk, Wlodzimierz, Brunon
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INTERWENCJE INFO

90-latka nie zajrzała na stronę internetową ratusza? Będzie ją to kosztowało ponad 300 zł

19.04.2018, 12:00:33 Rozmiar tekstu: A A A
 90-latka nie zajrzała na stronę internetową ratusza? Będzie ją to kosztowało ponad 300 zł

Terminy dotyczące udzielania bonifikat od opłat rocznych za użytkowanie wieczyste gruntów miejskich zmieniły się od tego roku. Sporo osób o zmianie dowiedziało się po fakcie. Część z nich, jak 90-letnia pani Irena z Elbląga, słono za to zapłaci. - Dlaczego nikt wcześniej jej o tym nie powiadomił? Mamę będzie to kosztowało ponad 300 zł. Ciekaw jestem, ile osób w ten sposób nabito w butelkę - denerwuje się pan Stanisław, syn kobiety. Urzędnicy przekonują, że choć nie mają takiego obowiązku, to o zmianie poinformowali na stronie internetowej.

90-letniej pani Irenie opłatę roczną z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowych stanowiących własność gminy Elbląg wyliczono w tym roku na ponad 700 zł. Kobieta jest emerytką, a dodatkowo w miesiącach zimowych mieszka u syna renicisty w Gdańsku, więc tak jak w poprzednich latach chciała się ubiegać o 50-procentową bonifikatę od podatku.

W ubiegłym roku, w imieniu mamy, złożyliśmy wniosek o bonifikatę na tydzień, kilka dni przed 31 marca, czyli terminem dokonywania opłaty. W tym roku chcieliśmy postąpić tak samo. Mama na początku marca doznała rozległego zawału serca, przebywała w szpitalu, więc dopiero 27 marca dotarliśmy do urzędu z wnioskiem. Wtedy też dowiedzieliśmy się o tym, że zaszła zmiana. Poinformowała nas o tym urzędniczka przyjmująca, bardzo niechętnie, wniosek o 50 proc. bonifikatę

- mówi pan Stanisław.

Pani Irena w tym roku szansy na ulgę raczej nie ma. Zgodnie z nowymi przepisami wniosek o bonifikatę powinien trafić do urzędu do 1 marca. O tym jednak dowiedziała się już po fakcie. Syn kobiety nie ukrywa, że winą za tę sytuację obarcza elbląski ratusz. W tej sprawie spotkał się nawet z Januszem Nowakiem, wiceprezydentem Elbląga. Jak mówi rozmowa nie przyniosła efektów.

Nie rozumiem dlaczego wcześniej nikt nas o tym nie poinformował. Czy nie od tego są urzędnicy? Zastanawiam się, ile osób zostało w ten sposób nabitych w butelkę. Oczywistym jest dla mnie, że informacja o zmianie terminu rozeszła się pocztą "pantoflową" do kolesiostwa, rodzin urzędników itd. Szkoda, że zapomniano o mieszkańca

- dodaje mężczyzna.

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy rzeczniczkę prasową prezydenta Elbląga. Joanna Urbaniak potwierdza, że w ubiegłym roku zmienił się termin składania wniosków o przyznanie bonifikaty.

Ustawą z dnia 20 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2017r. poz. 1509) zmieniono art. 74 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, który otrzymał brzmienie: "Osobom fizycznym, których dochód miesięczny na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza 50% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym rok, za który opłata ma być wnoszona, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski", właściwy organ udziela na ich wniosek 50 proc. bonifikaty od opłaty rocznej, jeżeli nieruchomość jest przeznaczona na cele mieszkaniowe lub wykorzystywana na te cele. Wniosek o udzielenie bonifikaty należy złożyć w terminie do dnia 1 marca roku, za który opłata jest wnoszona. Na podstawie art. 71 ust. 4 opłaty roczne wnosi się przez cały okres użytkowania wieczystego, w terminie do dnia 31 marca każdego roku, z góry za dany rok

- informuje Joanna Urbaniak.

Oczywiście nowela została ogłoszona w dzienniku urzędowym, taki jest obowiązek prawny. Informacji w sprawie zmian elbląski urząd nie wysyłał do mieszkańców płacących za użytkowanie wieczyste. Takiego obowiązku ratusz nie ma. Zainteresowani mogli ją jednak znaleźć na stronie internetowej Urzędu Miasta w Elblągu.

2 stycznia tego roku na stronie internetowej Urzędu została zaktualizowana karta usług KU-126, poprzez uaktualnienie daty podstawy prawnej i terminu składania wniosku. W związku z tym, iż urząd nie ma wiedzy, kto będzie zainteresowany złożeniem wniosku o udzielenie bonifikaty nie rozsyłał imiennych informacji o zmianie terminu na składanie wniosków

- dodaje Joanna Urbaniak.

Czy takie wyjaśniania usatysfakcjonują naszego Czytelnika? Raczej nie. Jak sam podkreśla, jego 90-letnia mama nie korzysta z internetu, więc o zmianie terminu nie miała szans się dowiedzieć. Mężczyzna, nie ukrywa rozgoryczenia. - Te ponad 300 zł, czyli 50 procent podatku, to dla emerytki duża kwota - dodaje.

W tym roku do elbląskiego ratusza wpłynęło blisko 50 wniosków o bonifikatę. W terminie, czyli do 1 marca wpłynęło 40 wniosków pozytywnie załatwionych oraz 9 wniosków po ustawowym terminie, rozpatrzono je negatywnie.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (18)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +8
  ~ mieszkaniec
  Czwartek, 19.04

  Brak dobrej woli jak zwykle

 2. 2
  +2
  ~ budyniek
  Czwartek, 19.04

  a syn od czego jest, ja się pytam? Do biednych chyba nie należą skoro mają podatek w wysokości 700 zł

 3. 3
  --4
  ~ qqaaa
  Czwartek, 19.04

  a synuś skoro mieszka w Gdańsku to niech idzie tam do ratusza i robi rewolte. Najlepiej jakby urzędnik z Elbląga pojechał do synalka w Gdańsku i załatwił sprawę i jeszcze przeprosił jaśnie pana

 4. 4
  +8
  ~ :(
  Czwartek, 19.04

  kretyni, ciekawe czy każdy 90 latek jest biegły w komputerach. ale oczywiście tak to jest, jak zwykły śmiertelnik coś chce to wielki problem i łaska, a jak urzędnicy to pan i władca i róbcie jak i kiedy chcą

 5. 5
  --7
  ~ zazu
  Czwartek, 19.04

  no tak bo każdy urząd informuje pismem poleconym wszystkich o zmianie przepisów ;)

 6. 6
  +8
  ~ jako komisja panu zabraniam
  Czwartek, 19.04

  a po co ma informowac? pasozyty z UM wiecej kaski zgarna

 7. 7
  +12
  ~ obywatel
  Czwartek, 19.04

  Mam alergię na wszystkich urzędników. Kupa nieudaczników i nierobów oderwanych o realiów.

 8. 8
  +14
  ~ yzys
  Czwartek, 19.04

  roznosząc pisma odnośnie podatku mogli taką informację dołożyć . zainteresowani zdążyliby złożyć wnioski w terminie, bo te pisma dawali na początku lutego.

 9. 9
  --8
  ~ Świadek
  Czwartek, 19.04

  @~ yzys: Jak potrafisz to pomyśl. Ilu podatników otrzymało informację o podatku z UM i odejmij 50 chętnych na bonifikatę. Ile niepotrzebnego papieru, tonera i nikomu niepotrzebnej pracy należałoby wykonać?

 10. 10
  +8
  ~ tez biedna jak wszyscy
  Czwartek, 19.04

  Pierwsze słysze o bonifikacie.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.