Niedziela, 24.10.2021, Imieniny: Marleny, Edwarda, Seweryna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Trwają prace przy przebudowie oczyszczalni ścieków w Elblągu

28.07.2021, 09:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Trwają prace przy przebudowie oczyszczalni ścieków w Elblągu


 

Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji spółka z ograniczoną odpowiedzialnością realizuje obecnie projekt pn. „Modernizacja gospodarki ściekowej w Aglomeracji Elbląg”, który uzyskał dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014— 2020, działanie 2.3 „Gospodarka wodno — ściekowa w aglomeracjach”, oś priorytetowa II „Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu”.
 

Wartość dofinansowania z Unii Europejskiej dla całego projektu pn. Modernizacja gospodarki ściekowej w Aglomeracji Elbląg” to ponad 107 mln zł. W ramach projektu realizowana jest obecnie Przebudowa i rozbudowa oczyszczalni ścieków przy ul. Mazurskiej 47 w Elblągu”. W dniu 07.04.2020 r. Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji spółka z ograniczoną odpowiedzialnością podpisało z Instal Warszawa S.A. umowę na realizację ww. zadania. Wartość kontraktu to ponad 193 mln zł.
 

Przebudowa i rozbudowa Oczyszczalni Ścieków w Elblągu obejmuje budowę nowych obiektów, przebudowę, rozbudowę oraz wyburzenie części istniejących obiektów. Wśród nowo powstałych obiektów na terenie oczyszczalni znajdują się instalacje dozowania i magazynowania koagulantów wspomagających proces oczyszczania ścieków. Jedną z nich jest instalacja dozowania koagulantu żelazowego, który stosowany będzie w procesie usuwania fosforu ze ścieków. Resztkowy fosfor, pozostały po oczyszczaniu biologicznym będzie strącany chemicznie poprzez dawkowanie odpowiedniej dawki koagulantu do komory rozdziału przed osadnikami wtórnymi.


Fot 1. Zbiornik magazynowy koagulantu żelazowego.Fot 2. Stacja dozowania koagulantów.

Drugą instalację stanowi  instalacja dozowania koagulantu glinowego, który stosowany jest w celu zwalczania rozwoju bakterii nitkowatych typu Microtrix Parvicella. Nadmierny przyrost bakterii nitkowatych prowadzi do poważnych zaburzeń technologicznych, takich jak pęcznienie osadu czynnego (znacząco pogarsza właściwości sedymentacyjne osadu) co w konsekwencji przyczynia się do znacznego obniżenia efektywności usuwania zanieczyszczeń ze ścieków. Ponadto powstający gęsty kożuch prowadzi do wielu problemów eksploatacyjnych. Koagulant glinowy będzie dozowany bezpośrednio do kanału osadu powrotnego przy przepompowni osadu powrotnego.Fot 3. Zbiornik magazynowy koagulantu glinowego.


Fot 4. Zbiorniki magazynowe oraz stacja dozowania koagulantów.

Stacja dozowania koagulantów będzie pracowała w trybie automatycznym oraz zostanie włączona do systemu SCADA zlokalizowanego na centralnej dyspozytorni. 


..........................Materiał promocyjny ..........................

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.