Sobota, 26.09.2020, Imieniny: Aurelia, Wladyslaw, Kamil
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Sielanka przejęła od Miasta działkę przy Cichej i wybuduje na niej plac do rekreacji

18.05.2016, 15:45:50 Rozmiar tekstu: A A A
Sielanka przejęła od Miasta działkę przy Cichej i wybuduje na niej plac do rekreacji
Fot. Ryszard Biel

Boisko do streetballa, siłownia pod chmurką, stoły do gry w ping - ponga, szachy i warcaby - tak wyglądać ma nowy plac rekreacyjny pomiędzy ulicami Cichą a Żeglarską. Inwestycję wykonać ma spółdzielnia Sielanka, która na początku maja nabyła od Miasta w użytkowanie wieczyste działkę o powierzchni ponad 1,5 tys. m2. Zgodę na bezprzetargowy tryb zawarcia umowy wyrazili w zeszłym roku elbląscy radni. Ostateczne zdanie dotyczące zakupu terenu należało jednak do lokatorów Sielanki. Ci w przygotowanej przez spółdzielnię ankiecie opowiedzieli się za realizacją inwestycji.

Przypomnijmy, że w czerwcu 2014 r. Elbląska Spółdzielnia Mieszkaniowa „Sielanka” zwróciła się do Miasta z propozycją oddana jej w użytkowanie wieczyste działki pomiędzy ulicami Cichą i Żeglarską. Nieruchomość o powierzchni 1574 m2 spółdzielnia chciała wykorzystać na cele zabudowy rekreacyjnej lub pod budowę miejsc postojowych. Z początku plany poprzednich władz Elbląga były inne (działkę wystawiono na sprzedaż pod zabudowę mieszkaniową), jednak w zeszłym roku podejście nowych włodarzy zmieniło się. Obecny prezydent zgodził się na oddanie terenu w użytkowanie wieczyste bez konieczności ogłaszania przetargu. Ostateczną zgodę wyrazili w listopadzie zeszłego roku elbląscy radni. Ich warunek był jednak jeden - na nieruchomości powstać ma plac rekreacyjno-sportowy dostępny dla wszystkich elblążan.

Przed zawarciem umowy z Miastem, spółdzielnia postanowiła zapytać o zdanie swoich lokatorów. W połowie lutego br. do mieszkańców budynków Sielanki przy ulicach Żeglarskiej, Owocowej i Pionierskiej rozesłano ankiety. Lokatorzy mieli się w niej opowiedzieć, czy są za nabyciem terenu i realizacją w tym miejscu placu do rekreacji. Do ankiet dołączono plan zagospodarowania nieruchomości. Zgodnie z nim plac miałby składać się z boiska do streetballa, siłowni pod chmurką, stołów do gry w ping - ponga, w szachy i warcaby, a także z nowo projektowanej zieleni i ławek. 

Na 218 mieszkań, do których dostarczona była ankieta, ponad połowa opowiedziała się za nabyciem działki i realizacją na niej inwestycji

- mówi Piotr Szczepański, kierownik działu techniczno-eksploatacyjnego Elbląskiej Spółdzielni Mieszkaniowej "Sielanka".

Spółdzielnia zgodnie z wolą mieszkańców, 9 maja zawarła umowę zakupu miejskiej działki w drodze użytkowania wieczystego. Miasto zarobi na tej transakcji 300 tys. zł plus podatek VAT. 25% tej kwoty zasiliło miejski budżet już z chwilą zawarcia umowy sprzedaży. Następnie co roku z tytułu ustanowienia prawa użytkowania wieczystego Sielanka wpłacać będzie do kasy Miasta 1% ceny nieruchomości.

W umowie na oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste, zawarto także zapisy związane ze sposobem i terminem jej zagospodarowania. Konsekwencją niedotrzymania terminów ze strony spółdzielni, będzie naliczanie dodatkowych opłat rocznych obciążających ESM „Sielanka”, z kolei w razie wykorzystania działki w sposób sprzeczny, niż wspomniana wyżej zabudowa rekreacyjna, Miasto rozwiąże zawartą umowę użytkowania wieczystego. Kiedy wobec tego inwestycja dojdzie do skutku?

Środki na realizację inwestycji będziemy starali się pozyskać z funduszy unijnych z działania przeznaczonego na rewitalizację miast. Konkurs ma zostać ogłoszony w czerwcu. Jeżeli uda się zdobyć pieniądze, to zakładamy, że otwarcie placu mogłoby nastąpić w pierwszej połowie przyszłego roku

- informuje Piotr Szczepański z Elbląskiej Spółdzielni Mieszkaniowej "Sielanka".
 


Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --5
  ~ cvbn
  Czwartek, 19.05

  Sielanka to się za bardzo rozpanoszyła w naszym mieście.!!!

 2. 2
  +5
  ~ Taka prawda
  Czwartek, 19.05

  Bo Sielanka to miasto , jak nie zauważyłeś / aś ?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.