Piątek, 29.05.2020, Imieniny: Augustyn, Jaromir, Wilhelm
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Koniec parkowania pod katedrą. Przy kościele stanęły granitowe słupki

06.04.2015, 07:00:40 Rozmiar tekstu: A A A
Koniec parkowania pod katedrą. Przy kościele stanęły granitowe słupki
- W końcu udało nam się wyeliminować problem parkowania pod murami katedry - mówi ks. proboszcz Błaszkowski (fot. Adrian Sajko)

Przez ostatnie lata teren wokół  Katedry Św. Mikołaja na starówce, stanowił dla wielu kierowców darmowy parking. Samochody często stawiano pod murami zabytkowego kościoła, niszcząc przy tym lampy iluminacji obiektu. W zeszłym miesiącu problem w końcu udało się rozwiązać. Wzdłuż terenu kościoła ustawiono kilkadziesiąt granitowych słupków, które skutecznie uniemożliwiły wjazd pojazdów pod katedralne mury.

Teren przyległy do kościoła, w tym fragment skweru katedralnego, należy do Parafii rzymskokatolickiej pw. Św. Mikołaja. Od wielu lat parafia zmagała się z problemem samochodów parkujących pod murami świątyni. Wielu kierowców teren przy katedrze traktowało jako darmowy parking. Działka będąca własnością parafii katedralnej, nie jest bowiem objęta miejską strefą płatnego parkowania.

To było bardzo uciążliwe. Bywało tak, że kierowcy zostawiali swoje auta nawet pod krzyżem od strony Starego Rynku i zasłaniali lampy iluminacji. Niektóre pojazdy stały tu nieużytkowane nawet latami. Wręcz rosła pod nimi trawa. W momencie, gdy trwały prace związane z remontem wieży, udało nam się je usunąć za pomocą lawety. Do tego wszystkiego, w sezonie letnim kierowcy urządzali sobie pod katedrą wiraże. To stwarzało spore niebezpieczeństwo dla pieszych

– przyznaje ks. Stanisław Błaszkowski, proboszcz parafii katedralnej pw. Św. Mikołaja.

Po ukończeniu remontu wieży, teren od reszty starówki odgrodzono granitowymi słupkami. Pierwsze z nich pojawiły się w listopadzie zeszłego roku - od strony ul. Mostowej. Niedawno, w marcu ustawiono kolejne słupki, które pojawiły się wzdłuż wschodniej ściany katedry i chodnika ul. Stary Rynek. Od strony ul. Mostowej, w pobliżu papieskiego pomnika, zamontowano dodatkowo  dwie pary metalowych słupków uchylnych.

Składamy je w każdą niedzielę między godziną 6 a 20. Parkowanie na terenie katedry możliwe jest także, gdy w kościele odbywa się ślub, pogrzeb czy inne uroczystości kościelne, państwowe lub miejskie np. Świąteczne Spotkania Elblążan czy Święto Chleba

– informuje  ks. proboszcz Stanisław Błaszkowski.

Łączny koszt zakupu oraz montażu ok. 40 granitowych słupków, wyniósł blisko 40 tys. zł.

Ares

Oceń tekst:

Ocen: 14

%85.7 %14.3
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 4 ) Fot. Adrian Sajko


Komentarze do artykułu (38)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +26
  ~ Mariusz Lewandowski
  Poniedziałek, 06.04

  Miastu i Światu. Katedra to nie tylko symbol miasta ale i spuścizna wieków warta swej nazwy. Dobrze że usunięto ten parking - pora zagospodarować tereny za mostami bo inwestorów nie widac a parkingów brak,,,,

 2. 2
  +13
  ~ odserwator
  Poniedziałek, 06.04

  Teren własnością parafii a miasto płaciło za słupki.

 3. 3
  +2
  ~ Jakby co
  Poniedziałek, 06.04

  Świąteczna taca na słupki !

 4. 4
  --20
  ~ jamaleg
  Poniedziałek, 06.04

  Kto placi za podswietlenie tej stodoly , slyszalem ze miasto . wiec niby dlaczego my mamy placic za prad dla kosciola no chyba ze miasto zacznie placic rachunki za moj prad wtedy nie bede widzial problemu.

 5. 5
  +12
  ~ Kat na Głabów
  Poniedziałek, 06.04

  Do tego jamaleg czy jak on tam sie wabi.Stodoła to to w czym mieszkasz i byłeś zrobiony.Bardzo dobrze zrobiono że usunieto te rzechy.Kto to słyszła żeby przed tak pieknym zabytkiem jakim jest Kosciół Sw Mikołaja robic sobie prkingi dla rzechów bezpłatne

 6. 6
  --5
  ~ _księgowy
  Poniedziałek, 06.04

  trzeba było ***yknąć taki na dwa metry płot, aby odgrodzić się od plebsu.

 7. 7
  +3
  ~ Mariusz Lewandowski
  Poniedziałek, 06.04

  ~ jamalegu drogi a kto płaci za słupy oświetleniowe i oświetlenie obu ratuszy ? Głupiś jako but skoro nie raduje cię widok katedry po zachodzie słońca zza mostów a nawet z trasy Gdańsk Warszawa.

 8. 8
  --2
  ~ rencista
  Poniedziałek, 06.04

  gdzie mam zaparkować przyjeżdzając na msze poza weekendem , nie mam już 16 lat ?

 9. 9
  +15
  ~ do jamaleg
  Poniedziałek, 06.04

  Jeśli jesteś niewierzący lub masz uprzedzenia do księży to Twoja sprawa ale wtedy potraktuj katedrę jako najważniejszy elbląski zabytek, który jest również symbolem panoramy miasta. A takie zabytki i budowle się podświetla w cywilizowanych miastach.pozdrawiam

 10. 10
  +4
  ~ kasa fiskalna dla ksiezy
  Poniedziałek, 06.04

  Wszyscy macie racje.Jednka jak kosciol chce by miasto placilo za oswietlenie to my mamy prawo miec chrzty,sluby,pochowki za darmo a nie jak dzis placisz ksiedzu do kieszeni.Ksiadz jak nie dostanie w lape to nie zrobi obrzedu...

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.