Piątek, 29.05.2020, Imieniny: Magdalena, Teodozja, Maria
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Kto zapłaci za pogłębienie elbląskiego portu? Prezes PSL-u: Rząd musi znaleźć pieniądze

06.09.2019, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Kto zapłaci za pogłębienie elbląskiego portu? Prezes PSL-u: Rząd musi znaleźć pieniądze
Zdjęcie stanowi jedynie ilustracje do artykułu (fot. archiwum redakcji)
Trwa dyskusja o tym, kto powinien pokryć koszty związane z pogłębieniem elbląskiego portu na głębokość, która umożliwi mu korzystanie z Kanału Żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Zdaniem Prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego, prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysława Kosiniaka-Kamysza, a także Marszałka woj. warmińsko-mazurskiego Gustawa Marka Brzezina – to obowiązek Rządu.
 
Władysław Kosiniak-Kamysz został poproszony o komentarz w tej sprawie podczas konferencji prasowej PSL-u, która w poniedziałek odbyła się w Elblągu. - Miasto na pewno nie jest w stanie wygenerować i znaleźć - stwierdził. My poparliśmy w głosowaniu Przekop Mierzei Wiślanej, bo to na pewno ma walory ze względu na rozwój turystyki, gdzie te możliwości będą większe. Musi być jednak odpowiednia głębokość, nawet 5-6 metrów, żeby mogło to mieć przełożenie na cele handlowe i gospodarcze, nie tylko turystyczne.
 
 
Miasto na pewno jest przygotowane do tego, aby pomóc, ale nie sfinansuje rzeczy niemożliwych. Rząd podjął odpowiedzialność za to, więc Rząd musi znaleźć pieniądze. Będziemy się tego domagać
 
– mówił Władysław Kosiniak-Kamysz.
 
Marszałek Gustaw Marek Brzezin również postawił sprawę jasno. - Kwestia inwestycyjna Przekopu Mierzei ma wymiar Kontraktu Terytorialnego między samorządem województwa a Rządem – przypominał. - Kontrakt zawiera kwestie i przegłębienia drogi wodnej przez Zalew i samego portu. Tak zwana obrotnica w porcie też jest zapisana w Kontrakcie Terytorialnym. Bywa, że Rządy się zmieniają, ale Kontraktów trzeba dopełniać.
 
 
Jako region zawsze wspieraliśmy to działanie (Przekop – przyp.red.) bez względu na kwestie polityczne, ponieważ stanowi to możliwość rozwoju samego Elbląga, portu i tej części regionu. Wielokrotnie powtarzałem, że do 1 miliarda złotych, bo na tyle szacuje się sam Przekop, potrzebny jest drugi miliard na infrastrukturę portową i około portowych działań w wymiarze kolejowym, drogowym. Jeżeli Rząd poważnie myśli o tej inwestycji powinien poważnie myśleć o nakładach infrastrukturalnych w samym porcie i subregionie elbląskim. A jest co robić
 
– podkreślił Gustaw Marek Brzezin.
 
O tym, że Elbląga nie stać na pogłębienie elbląskiego portu powiedział wyraźnie Prezydent Witold Wróblewski. - Przypomnę, że jeżeli chodzi o przepisy o portach i przystaniach morskich, art. 23 mówi, że za infrastrukturę odpowiedzialny jest Skarb Państwa - mówił. - Ustawa dzieli porty na te o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej i porty tzw. mniejsze, do których kwalifikuje się Elbląg. Tam ta infrastruktura jest w gestii Skarbu Państwa, a tutaj w gestii Ministerstwa Środowiska.
 
 
Na kwietniowym spotkaniu z Ministrem Gróbarczykiem, z samorządowcami, mamy zapewnienie, że most w Nowakowie jest zarówno w projekcie, jak i w pozwoleniu na budowę, czyli Skarb Państwa będzie realizował te przedsięwzięcie. Zgodnie z ustawą pogłębienie toru wodnego w rzecze Elbląg, którego właścicielem jest Skarb Państwa, należy do Skarbu Państwa
 
– dodał Witold Wróblewski.
Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (19)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +6
  ~ oni, z Madagaskaru
  Piątek, 06.09

  Oni, ci trzej z Kozłem na czele, naprawdę są mądrzy. Czy ja, zwykły obywatel, też tak mogę - nie mam domu a rząd ma wiec niech i mnie wybuduje z podatków rodaków. PSL całkiem stracił kontakt z rzeczywistością i gdy PIS po wyborach będzie w potrzebie, to PSL skwapliwie dołączy do koryta jako koalicjant dla każdego, taki "dorożnyj inżenier" , czyli dziewczyna pod lasem. Wtedy zapomni skutecznie co bredził w kampanii. Już wielokrotnie tak było po 1945 . Wg PSL Dolinkę , Bażantarnię, basen adolfa, Chrobrego , ..., też rząd odbuduje i utrzyma. Najlepiej rząd PSL z czerepakiem jako premierem. I to lekarz bredzi. I teraz przez cały miesiąc "redakcja" będzie cedziła teksty wg świętych : kozła, gustlika, kamasza. I grzmotu nie słychać tylko mlaskanie przed korytem.

 2. 2
  +2
  ~ Stefan Rembelski
  Piątek, 06.09

  Czy w Elblągu, więcej w całej Polsce nie ma odważnych mądrych ludzi, którzy by panu prezesowi Kaczyńskiemu i całej reszcie oportunistycznych polityków wytłumaczyli, że utopią w zlewowym mule 2,5 miliarda złotych na początek dla 2 może 4 statków wpływających do Elbląga rocznie ? Czy nie rozumiecie włodarze i posłowie tego miasta że jak ta inwestycja dobiegnie końca to nieustanne pogłębiane toru wodnego na odcinku wejścia do portu utopi Elbląg i skończy się bankructwem portu? Za 2,5 miliarda złotych można z Zalewu Wiślanego i gmin nad zalewowych uczynić perłę północy większą niż Lazurowe Wybrzeże. Można rozwiązać problem ciepłownictwa w Elblągu !! Na miłość Boską obudźcie się - popełniacie w zmowie zbrodnię trwonienia publicznych pieniędzy!

 3. 3
  --3
  ~ kazik
  Piątek, 06.09

  Jak kto zapłaci ? - podatnik ...., a przekop jest tylko politycznie potrzebny , gdyż jest droga wodna do Gdańska , a nawet ostatnio była transportowana kładka dla pieszych do Gdańska poprzez właśnie istniejącą drogę wodną ....

 4. 4
  +4
  ~ Kzj
  Piątek, 06.09

  Panie Rembelski ! , pieniądze się znalazły nietylko na budowę przekopu mierzeji , ale też inne ważne cele społeczne właśnie zasługą znienawidzionego prezesa p. Jarosława Kaczyńskiego i utworzonego rządu PIS . Lazurowe wybrzeże nad zalwem wiślanym już było . Szanowny Pan napewno niepamięta odjeżdzających z Elbląga do Tolkmicka latem pociągów oblepionych jak winogrono i zakładowych ośrodków wypoczynkowych w Suchaczu i Kadynach . Proszę nie pisać bzdur i mącić ! Pozdrawiam Pana serdecznie !

 5. 5
  +2
  ~ Krzysztof Litkowski
  Piątek, 06.09

  Ten kto twierdzi, że dzięki przekopowi rozbuja się port w Elblągu jest albo głupi albo kłamie (czyli jak każdy PiSowiec). Jedyną branżą której przekop da ogromnego kopa jest turystyka. Jeżeli rząd daje 1,5 mld na przekop to drugie tyle powinien wpompować w gminy nadzalewowe: drogi, ścieżki rowerowe, kąpieliska, przystanie, melioracja. Żuławy, zalew i mierzeja mają gigantyczny potencjał turystyczny z którego my sami tutaj mieszkający nie zdajemy sobie sprawy. Przykład? Zwykła przecinka pod kanał przyciąga dziennie setki oglądających. Kiedy powstanie przekop turystów będzie jeszcze więcej a droga 501 wygląda fatalnie. Przydałaby się gruntowna modernizacja i ciąg pieszo-rowerowy na całej długości.

 6. 6
  +3
  ~ hahaha
  Piątek, 06.09

  Lazurowe wybrzeże przy Kaliningradzie i ich masowych nieczystościach zrzucanych do Bałtyku i Zalewu, koń by się uśmiał. Problemy ciepłownictwa mista, to powinni chyba rozwiązywać władze miejskie. Jasne, powinniśmy płacić rosjanom za wpłynięcie na zalew, sorry nawet pieniążki tu nie pomogą. Tak samo jak politycznie nas nie wpuszczają, tak samo powinniśmy ze względów politycznych przekopać tę mierzeję. PO i PSL przepuściło150 mld z OFE i 250 mld z Vatu, a zadłużenie Polski wzrosło o kolejną pokaźną sumę. Na ile przekopów by to starczyło i na ile lat pogłębień toru wodnego ?

 7. 7
  +2
  ~ Wiadomo
  Piątek, 06.09

  Rządziło P O i PSL o to oni winni.

 8. 8
  +6
  Robert Koliński
  Piątek, 06.09

  Przekop jest inwestycją infrastrukturalną potrzebną, pożyteczną i perspektywiczną, a do tego społecznie oraz gospodarczo opłacalną i nie ma co fałszywie lamentować, Panie Rembelski; Pisałem o tym już kiedyś m.in. tu: https://strajk.eu/przekop-mierzei-jak-diabel-rogaty/ Oczywistym jest też, że jako rządowa inwestycja (w dodatku objęta spec-ustawą) musi być finansowana ze środków rządowych, o czym nie tylko mówią ustawy (i mają tu rację nasi samorządowcy), ale w dodatku o czym zarzekali się w kolejnych kampaniach wyborczych m.in. w Elblągu obecnie rządzący. A umów rzeczywiście należy dotrzymywać, jak słusznie przypomniał marszałek Brzezin.

 9. 9
  --6
  ~ lol
  Piątek, 06.09

  @hahaha, "PO i PSL przepuściło150 mld z OFE i 250 mld z Vatu, a zadłużenie Polski wzrosło o kolejną pokaźną sumę" Za Tuska z OFE środki zostały przelane do ZUS podczas kryzysu gospodarczego. Teraz Morawiecki chce zrobić to samo, a jak chcesz znowu na swoje indywidualne konto to jeszcze ci 15% zabierze, ale to Tusk jest zły że to zrobił, nie? On przynajmniej nie zabrał 15%. 250 mld z vat? Wiesz że kłamstwo powtarzane 100 razy staje się prawdą? Żadnych dowodów na to nie ma bo jest to ściema polityczna pisiorów, nawet komisję zrobili z której nic nie wynika. Trzeba było jakaś ściemę walnąć aby ciemnota uwierzyła. Za PO Polska w ruinie a budżet pełny? Dziwnie to brzmi to wymyślili jakąś lukę vat że w 1 miesiąc tak uszczelnili że nagle miliardy na 500+ się znalazły. Tylko idiota w to uwierzy.

 10. 10
  --6
  ~ kazik
  Piątek, 06.09

  Kotliński , czy choć raz w swoim życiu płynąłeś z Elbląga do Gdańska statkiem ?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.