Niedziela, 29.03.2020, Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Co stało się z górką na rogu Cichej i Żeglarskiej?

10.07.2019, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Co stało się z górką na rogu Cichej i Żeglarskiej?
Fot. Ryszard Biel

Jeszcze nie tak dawno była tu górka i mnóstwo niezagospodarowanego terenu. Dziś jest to miejsce, które często odwiedzają zarówno najmłodsi mieszkańcy, jak i ci trochę starsi. Mowa o nowo powstałym placu rekreacyjnym znajdującym się pomiędzy ulicami Cichą i Żeglarską, który od chwili rozpoczęcia prac stał się obiektem zainteresowania mieszkańców.

Od początku inwestycji mieszkańcy bacznie obserwowali postęp prac, by efekcie doczekać się upragnionego i potrzebnego miejsca do wielopokoleniowej rekreacji.

Mieszkam na tym osiedlu od wielu lat i bardzo się z tego cieszę. Niedaleko jest mały parczek, w którym jest wiele pięknych roślin i kwiatów. A teraz powstało tu miejsce, gdzie można usiąść, odpocząć, a nawet trochę się poruszać. Bardzo się cieszę, że taka inwestycja się pojawiła, dzieci będą miały bezpieczne miejsce do zabawy, gdzie nie będą narażone na potrącenie przez przejeżdżające auta. Teraz każdy ma coś dla siebie ten starszy i ten młodszy

-mówiła pani Teresa, mieszkanka ulicy Żeglarskiej.

Jednak zanim ta inwestycja powstała Elbląska Spółdzielnia Mieszkaniowa „Sielanka” w czerwcu 2014 r. Zwróciła się do Miasta z propozycją oddana jej w użytkowanie wieczyste działki pomiędzy ulicami Cichą i Żeglarską. Nieruchomość o powierzchni 1574 m2 spółdzielnia planowała wykorzystać właśnie na cele zabudowy rekreacyjnej. Skąd wziął się taki pomysł?

Od wielu lat realizujemy działania w myśl koncepcji CPTED zakładającej tworzenie bezpiecznej przestrzeni, otoczenia mieszkańców poprzez połączenie poczucia społecznej więzi odpowiedzialności za otaczające nas środowisko. Działamy, tak by w myśl tej koncepcji wszystkie obszary zagospodarować, w podobne wydanie techniczne tj. rozmieścić odpowiednio zieleń, urządzenia, strefy aktywność by maksymalnie wszystkie te obszary były bezpieczne, pod obserwacją naszą mieszkańców, aby zminimalizować akty chuligaństwa

-mówiła mgr Ewa Smerża, Zastępca Prezesa Zarządu Elbląskiej Spółdzielni Mieszkaniowej "Sielanka".

Przed zawarciem umowy z Miastem, spółdzielnia postanowiła zapytać o zdanie swoich lokatorów. W połowie lutego 2016 roku do mieszkańców budynków Sielanki przy ulicach Żeglarskiej, Owocowej i Pionierskiej rozesłano ankiety, w których lokatorzy mieli się wypowiedzieć czy są za nabyciem terenu i realizacją w tym miejscu placu do rekreacji.

Mieszkańcy zawsze przedstawiają swoje uwagi przed inwestycją w drodze ankietowania. Chętnie wypowiadają się co do zaproponowanych rozwiązań. Ankietowanie wypadło pozytywnie mieszkańcy byli zainteresowani zagospodarowaniem terenu tej działki

-dodała mgr Ewa Smerża.

Nowo powstały kompleks rekreacyjno-sportowy składa się m.in. z boiska do streetballu, siłowni pod chmurką, stołów do gry w pin-ponga, szachy oraz warcaby. Jedną z innowacji związaną z tym projektem było stworzenie gier „podwórkowych” umieszczonych na podłożu placu zabaw.

Cały kompleks posiada tor do jazdy dla początkujących rowerzystów oraz kilka miejsc do odpoczynku. Jak zapowiada Ewa Smarża- przy kilku ławeczkach usytuowanych na placu pojawią się pedały rowerowe, które służyć będą do ćwiczenia stawów- dzięki czemu, gdy wnuki będą się bawiły, dziadkowie mogą odpocząć a przy okazji zrobić coś dla własnego zdrowia.

Na całym obiekcie nie brakuje również zieleni i pergoli, po której wzrastać będzie roślinność. Plac został również wyposażony w 8 kamer cyfrowych, dzięki czemu będzie bezpieczniejszy zwłaszcza dla tych najmłodszych użytkowników.

Ciesze się, że tuż przy bloku mamy takie miejsce. Czasami dzieci grały w piłkę na parkingu, a to nie było zbyt bezpieczne. Teraz aż miło popatrzeć na to miejsce, jak rozkwitną ośliny będzie jeszcze ładniej a przede wszystkim jest bezpiecznie

-mówiła pani Joanna.

Mieszkańcy nie ponieśli żadnych dodatkowych kosztów z tytułu realizacji inwestycji. Koszt stworzenia miejsca rekreacyjno-sportowego został pokryty ze środków posiadanych przez spółdzielnie oraz dodatkowych przychodów finansowych, w tym również dotacji.

Z kompleksu rekreacyjno-sportowego mogą korzystać wszyscy mieszkańcy, nie tylko członkowie spółdzielni.
 

A co o kompleksie sądzą nasi czytelnicy?


 

Monika Siuciak
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%100.0 %0.0


Galeria / Plac zabaw przy ulicy Żeglarskiej ( zdjęć 20 )
Dodano: 2019-07-10 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +17
  ~ tai
  Środa, 10.07

  Sztosik, aż miło popatrzeć.

 2. 2
  +15
  ~ H
  Środa, 10.07

  Czekamy na taki na 1 Maja - Mącznej - Giermków - Hetmańskiej :)

 3. 3
  +12
  ~ ADR
  Środa, 10.07

  Sielanka jedyna spółdzielnia która coś robi dla mieszkańców

 4. 4
  +1
  ~ Obiektywny
  Środa, 10.07

  Ciekawe kiedy zostaną porwanie siatki na boisku przykład boisko przy Brzeska okrzei

 5. 5
  --10
  ~ ja ze Słonecznych Bielan
  Środa, 10.07

  a może coś takiego Pani mgr załatwi na Słonecznych Bielanach - dalej do roboty!

 6. 6
  --6
  ~ Doli
  Czwartek, 11.07

  Bez sensu. Wolałem górkę niezagospodarowaną.

 7. 7
  +5
  ~ Elbląg 2019
  Czwartek, 11.07

  Gratuluję mieszkańcom. Brawo spółdzielnia.

 8. 8
  +5
  ~ Mieciu !!!
  Czwartek, 11.07

  Chwała "Sielance". Takich miejsc potrzeba w Elblągu ze 20 przynajmniej.

 9. 9
  +2
  ~ Mieszkaniec
  Czwartek, 11.07

  Teraz Kopernika i będzie git

 10. 10
  --2
  ~ Yyy
  Czwartek, 11.07

  Dajcie jeszcze więcej betonu.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.