Środa, 22.09.2021, Imieniny: Tomasz, Maurycy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

XXIV Letni Salon Muzyczny

29.07.2021, 08:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
XXIV Letni Salon Muzyczny

Elbląskie Towarzystwo Kulturalne i Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu zapraszają na kolejne niedzielne popołudnie w Bażantarni. Będzie to spotkanie ze „Sceną przy stoliku”.

1 sierpnia, to dzień szczególny w pamięci Polaków, to rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego i dlatego w tym dniu tekst ten zabrzmi szczególnie i pokaże, że mimo upływu lat jest wciąż aktualny. Spektakl, który zaprezentują aktorzy Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu Artur Hauke i Piotr Szejn, to „Emigranci” Sławomira Mrozka, jeden z najważniejszych polskich dramatów okresu powojennego.

Rzecz dzieje się w wieczór i noc sylwestrową, gdzieś w obcym kraju Europy Zachodniej, w wynajmowanym, obskurnym pokoju. Tytułowymi emigrantami, jedynymi osobami dramatu są AA oraz XX, skazani na własne towarzystwo, ze wszystkimi problemami, frustracjami i konfliktami, pochodzący też z bliżej nieokreślonego kraju.

Wiodącym problemem tej tragedii jest obcość. Ta obcość w „Emigrantach” ma różny wymiar, różne znaczenie; m.in. to obcość człowieka wobec innego człowieka, obcość wobec społeczeństwa czy kraju. Może właśnie dlatego, mimo upływu czasu od wydania drukiem (dramat „Emigranci” po raz pierwszy ukazał się drukiem w „Dialogu” w 1974 r. a wystawiony został w 1975), tekst ten jest wciąż tak dla nas ważny.

Sławomir Mrożek polski pisarz oraz rysownik. Autor satyrycznych opowiadań i utworów dramatycznych o tematyce filozoficznej, politycznej, obyczajowej i psychologicznej. Zadebiutował w 1950 jako rysownik, od 1953 publikował cykle rysunków w „Przekroju”. W tym samym roku wydaje dwa zbiory opowiadań:  „Opowiadania z Trzmielowej Góry”  oraz „Półpancerze praktyczne” były jego literackim debiutem . Pierwszą sztuką teatralną był dramat „Policja” (1958 r.). Światową  sławę przyniósł jednak inny dramat – „Tango” z 1964 r. W 1963 wyemigrował, mieszkając m.in.. we Francji, Stanach Zjednoczonych, Włoszech czy Meksyku.  Do Polski wrócił w 1996 roku, którą ponownie opuścił w 2008 roku i zamieszkał w Nicei. Zmarł 15 sierpnia 2013 r.  

Na scenie muszli koncertowej w Bażantarni - 

Artur Hakue - absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie (Wydział Zamiejscowy we Wrocławiu). Pracował w Teatrze im. A. Mickiewicza w Częstochowie, Teatrze Studyjnym w Łodzi, Teatrze Nowym w Łodzi, Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, Teatrze Zagłębia w Sosnowcu. W elbląskim teatrze jest  od 2011r . 

Piotr Szejn - absolwent Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Pracował w Teatrze Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi. W Teatrze Sewruka od 2014 r.
Tegoroczna edycja Salonu odbywa się pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego i Prezydenta Elbląga.

Partnerami są: Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna im. Karola Wojtyły w Elblągu, Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu, Zarząd Okręgu Polskiego Związku Łowieckiego. Stowarzyszenie Polskie Telewizje Lokalne i Regionalne.

Patronat medialny, to Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl, Telewizja Truso   i RMF Classic - współpraca redakcyjna. Projekt realizowany jest przy współudziale finansowym Samorządu Miasta Elbląg oraz  Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Z uwagi na obowiązujące przepisy sanitarne przypominamy o limicie miejsc na widowni, zabraniu maseczek, zachowaniu odległości.

Początek koncertu godz. 17.00 wstęp wolny muszla koncertowa w Bażantarni. Przed koncertem, z inicjatywy aktora elbląskiego teatru Mikołaja Ostrowskiego, będzie prowadzona zbiórka pieniędzy na rzecz elbląskiego Schroniska dla Zwierząt.

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +1
  ~ lucyna
  Czwartek, 29.07

  Nie mam nic naprzeciw , a wprost przeciwnie , ale nazwa Letni Salon Muzyczny wymaga chyba korekty o słowo Teatralno

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.