Środa, 21.08.2019, Imieniny: Joanna, Kazimiera, Franciszek
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INTERWENCJE INFO

Byłego radnego wybrało 3 tys. pacjentów. Więcej już nie może

20.02.2017, 07:00:31 Rozmiar tekstu: A A A
Byłego radnego wybrało 3 tys. pacjentów. Więcej już nie może
Fot. nadesłane

Gdy radny Marek Mital rezygnował w ubiegłym roku z mandatu radnego, tłumaczył to tym, że ma więcej pracy jako lekarz i nie uda mu się połączyć obu funkcji. Teraz już wierzymy byłemu radnemu.

Zdziwiłem się, gdy na ścianie mojej przychodni zauważyłem kartkę z informacją, że zapisy do doktora Mitala, lekarza internisty, zostały zakończone w styczniu ze względu na brak miejsc z limitu funduszu zdrowia. Zastanawiam się, czy z czego to wynika. Z reguły było można sobie wybrać lekarza rodzinne, teraz jak widać i to reguluje Narodowy Fundusz Zdrowia. Czy tak niskie kontrakty przychodnia ma podpisane, czy też może ten lekarz jest tak rozchwytywany?

– pyta Czytelnik info.elblag.pl.

O odpowiedź na to pytanie zapytaliśmy kierownictwo przychodni.

To efekt zmiany z czerwca ubiegłego roku dotyczącej liczby pacjentów, których jeden lekarz powinien obejmować opieką, teraz nie powinna ona przekraczać 2750 osób. Mamy jednego internistę, który ma ponad 700 pacjentów, trzech, którzy mają już 2700 pacjentów, a w przypadku dr Mitala liczba ta przekroczyła już 3000. Stąd decyzja o niezapisywaniu kolejnych osób

– mówi dr Joanna Borowska, współwłaścicielka przychodni przy ul. Myliusa.

Jak wyjaśnia lekarka, tego typu działania mają na celu dobro pacjenta, a nie ograniczenie im dostępu do wybranego pacjenta.

– Zbyt duże obciążenie lekarza może wpływać na jakość jego usług. Nie chcemy dopuścić do takiej sytuacji – dodaje dr Borkowska.

Problem zgłoszony nam przez Czytelnika nie dotyczy tylko jednej przychodni. Wybór lekarzy jest bowiem coraz mniejszy. Brakuje głównie specjalistów, ale też i lekarzy rodzinnych. Pod tym względem województwo warmińsko-mazurskie nie jest w najgorszej sytuacji, plasuje się w środku stawki, ale nadal nie mamy powodów do radości.

– W Polsce dramatycznie brakuje lekarzy. Wskaźnik 2,2 lekarza na 1 tysiąc mieszkańców należy do najniższych w Europie. Wszelkie prognozy wskazują na to, że będzie on nadal spadał. Polskę opuściło już około 12 000 lekarzy w poszukiwaniu lepszych zarobków i lepszych możliwości specjalizowania się. Brakuje lekarzy wszystkich specjalności. Najbardziej brakuje jednak lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), a więc tego segmentu, który jest fundamentem każdego systemu ochrony zdrowia – apelowało już w ubiegłym roku Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia. Od tego czasu niewiele się zmieniło.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 7

%57.1 %42.9


Komentarze do artykułu (19)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +5
  ~ Joj
  Poniedziałek, 20.02

  Nowe zarządzenie prezesa NFZ podaje już liczbę 2500 pacjentów

 2. 2
  +1
  ~ Pacjent
  Poniedziałek, 20.02

  Bo to jest prawdziwy Lekarz z powołania dlatego wszyscy lgną do niego zawsze wszystko powoli wytłumaczy jak trzeba kiedyś przyjechał do mojej mamy do domu bo była taka potrzeba chciałem mu to jakoś wynagrodzić to się obraził

 3. 3
  +3
  ~ Nieznoszętakichtypówludzi
  Poniedziałek, 20.02

  @pacjent to już brzmi jak pomówienie.

 4. 4
  +1
  ~ Muczaczos
  Poniedziałek, 20.02

  Warto dodać, że poza tym ,że jest wspaniałym lekarzem to jest również wspaniałym człowiekiem! Dziękuję za opiekę nad moją mamą!

 5. 5
  +7
  ~ JaJNOSIK
  Poniedziałek, 20.02

  kwota ponad 130 złotych za pacjenta x 3000 to prawie 400 000 rocznie ....oczywiście odejmując koszty badań itd........MOŻNA ŻYĆ...MOŻNA...ale nikt malkontentom nie bronił ukończenia medycyny i zarabiania takich pieniędzy

 6. 6
  +8
  ~ stroskany
  Poniedziałek, 20.02

  Lekarze powinni określoną liczbę lat przepracować w naszym nieszczęśliwym kraju. Obciążać za koszt studiów. W końcu to my, społeczeństwo ich wykształciliśmy za niemałe pieniądze.

 7. 7
  +12
  ~ kumaty
  Poniedziałek, 20.02

  Hej "jajNOSIK" należę do malkontentów, którzy chcieli i to bardzo skończyć studia medyczne. Okazało się to niemożliwe. Zawsze zabrakło kilku punktów za tzw. pochodzenie (a takie były) mimo zdanych trudnych egzaminów wstępnych, które również obowiązywały. Teraz można tylko pomarzyć o tym fachu, który w minionych latach nie był aż tak sowicie opłacany.

 8. 8
  +8
  ~ joj
  Poniedziałek, 20.02

  130 zł- na pacjenta- jest dla lekarza, pielęgniarki, na badania, media, całe funkcjonowanie przychodni

 9. 9
  --2
  ~ Jako komisja panu zabraniam
  Poniedziałek, 20.02

  Towarzysz Mital wybrał po prostu większą kasę, którą zarobi lecząc ludzi, zamiast podpisując listę obecności w radzie miasta.

 10. 10
  +3
  ~ mam
  Poniedziałek, 20.02

  a co pacjent dajesz łąpówki, to też jest karalne cymbale, pomawiasz super gościa, myślisz że internet jest anonimowy

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.