Sobota, 1.10.2022, Imieniny: Danuta, Igor, Remigiusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INTERWENCJE INFO

Problematyczne skrzyżowanie Mazurskiej z Odrodzenia. Kto ma tu pierwszeństwo?

15.09.2015, 09:00:02 Rozmiar tekstu: A A A
Problematyczne skrzyżowanie Mazurskiej z Odrodzenia. Kto ma tu pierwszeństwo?
Fot. Adrian Sajko

Do naszej redakcji zgłosił się czytelnik, który zwraca uwagę na niejasne przepisy ruchu drogowego obowiązujące na skrzyżowaniu ulic Mazurskiej i Odrodzenia. Jego zdaniem, w miejscu gdzie droga nr 503 zwęża się do jednego pasa, występuje kolizja z pasem wlotowym dla skręcających z Al. Odrodzenia w prawo. - Do końca nie wiadomo, kto tu ma pierwszeństwo. Prowadzi to do niebezpiecznych sytuacji, które mogą skutkować zderzeniem pojazdów – twierdzi nasz czytelnik.

Zgłoszony przez czytelnika problem, dotyczy zwężenia dwupasmowej, wschodniej nitki jezdni ul. Mazurskiej tuż za skrzyżowaniem z ul. Odrodzenia. Kierowcy jadący ul. Mazurską od strony centrum miasta w kierunku północnym, za skrzyżowaniem z Aleją Odrodzenia z racji zwężenia drogi, muszą zmienić pas z lewego na prawy. W ten sam pas włączają się także pojazdy skręcające w prawo z ulicy Odrodzenia w Mazurską. Na samym skrzyżowaniu ani też przed nim, nie ma oznakowania, kto ma pierwszeństwo w tym przypadku.

Nie do końca wiadomo, czy pierwszeństwo w tym miejscu mają poruszający się drogą wojewódzką nr 503, czyli drogą o wyższej kategorii, czy skręcający w prawo z Al. Odrodzenia. Z namalowanego na jezdni oznakowania poziomego wynika, że to jadący Mazurską - zmieniając pas - włączają się w pas, którym poruszają się kierowcy skręcający z ul. Odrodzenia. Czy wobec tego oni muszą ustąpić pierwszeństwa?

- pyta czytelnik, który dodaje, że już kilkakrotnie był świadkiem groźnych sytuacji w tym miejscu, wynikających z niewiedzy kierowców.

W kwestii wyjaśnienia obowiązujących na tym skrzyżowaniu przepisów ruchu drogowego, zwróciliśmy się do zespołu prasowego Komendy Miejskiej Policji w Elblągu. Jak nam przekazano, z prawa o ruchu drogowym jasno wynika, że pierwszeństwo ma w tym miejscu pojazd jadący po pasie prawym, a więc ten, który wcześniej skręcił z Al. Odrodzenia w Mazurską. Kierowcy jadący przez skrzyżowanie na wprost w kierunku Nowakowa, zmieniając pas ruchu muszą ustąpić pierwszeństwa pojazdom, wjeżdżającym na ten pas z prawej strony.

Artykuł 22 prawa o ruchu drogowym mówi, że kierujący pojazdem, może zmienić kierunek jazdy lub zajmowany pas ruchu, tylko z zachowaniem szczególnej ostrożności. Zmieniający zajmowany pas ruchu jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać, oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas z prawej strony. W kwestii oznakowania, trudno w tym miejscu ustawić dodatkowe znaki pionowe typu „ustąp pierwszeństwa” czy „droga z pierwszeństwem”. Będę jednak wnioskował do Zarządu Dróg Urzędu Miejskiego o postawienia znaku pionowego F-10, który określa kierunki jazdy na drodze oraz namalowania na prawym pasie znaku P-8d, czyli strzałki wskazującej kierunek ruchu

– poinformował nas asp. Zbigniew Przyborowski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Elblągu.

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%50.0 %50.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 4 ) Fot. Adrian Sajko


Komentarze do artykułu (39)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +21
  ~ ertg
  Wtorek, 15.09

  Oczywista oczywistość a gamonie kodeks do ręki wziąć.

 2. 2
  +31
  ~ Zenek...
  Wtorek, 15.09

  Wasz czytelnik ma prawo jazdy? Jeśli tak, to niech lepiej je odda zanim doprowadzi do tragedii i jeszcze raz pójdzie na kurs, skoro nie wie, że zmieniając pas ruchu należy ustąpić pierwszeństwa pojazdom znajdującym się na pasie, na który zamierzamy wjechać

 3. 3
  +19
  ~ pil
  Wtorek, 15.09

  setki razy tam jeździłem i wiem że tam jest wszystko ok

 4. 4
  +3
  ~ SNAKE
  Wtorek, 15.09

  jak "kto tu ma pierwszeństwo", nie ma znaków?

 5. 5
  +3
  ~ oddawaj_prawo_jazdy
  Wtorek, 15.09

  zrobcie tam rondo ahahahahhaa ... wszedzie ronda, a co!

 6. 6
  +6
  ~ pagi
  Wtorek, 15.09

  WTF ??? Ja też odsyłam tego gamonia do analizy przepisów o ruchu drogowym :)

 7. 7
  +8
  ~ jjj
  Wtorek, 15.09

  ten pan powinien w trybie natychmiastowym stracic prawo jazdy!!!! przez takich nieukow dochodzi na drogach do tragedii!!!!

 8. 8
  +2
  ~ kek
  Wtorek, 15.09

  Może zamiast gadać wybierzecie się na to skrzyżowanie i zobaczycie że auta jadąc od strony Odrodzenia mają znak "ustąp pierwszeństwa" !!! Czyli muszą ustąpić pierwszeństwa autom jadącym od strony Mazurskiej. O ile ten znak ma sens dla aut skręcających z Odrodzenia w lewo, o ile dla aut jadących w prawo jest on trochę nie na miejscu. Wynika że muszę ustąpić tym jadącym Mazurską od strony miasta w kierunku Rubna bo mam znak który mi to nakazuje, a zaraz potem lewy pas wpada w prawy i to się okazuje że to oni mi muszą ustąpić bo zmieniają pas ruchu. Zamotane to jest, bo dwa znaki mówią co innego. Przy tym znaku "ustąp pierwszeństwa"co jest na Odrodzenia powinna być tabliczka że dotyczy aut skręcających tylko w lewo, mogło by to rozwiązać problem.

 9. 9
  +4
  ~ Aloo
  Wtorek, 15.09

  W sprawie zmiany pasów ruchu, wszystko jest jasne. Zastanawia mnie fakt, dlaczego lewy pas nie jest głównym pasem, a prawy tylko do włączenia się do ruchu ?

 10. 10
  +3
  ~ obatel do ~ kek
  Wtorek, 15.09

  Znak dotyczy skrzyżowania.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1741089820862