Czwartek, 24.06.2021, Imieniny: Wanda, Józef, Albin
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Rozbiórka baraku przy ul. Mielczarskiego już w maju. Potem ruszy budowa nowego przedszkola

16.04.2021, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Rozbiórka baraku przy ul. Mielczarskiego już w maju. Potem ruszy budowa nowego przedszkola
Fot. archiwum redakcji/zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Barak, w którym od kilkudziesięciu lat mieści się Przedszkole nr 18, w końcu zniknie z ulicy Mielczarskiego. W jego miejsce powstanie nowoczesny obiekt. Mmaluchy z "osiemnastki" czekają tymczasowe przenosiny do szkół podstawowych nr 8 i 14. Pod koniec roku wrócą do przedszkola "na miarę XXI weku", jak o inwestycji mówi jej wykonawca. 

 

Inwestycja przy ul. Mielczarskiego rozpocznie się wcześniej, niż planowano. Początkowo zakładano, że prace rozbiórkowe ruszą w czerwcu. To się jednak zmieniło. 

 

Dokumentacja inwestycji już powstała. Dziś (16 kwietnia) otrzymaliśmy pozwolenie na budowę. Prace zostaną przyśpieszone. Na początku maja rozpocznie się rozbiórka obiektu. W czerwcu planowane są prace fundamentowe i montaż. Jesienią tego roku inwestycja powinna zostać ukończona

 

- mówi Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga. 

 

Zmiana planów oznacza, że dzieci uczęszczające do Przedszkola nr 18 na czas jakiś będą musiały się z nim pożegnać. 

 

Oddziały przedszkolne będą funkcjonały tymczasowo w innych obiektach. Trzy z nich zostaną przeniesione na czas inwestycji do Szkoły Podstawowej nr 14 przy ul. Mielczarskiego, a dwa pozostałe do SP nr 8 przy ul. Szańcowej

 

- dodaje Joanna Urbaniak.

 

Na tę inwestycję mieszkańcy Zatorza czekali od lat. Stan techniczny obiektu przy ul. Mielczarskiego, w którym mieści się Przedszkole nr 18, jest bardzo zły. Nic dziwnego, to barak, który miał być tymczasową siedzibą "osiemnastki", a pełni tę funkcję już od kilkudziesięciu lat. W tym roku w jego miejsce powstanie nowy budynek. Do nowego obiektu przeniesione zostanie Przedszkole nr 18, w którym jest 150 dzieci, dodatkowo powstanie również 60 nowych miejsc w żłobku. 

 

Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm, którego liderem jest Firma Budowlana Ekoinbud z Gdańska. Jej koszt to 9 mln 690 tys. zł, z czego z prawie 5,9 mln zł to dofinansowanie z Funduszu Inwestycji Lokalnych, a 1,8 mln zł z rządowego programu Maluch. 

 

To będzie obiekt na miarę XXI wieku. W styczniu 2021 roku zmieniają się bardzo restrykcyjnie warunki dla obiektów użyteczności publiczne. Mają one być energooszczędne i ekologiczne. Wykorzystamy w tej inwestycji technologię masywnego szkieletu drewnianego, to materiał bardzo ekologiczny, a obiekty buduje się co najmniej dwa razy szybciej, niż w innych technologiach. Najpierw trzeba będzie jednak zburzyć stary obiekt, ale już na pewno w 2022 roku dzieci będą przebywały we wspaniałych warunkach. Takie budynki charakteryzują się korzystnym mikroklimatem, powodują mniejszą zachorowalność dzieci na przeziębienia, co dziś jest bardzo ważnym argumentem. Obiekt wybudowany z wykorzystaniem tej technologii wytrzyma około stu lat. To będzie szybkie, energooszczędne i ekologiczne budowanie

 

- podkreślał Tomasz Balcerowski, prezes firmy Ekoinbud, podczas podpisywania umowy z Miastem w grudniu ubiegłego roku. 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%66.7 %33.3


Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --5
  ~ znowu "będzie"
  Piątek, 16.04

  Może doczekamy czasów gdy ktoś wróblowaty powie co zrobiono a nie co chce zrobić. Podajcie info o wykonaniu - zróbcie to ze szczątkowego szacunku do siebie. Barak jest z lat 70-tych więc jaki to powód do dumy, że dzieci dostaną nowszy obiekt w 2021? Tam pewnie nawet szczury już nie chcą baraszkować. Po czynach chcę was w UM poznawać.

 2. 2
  +4
  ~ elba
  Sobota, 17.04

  Bardzo wszyscy czekają na nowoczesne przedszkole no i żłobek ! Obecny budynek na zewnątrz kiepski,ale w środku to bardzo przyjemne i dość zadbane, tak więc dziwi mnie,,znowu będzie" że szczury i t d . nie wiesz,nie znasz nie wypowiadaj się.Rodzicom i dzieciom życzę pięknego przedszkola oby jak najszybciej!Zatorze czeka...

 3. 3
  +1
  ~ zuzu
  Poniedziałek, 19.04

  Szkoda,że dzieci (młodsze) zostały oddelegowane aż na Szańcową dokąd nie ma możliwości dojazdu,bo nie wszyscy mają auta!Urząd nie pomyślał że to zniechęci rodziców do zaprowadzania tam dzieci,a szkoda bo one najwięcej stracą.Pomysł bez przychylności dzieciom.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.