Piątek, 25.09.2020, Imieniny: Aurelia, Wladyslaw, Kamil
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Elbląska firma dokończy przebudowę Światowida? Poprzedni wykonawca zszedł z placu budowy

10.08.2020, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląska firma dokończy przebudowę Światowida? Poprzedni wykonawca zszedł z placu budowy
Fot. Ryszard Biel

Blisko trzy miesiące temu rozbudowa Centrum Spotkań Europejskich Światowid została wstrzymana. Wszystko wskazuje na to, że teraz dokończy ją elbląska firma. Umowa z nowym wykonawcą może zostać podpisana jeszcze w tym tygodniu, zapowiada dyrektor Centrum.  Od połowy maja, czyli od czasu, kiedy poprzedni wykonawca zaprzestał prac, na budowie w Centrum nic się nie dzieje. Niebawem powinno się to zmienić. Światowid poinformował właśnie o zamiarze zawarcia umowy na dokończenie prac z elbląską firmą Mirosława Markiewicza.

 

W miniony poniedziałek otrzymaliśmy zgodę z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i rozpoczęliśmy proces wyłonienia wykonawcy z wolnej ręki, bezprzetargowo. Trwają negocjacje z jedną z elbląskich firm. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, umowę podpiszemy jeszcze w tym tygodniu. Wykonawca od razu będzie mógł przystąpić do realizacji zadania. Jeśli nie porozumiemy się z tą firmą, do negocjacji zaprosimy kolejną

 

- mówi Antoni Czyżyk, dyrektor CSE Światowid.

Nowy wykonawca będzie musiał dokończyć to czego nie zrobił poprzednik. Pracy, jak przekonuje dyrektor Centrum, nie jest tak dużo. - Inwestycja jest wykonana w 63 - 65 proc. Została praktycznie wykończeniówka. Zgodnie z harmonogramem zatwierdzonym przez ministerstwo, prace powinny zostać ukończone w pierwszym kwartale 2021 roku. Chcielibyśmy jednak, aby pierwsze pomieszczenia - te które praktycznie są już gotowe - warunkowo zostały oddane do użytkowania już pod koniec października - dodaje Antoni Czyżyk.

Przypomnijmy. Długo oczekiwana modernizacja i rozbudowa CSE Światowid rozpoczęła się we wrześniu 2018 roku. Całkowity koszt projektu miał się zamknąć w 23 mln 724 tys. zł (z czego dofinansowanie ze środków unijnych wynosi 12 mln 190 tys. zł, wkład własny samorządu województwa to 9 mln 337 tys. zł, a wkład własny Światowida - 2 mln 196 tys. zł) teraz już wiadomo, że kwota ta będzie większa. Głównym wykonawcą inwestycji została firma Przembud z Gdańska. Prace przez długi czas posuwały się zgodnie z harmonogramem. Powstały nowe dobudówki z obu stron budynku, w których docelowo będą się mieściły m.in. nowe pracownie i sala kinowa, zaczęła się zmieniać również elewacja budynku.
 

Wydawało się, że wyznaczony na lipiec tego roku termin zakończenia budowy nie jest zagrożony, gdy wykonawca zszedł z placu budowy. 19 maja CSE Światowid wydało oświadczenie, w którym poinformowało, że wykonawca inwestycji "bezzasadnie zaprzestał 18 maja 2020 r. realizacji umowy o roboty budowlane". Z kolei zarząd firmy Przembud w wydanym oświadczeniu przekonywał "iż nie jest już zobowiązany do realizacji ww. robót budowlanych na rzecz Inwestora, zaś wszelkie podejmowane przez niego działania znajdują pełne uzasadnienie w powszechnie obowiązujących przepisach prawa". Do tej pory obu stronom nie udało się dojść do porozumienia.

 

My mamy inny pogląd na tę sytuację i inny ma były wykonawca. Myślę, że ta sprawa zakończy się w sądzie, gdzie będziemy dochodzili swoich praw

 

- dodaje Antoni Czyżyk.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (9)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +8
  ~ Yuryx
  Poniedziałek, 10.08

  A co z Torem KALBAR.Już zwrócił wykonawca nam elbląskim podatnikom kasę za niedotrzymywanie terminów i wykonanie bubla.Czy juz rozeszło sie po koleżensku i Ccho Sza.Ps.Proponuje piszacemu ten news zapytac u żródeł o to i poinformowac czytelników.

 2. 2
  +4
  ~ Jak zwykle
  Poniedziałek, 10.08

  Jedna wielka sciema. Tak jest z każdą budowa. Ale tu to ???

 3. 3
  +9
  ~ Zdjęcie
  Poniedziałek, 10.08

  Na zdjęciu widzimy plac i koło w którym były lampy. Lampy zabetonowane . Jaki był.koszt calego przedsięwzięcia i kto będzie ukarany za zabetonowanie . Straty jakie cisza.

 4. 4
  +18
  ~ viuyt
  Wtorek, 11.08

  czy ten Czyżyk nie powinien zająć się tańcem? bo żaden z niego dyrektor i jeszcze radny nieporadny

 5. 5
  +14
  ~ Och ach
  Wtorek, 11.08

  Sami wybieraliscie ich w wyborach to macie cyrk w Elblągu. Glosujcie tak dalej .

 6. 6
  +5
  ~ turban
  Wtorek, 11.08

  dalej glosujcie na lewactwo z PO, by zylo sie lepiej

 7. 7
  +10
  ~ zostało "to"
  Wtorek, 11.08

  Antoś, czy ty wiesz który ogon trzymasz w garści? Już dwa lata całkowicie jesteś tam gdzie nic nie trzeba robić. tracisz szacunek którym darzyli cię mieszkańcy gdy byłeś tancerzem. Gdy wszedłeś w chocholi taniec z Witoldem, to trudno znaleźć tamtego Antka. Rzeczywistość was obnaża i pokonuje. może Antoś pozyskaj harleya - pomaga w myśleniu. Jeszcze widać antka w kasku pozującego z gustlikiem na "budowie". Ostatnie foto ukazywało antka trzymającego "to" przez kieszeń. I tak już zostało - "to" w garści. Antku - zbyt lekką ręką, trzymającą "to", wydajesz pieniądze podatnika.

 8. 8
  +2
  ~ Karolina
  Wtorek, 11.08

  Światowid to by każden jeden chciał,a robić to nima komu

 9. 9
  +3
  ~ ZElbląga
  Środa, 12.08

  Nigdy więcej PeŁo. Umarło miasto Nasze Elbląg. Przywództwo do wymiany.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.