Środa, 8.07.2020, Imieniny: Elzbieta, Adrian, Edgar
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Będzie drugie podejście do rozbudowy szpitala miejskiego. W planach są również przenosiny psychiatrii

05.07.2019, 13:40:00 Rozmiar tekstu: A A A
Będzie drugie podejście do rozbudowy szpitala miejskiego. W planach są również przenosiny psychiatrii
Fot. Ryszard Biel

Pozyskanych pieniędzy nie wystarczyło na rozbudowę szpitala miejskiego. Zakład rozwiązał umowę z województwem na dofinansowanie z ZIT. Nie oznacza to jednak, że rezygnuje z ambitnych zamierzeń. Chce jeszcze raz sięgnąć po unijne miliony. Jeśli się uda, to nie tylko na budowę bloku operacyjnego, ale i na przenosiny psychiatrii z ul. Komeńskiego na ul. Żeromskiego.

Okazało się, że finansów, na zakres prac, które planowaliśmy, było zdecydowanie za mało. Ewentualni wykonawcy chcieli jeszcze drugie tyle. W styczniu, za porozumieniem stron, rozwiązaliśmy umowę z wojewodą na dofinansowanie projektu. Teraz szykujemy drugi wniosek o dofinansowanie, ze zmniejszonym zakresem rzeczowym

- mówi Małgorzata Adamowicz, rzecznik prasowy Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II w Elblągu.

Na przygotowanie dokumentów szpital ma niecałe dwa miesiące. Wniosek o dofinansowanie inwestycji złożony zostanie we wrześniu. Wiadomo już, że projekt będzie okrojony, tak aby realne stało się wyłonienie wykonawcy. Może się w nim pojawić jednak również nowy element - modernizacja i przenosiny oddziału psychiatrycznego z ul. Komeńskiego na drugie piętro budynku przy ul. Żeromskiego.

Wczoraj otrzymaliśmy dobrą informację, że urząd marszałkowski uwolnił dodatkowe środki finansowe. To pozwoliłoby nam dopisanie psychiatrii do projektu i uzyskanie na to pieniędzy. Możliwe, że w przyszłym tygodniu dowiemy się, ile tych dodatkowych pieniędzy na psychiatrię będzie

- dodaje Małgorzata Adamowicz.

W projekcie, oprócz budowy bloku operacyjnego i centralnej sterylizatorni, znajdzie się modernizacja czterech oddziałów. Obok psychiatrii, mają to być: pediatria, chirurgia dziecięca i rehabilitacja kardiologiczna. Szpital liczy na 33,34 mln zł dofinansowania ze Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych bis (Osi priorytetowej 9. Dostęp do wysokiej jakości usług publicznych). Cała inwestycja może kosztować ok. 50 mln zł.

Mamy nadzieję, że rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do końca roku. Projekt mamy nadzieję sfinalizować do końca 2022 roku

- dodaje rzeczniczka szpitala.

Przypomnijmy. Na budowę nowego bloku operacyjnego i modernizację części oddziałów szpital miejski czeka już od jakiegoś czasu. Placówce udało się pozyskać unijne pieniądze na zakrojoną na szeroką skalę przebudowę. W 2017 roku popisano umowę z województwem warmińsko-mazurskim na dofinansowanie w wysokości blisko 33 mln zł na realizację projektu „Podniesienie jakości i kompleksowości leczenia poprzez konsolidację usług zdrowotnych w zakresie lecznictwa zachowawczego i zabiegowego w Szpitalu Miejskim św. Jana Pawła II w Elblągu”. Pieniądze, plus wkład własny, miały pozwolić nie tylko na rozbudowę bloku operacyjnego przy ul. Komeńskiego, ale również na modernizację pomieszczeń dla potrzeb oddziałów: pediatrycznego, chirurgii ogólnej z pododdziałem onkologicznym, urazowo-ortopedycznego z pododdziałem chirurgii ręki, chirurgii dziecięcej, rehabilitacji kardiologicznej, ginekologiczno-położniczego z pododdziałem neonatologicznym, okulistycznego, otolaryngologicznego, rehabilitacji ogólnej i neurologicznej. Wiadomo, że część z tych oddziałów nie znajdzie się w nowym projekcie. Czy więc ominie je modernizacja?

Oddziały, które wcześniej były uwzględnione w projekcie, będą realizowane sukcesywnie ze środków własnych szpitala, Nadal mamy w planach np. przenosiny oddziału urazowo-ortopedycznego na ul. Komeńskiego

- wyjaśnia Adamowicz.
 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (7)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +6
  ~ Ryszard Klim
  Piątek, 05.07

  Kołdra jest krótka. Zastanawia, przy wymienianiu potrzeb oddziałowych, brak analiz danych demograficznych Elbląga. To już miasto seniorów, do 2020 - ok. 30% mieszkańców. Przy konsolidacji szpitali komisja RM zaleciła opracowanie harmonogramu poprawy usług zdrowotnych i opiekuńczych seniorów. Akurat; władza wykonawcza miałaby słuchać zaleceń władzy ustawodawczej? ZOL nie jest więc przewidziany do modernizacji. Miejsc trzeba szukać w Pasłęku czy Nowym Dworze. To dramat dla wielu przy masowej emigracji córek,synów i wnuków. I drugi oddział, a raczej oddziałek ( przepraszam) zakaźny. Choroby odkleszczowe, wirusowe zapalenia wątroby. I było( jest ?) tylko 3 lekarzy. Czy nadal rok oczekiwania do poradni? Warto popatrzeć na oddział w Ostródzie, godny województwa. Przenosimy psychiatrię !

 2. 2
  +6
  ~ Dziadostwo
  Piątek, 05.07

  Dwa równorzędne miasta Elbląg i olsztun i co w Elblągu brak pieniędzy na wszystko a w olsztynie budują od nowa szpital za szpitalem.

 3. 3
  +3
  ~ ciągły brak kasy
  Piątek, 05.07

  Oddział psychiatryczny woła o pomste do nieba.Na tym oddziale pacjenci pogłębiają się w chorobie.Warunki rodem XIX wieku.

 4. 4
  --4
  ~ BEZ ŚCIEM proszę
  Sobota, 06.07

  Szanowny Panie @Dziadostwo. Zechce pan nam wskazać, który szpital w Olsztynie został zbudowany od nowa w czasie istnienia województwa warmińsko mazurskiego? Pisze pan "szpital za szpitalem", niech pan wskaże choćby jeden zbudowany w tamtym mieście w tym czasie. Jak się zdaje, nie zrobi pan tego bo takich tam nie ma. Jest osiem kompleksów szpitalnych będących własnością województwa, miasta, MSWiA czy Uniwersytetu w-m, wszystkie zbudowane bądź przed wojną, bądź po niej ale w czasach województwa olsztyńskiego. Niektóre są rozbudowywane, inne modernizowane, restrukturyzowane, nowych nie ma tam wcale. Wydaje się, że swoją wiedzę o szpitalnictwie w tamtym mieście zaczerpnal pan z kontaktów z placówką przy ul. Wojska Polskiego i nie chodzi tu o szpital MSWiA ani ten dawny kolejowy w lesie z oddziałem dermatologii...

 5. 5
  +3
  ~ owo
  Sobota, 06.07

  KIEDY ELBLĄG ODŁĄCZY SIĘ OD TEJ WIOHHHYY OLSZTYN

 6. 6
  +4
  ~ Sekretarzyk
  Sobota, 06.07

  Prościej i taniej byłoby przekształcić gmach UM w jeden, wielki oddział zamknięty !

 7. 7
  0
  boggie
  Czwartek, 18.07

  Prywatne pożyczki o najniższym oprocentowaniu na rynku tylko u nas! Z naszą pomocą możesz załatwić wszystkie formalności bez wychodzenia z domu. Przy 3% daje możliwość uzyskania pożyczki w każdej sytuacji - od wpisów w bazach danych po klasy komorników. Decyzja online w ciągu 30 sekund. Wstęp na najwyższy poziom Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do przesłania aplikacji za pośrednictwem naszego adresu e-mail: boggiegroup@gmail.com

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.