Sobota, 19.06.2021, Imieniny: Gerwazy, Protazy, Julianna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

Kto będzie nadzorować to, co dzieje się w elbląskim muzem?

05.03.2021, 15:00:54 Rozmiar tekstu: A A A
Kto będzie nadzorować to, co dzieje się w elbląskim muzem?

Od 2013 r., przy Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu, działa Rada Muzeum. W tym roku kończy się kolejna czteroletnia kadencja. Podczas marcowej (18.03.) sesji RM radni zadecydują, kto wejdzie w skład nowej Rady. Czym mają zajmować się członkowie tej Rady?


Tryb pracy Rady ma zostać określony w regulaminie, który uchwalą członkowie Rady. - Zgodnie z art. 11 oraz w związku z art. 5 ust. 3 ustawy (...) o muzeach, przy muzem samorządowym działa Rada Muzeum, której członkowie w ilości nieprzekraczającej 15 osób, na czteroletnią kadencję powołuje jednostka samorządu terytorialnego

- czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

 

Głównym zadaniem Rady Muzeum (...) jest sprawowanie nadzoru nad wypełnianiem przez muzeum jego powinności wobec zbiorów i społeczeństwa, w szczególności nad realizacją celów statutowych, a także ocenianie działalności instytucji, sprawozdań z jej działalności oraz opiniowanie rocznych sprawozdań przedłożonych przez dyrektora muzeum

- wyjaśniano w projekcie uchwały.
 

Kandydaci do Rady zostali wskazani przez dyrektora Muzeum, Prezydenta Elbląga, Radę Miasta oraz Zarząd Oddziału Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Muzealników Polskich.


Do Rady Muzeum tym razem mieliby należeć dr hab. Maciej Trzciński, prof. Uniwersytetu Wrocławskiego - zastępca dyrektora Muzeum Miejskiego Wrocławia ds. Usług Muzealnych, dr Henryk P. Dąbrowski - dyrektor Muzeum Archeologicznego w Biskupinie, dr hab. Waldemar Ossowski, prof. Uniwersytetu Gdańskiego - dyrektor Muzeum Gdańska, dr Robert Domżał - dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, dr Jarosław Sobieraj – kustosz działu archeologii Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, dr Mirosław Marcinkowski – kustosz dyplomowany w Muzeum Archeologiczno – Historycznym w Elblągu, Piotr Żuchowski – Dyrektor Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Wojciech Karpiński – Radny Rady Miejskiej, Marek Osik – Radny Rady Miejskiej.
 

- Radny jest reprezentantem mieszkańców i powinien przedstawiać oczekiwania Elblążan. Od wielu lat interesowałem się funkcjonowaniem muzeum będąc jego częstym zwiedzającym oraz utrzymując stały kontakt z dr Marią Kasprzycką i obecnym dyrektorem Lechem Trawickim. W ostatnim czasie zainicjowałem między innymi podpisanie porozumienia o współpracy muzeum z Elbląskim Bractwem Rycerskim - opowiada Marek Osik.
 

W jakiej roli w Radzie Muzeum widzi siebie Marek Osik?

 

Na pewno chciałbym się zająć w szczególności promocją muzeum wśród Elblążan, w okolicznych gminach i powiatach, wypracowaniem lepszej współpracy z elbląskimi placówkami oświatowymi i stowarzyszeniami. Tematy merytoryczne i naukowe z pewnością chciałbym pozostawić pozostałym członkom Rady, w której są wybitne autorytety naukowe

 

- stwierdził radny.

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --2
  ~ babcia
  Piątek, 05.03

  Radny Osik - jak najbardziej , ale radny Karpiński ,to pierwszy raz słyszę o nim w tej kadencji . Musi chyba działać po cichu w podziemiu . Szkoda ,że zajmuje tylko miejsce przez 4 lata komuś aktywniejszemu .

 2. 2
  +4
  ~ Kat Na Idiotów
  Sobota, 06.03

  Zanim nie zasiądą tam osoby zewnątrz ale znane z dokonaniami, pasjonaci i ludzie pracowici lecz nie nawiedzeni i awanturnicy lipa będzie poganiać lipę i czas uznamy potem za zmarnowany. Takie jest moje zdanie. Eh tylko Elbląga żal!

 3. 3
  +6
  ~ kiki
  Sobota, 06.03

  Chodził do muzeum na zwiedzanie, a więc "rycerz" radny Osik sam sobie wystawił laurkę - że się nadaje? Czy się pan słyszysz co mówisz?

 4. 4
  0
  ~ kek
  Sobota, 06.03

  @~ babcia ~ jak pani w ten sposób ocenia jednego i drugiego radnego to nie najlepiej świadczy o pani wiedzy w tej sprawie? radny Osik to emerytowany policjant, a radny Karpiński cały czas związany jest z szeroko rozumianą kulturą - wystarczy?

 5. 5
  +4
  ~ w muzeum można zarobić?
  Niedziela, 07.03

  Ale jaja - ta "rada" to w czystym wydaniu towarzystwo wzajemnej adoracji muzealników na stołkach. Kto za to płaci i jaką władzę nad muzeum ma Miasto? To jest muzeum miejskie, regionalne, czy państwowe? No i sami dla siebie napiszą regulamin ograniczający ich zmęczenie w "zasiadaniu". Nie tylko C-19 jest wybrykiem. Więcej członków "rady" niż pracowników muzeum i zwiedzających. A tytuły i funkcję ! Szpital nie ma jednego takiego.

 6. 6
  +2
  ~ Autohton
  Niedziela, 07.03

  Przyjezdni ,,działacze " . Przyjada na umówiona wizytę- pobiora należne APANAZE - i pojadą. Nasi ,,działacze " w rewizyte pojadą,,pomagać " w tym czasie naszym ,,gosciom" . Karuzela Się Kręci o Losach nie wspomnę .

 7. 7
  +2
  ~ Autohton
  Niedziela, 07.03

  Miało być o LODACH nie wspomnę.

 8. 8
  +3
  ~ Upadły Harlej
  Niedziela, 07.03

  czy to towarzystwo bierze kasę pdoatników za "doradzanie"?

 9. 9
  +2
  ~ twój
  Niedziela, 07.03

  Osik założy muzeum milicji

 10. 10
  +1
  ~ i wio !
  Poniedziałek, 08.03

  twój - tak, Osik właścicielem wystawy pał, ten drugi milicjant będzie kapciowym a czerepak siądzie tam gdzie lubi, czyli na kasie. Ten na potłuczonym harleyu będzie udawał tzw. "lotną" na Junaku.i po co nam profesorowie w "radzie" - wystarczy Antoś by wszyscy należycie tańczyli. Miasto na depresji.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.