Wtorek, 11.08.2020, Imieniny: Luiza, Zuzanna, Wlodzimierz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Osiedle Nad Jarem zmienia swe oblicze. Zobacz, jakie inwestycje zaplanowano w tym roku

30.03.2017, 12:00:51 Rozmiar tekstu: A A A
Osiedle Nad Jarem zmienia swe oblicze. Zobacz, jakie inwestycje zaplanowano w tym roku
Fot. Ryszard Biel

Remonty klatek schodowych i dachów budynków mieszkalnych, modernizacja chodników, budowa miejsc postojowych oraz renowacja boisk. To część zakresu prac, jakie w tym roku planuje zrealizować na swoim terenie Spółdzielnia Mieszkaniowa Nad Jarem. Większość robót spółdzielnia zamierza wykonać z własnych środków z funduszu remontowego. Niektóre zadania mają jednak szansę uzyskać dofinansowanie z funduszy unijnych. 

Każdego roku Spółdzielnia Mieszkaniowa Nad Jarem przygotowuje i realizuje plan remontowy swoich zasobów. Tegoroczny plan jest bardzo szeroki. - Jeżeli chodzi o zakres finansowy, to będzie on większy niż w zeszłym roku, gdy uda nam się pozyskać unijne środki - przyznaje Wiesław Wiśniewski, zastępca prezesa ds. administracyjno - technicznych Spółdzielni Mieszkaniowej Nad Jarem.

Co takiego planuje wykonać w 2017 r. spółdzielnia? 

Jednym z głównych zadań będą remonty 33 klatek schodowych. Oprócz malowania ścian klatek, wiatrołapów oraz korytarzy piwnicznych, w każdej z nich wymienione zostaną drzwi zewnętrzne i wewnętrzne. Prace wykonane zostaną w budynkach mieszkalnych przy ulicach: Broniewskiego (numery 16, 18, 20, 22), Brzechwy (24, 25, 26, 27), Kłoczowskiego (19, 20, 21, 27, 28, 29), Leszczyńskiego (25, 26, 27, 28), Rydla (13 od I do V) oraz Sobieskiego (2, 4, 6, 8, 10, 12, 14, 36, 38, 40). 

Prace trwają od początku roku. Remonty prowadzone są według przyjętego harmonogramu. Obecnie wykonujemy remont dwunastej i trzynastej klatki

- informuje Wiesław Wiśniewski.

Od kwietnia rozpocząć się mają natomiast remonty dachów w budynkach mieszkalnych. W ich zakres wejdzie remont kominów, obróbek blacharskich, pokrycia papowego i masztów. W tym roku roboty przeprowadzone zostaną w 30 budynkach przy ulicach: Korczaka (1-4, 5-8, 9-12, 13-16, 21-23, 24-28), Brzechwy (1-4, 6-9, 10-14, 15-19, 20-23, 24-27, 38-30, 31-33, 34-36), Broniewskiego (1-7, 2-4, 6-8, 9-15, 10-14, 16-22, 17-23, 25-29, 31-35), Kłoczowskiego (8-11), Sobieskiego (2-8 i 10-14) oraz Myliusa (2-4, 5-8, 16-19).

W kolejnych 20 budynkach spółdzielnia zamierza w tym roku dokonać wymiany zaworów cyrkulacyjnych i kulowych na automatyczne zawory podpionowe ciepłej i zimnej wody. 

W ramach planu remontowego na ten rok, przewidziano również likwidację glonów na ścianach budynków, które w ubiegłych latach przeszły termomodernizację. Łącznie oczyszczonych i przemalowanych zostanie 2345 m2 powierzchni elewacji na 11 budynkach przy ulicach: Kłoczowskiego (22-26 i 27-29), Leszczyńskiego (8-10, 20-24 i 25-28), Myliusa (5-8, 10-12, 16-19),  Sobieskiego (10-14 i 36-40) i Rydla 13.

Oprócz budynków mieszkalnych, remontowane będą także należące do spółdzielni budynki użyteczności publicznej. W obiektach przy ulicach Korczaka 29 (siedziba Spółdzielni) i Korczaka 29a (warsztat) przewidziano wykonanie remontu pomieszczeń. Bardzo duży zakres prac zaplanowano również w budynku pawilonu handlowo-usługowego przy ul. Broniewskiego 51. Jeżeli spółdzielni uda się zdobyć unijne dofinansowanie, to budynek jeszcze w tym roku powinien przejść termomodernizację (jej koszt to 998 tys. 795 zł). Obecnie spółdzielnia czeka na rozstrzygnięcie konkursu w tej sprawie. 

W planie ujęto również remonty osiedlowej infrastruktury drogowej i rekreacyjnej. W pierwszych miesiącach tego roku zakończono już budowę dodatkowych miejsc postojowych przy budynkach na Legionów 61 i Kłoczowskiego 22-26. W trakcie realizacji są miejsca postojowe oraz chodniki w rejonie budynków zlokalizowanych przy ulicach Kłoczowskiego i Sobieskiego. Trwa również przetarg na wyłonienie wykonawcy, który wykona osiem nowych miejsc postojowych przy budynku Korczaka 9-12. Niewielki zakres robót przewidziano również w rejonie budynku Leszczyńskiego 20/Ogólna, gdzie powstanie nowy chodnik przy ciągu jezdnym. 

W kolejnych miesiącach planowana jest również budowa kilkudziesięciu miejsc postojowych z dojazdem i oświetleniem na dawnym boisku trawiastym obok Zespołu Szkół nr 1. - Jest to kontynuacja zrealizowanej w zeszłym roku inwestycji polegającej na wykonaniu łącznika między ulicami Brzechwy i Tuwima - tłumaczy wiceprezes spółdzielni Wiesław Wiśniewski.

W tym roku na kilku osiedlowych ulicach pojawić się powinno również nowe oświetlenie. Spółdzielnia przy okazji remontu chodników na ulicach Leśmiana, Rydla i Kłoczowskiego/Sobieskiego, planuje wymianę słupów i opraw na oświetlenie ledowe. - Na zadania dotyczące ulic Leśmiana i Rydla chcemy zdobyć dofinansowanie unijne - dodaje wiceprezes Wiśniewski.

Władze spółdzielni Nad Jarem chcą także zdobyć środki z Unii Europejskiej na wykonanie miejsc do rekreacji i zabawy. W ten sposób renowacji miałby się doczekać istniejący zespół boisk przy ul. Leśmiana (w grę wchodzi wykonanie boiska do siatkówki, wymiana nawierzchni boiska do koszykówki, drenaż obecnego boiska do piłki nożnej oraz remont chodników). Zadanie to kosztować ma 867 tys. zł. O nowoczesny, wielopokoleniowy plac zabaw, chodniki i miejsca postojowe wzbogacić miałby się również teren zielony przy ul. Rydla. Koszt tej inwestycji miałby wynosić 556 tys. zł.

Wnioski dotyczące tych zadań złożyliśmy na konkurs już pół roku temu. Czekamy wciąż na jego rozstrzygnięcie. Wyniki powinny być znane w kwietniu. Jeżeli nie otrzymamy dofinansowania, to zrealizujemy te prace rozkładając je w czasie na najbliższe lata

- zapowiada Wiesław Wiśniewski, zastępca prezesa ds. administracyjno - technicznych Spółdzielni Mieszkaniowej Nad Jarem.

To nie koniec dobrych wiadomości dla mieszkańców osiedla Nad Jarem. Spółdzielnia otrzymała niedawno w użyczenie od Miasta (na 3 lata) dwa spore zieleńce przy ul. Kłoczowskiego i Rydla. - W tych miejscach ustawimy bramki, aby młodzież mogła grać w piłkę nożną. O miejsca te będziemy dbać i regularnie kosić trawę - informuje Wiesław Wiśniewski.


 

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 11

%36.4 %63.6


Galeria / Osiedle Nad Jarem zmienia swoje oblicze ( zdjęć 44 )
Dodano: 2017-03-30 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (19)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +6
  ~ Gacek
  Czwartek, 30.03

  Kiedy zostana naprawiona nawierzchnia na ulicy Tuwima?Mamy tutaj istna wyrwe na wiezdzie. Byly pieniadze na polaczenie Brzechwy z Tuwima to teraz potrzebne sa na polozenie nowej nawierzchni.

 2. 2
  +3
  ~ No
  Czwartek, 30.03

  No świetnie, ale co z blokami na Ogólnej? Też należą do spółdzielni nad Jarem i klatki wołają o pomstę do nieba

 3. 3
  +2
  ~ Lepik
  Czwartek, 30.03

  na chodniki przy Leśmiana czas od dawna, a w jednej klatce (spółdzielnia pewnie wie, o którą chodzi) przydałyby się drzwi pancerne zewnętrzne i do piwnicy

 4. 4
  +21
  ~ wist
  Czwartek, 30.03

  A może SM zajęła by się również sprawami związanymi z wyprowadzaniem psów bez smyczy, korzystających z ogólnodostępnej "toalety" na trawnikach, chodnikach, przed klatkami - wyegzekwować to od właścicieli. Zmorą jest też ujadanie, skamlenie psów pozostawionych przez właścicieli na okres ich wyjścia do pracy. A SM powinna reagować na zgłaszane uwagi i egzekwować te sprawy od właścicieli psów. A jak wygląda wejście od strony przystanku autobusowego obok pawilonu handlowego / Ogólna - Brzechwy/, chyba mało kto z władz spółdzielni korzysta z tego przejścia?

 5. 5
  +8
  ~ Ploterek
  Czwartek, 30.03

  A nawierzchnia jezdni przy blokach na Kłoczowskiego, począwszy od wjazdu z Broniewskiego (przy warzywniaku na rogu) ? Dziura na dziurze, jakiś pseudo zwalniacz odlany cholera wie z czego, dziury, nierówności itp. Będą nowe chodniki, lampy a droga jak na prowincji. Poza tym wielki plac zieleni przy Kłoczowskiego to jedna wielka sr**nia dla psów, po których większość właścicieli nie sprząta!! I weź tam puść człowieku dziecko, żeby w piłkę pograło, to wraca z kupskiem na bucie albo na ubraniu. A jak pies tłoczy kakę to właściciel odwraca głowę, ot kultura osobista. Wniosek z tego taki, że w domu też sr*cie w salonie a jak w WC to wody nie spuszczacie, chamsko i drobnomieszczaństwo !

 6. 6
  +1
  ~ sd
  Czwartek, 30.03

  A w Zakrzewie lewusy dalej klepią się po d pach...

 7. 7
  +1
  ~ Ja
  Czwartek, 30.03

  Najgorsza spółdzielnia to Zakrzewo tam nic się nie dzieje.Awarie trzeba po trzy razy zgłaszać żeby ktoś łaskawy się pokazał a i tak robota spartaczona.

 8. 8
  +6
  ~ mieszkanka osiedla Nad Jarem
  Czwartek, 30.03

  wow!!!!!!!!!!!!! spółdzielnia robi remonty!!!!!!!!! hahaha malowanie klatek schodowych to remont? czy obowiązek spółdzielni? Chyba płacimy fundusz remontowy to jest jakaś łaska? Spółdzielnia Nad Jarem to najgorsza i najdroższa spółdzielnia. Mi jako 32 letniej mieszkance tego osiedla po prostu brak słów!!!!!!!!!! Jedno wielkie dziadostwo i tyle w temacie. Wpis " Ploterek" opieram w stu procentach!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Blok na Kłoczowskiego 15-18 wychodzi się z klatki na klepisko, brak wogóle chodnika, to po prostu skandal w dzisiejszych czasach. Stojące non stop "jezioro " na ulicy przy jakichkolwiek opadach wzywa o pomstę do nieba, tak to jest już od ponad 35 lat!!!!!!!!!!!!!!!! Podwójne balustrady na balkonach ( dla oszczędności!) - to śmiech na sali to remonty?

 9. 9
  --1
  ~ Jaś Fasola
  Czwartek, 30.03

  Ul. Kłoczowskiego należy do miasta. Miasto powinno ją remontować, a nie mieszkańcy z własnych czyli ze spółdzielczych środków na remonty.. Przecież płacimy podatki. Problemem jest zajęta połowa jezdny przez samochody parkujące przy wjeździe na Kłoczowskiego z ulicy Broniewskiego. A tamtędy toczy się prawie cały ruch w Kłoczowskiego i z Kłoczowskiego.

 10. 10
  +7
  ~ mieszkaniec
  Czwartek, 30.03

  INWESTYCJE !!!!!!!!!!!!!!!!!!! do kościoła na mszę dam !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Prawda co piszą mieszkańcy, dziadostwo!. Sielanka to jak coś robi, to efekty widać, a Nad Jarem nawet zieleni porządnie nie robią, chodniki, ulice w tragicznych stanach. Wali totalną komuną. Te psie sralnie to tragizm. Jeden jako taki plac zabaw przy spółdzielni, reszta za komuny. Balustrady balkonowe koszmar, dziwne, że wejście do spółdzielni ma niklowane poręcze, stać za nasze pieniądze? Klimatyzacja w budynku spółdzielni, grzejniki poodkręcane zimą na maxa, a my lokatorzy oszczędzać!!!!!!!!! Zero zainteresowania terenami wokół budynków. Bo po co, jak można wygrzewać się siedząc. Czynsze kosmiczne, trudno zgadnąć za co? A może na premię dla pracowników? Ja też jestem długoletnim mieszkańcem tej spółdzielni

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.